1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "...EŞ ZAMANLI GEMİLERİN ÇEKİLMESİ VE RUM LİDERİN MASAYA DÖNMESİ ÖNERİSİNDE BULUNDUK”
"...EŞ ZAMANLI GEMİLERİN ÇEKİLMESİ VE RUM LİDERİN MASAYA DÖNMESİ ÖNERİSİNDE BULUNDUK”

"...EŞ ZAMANLI GEMİLERİN ÇEKİLMESİ VE RUM LİDERİN MASAYA DÖNMESİ ÖNERİSİNDE BULUNDUK”

"...EŞ ZAMANLI GEMİLERİN ÇEKİLMESİ VE RUM LİDERİN MASAYA DÖNMESİ ÖNERİSİNDE BULUNDUK”

A+A-

YORGANCIOĞLU: “ESAS OLAN MÜZAKERELERİN DEVAMIDIR. SORUNLAR MASADA ÇÖZÜLÜR”

DENKTAŞ: “MASADAN KALKAN TARAF, MASAYA, KIBRIS TÜRK TARAFINDAN TAVİZ ELDE EDEREK DÖNEMEYECEK"

ÖZGÜRGÜN: “RUM TARAFININ ESAS MUHATABI KIBRIS TÜRK TARAFIDIR. ANASTASİADES ÖN KOŞULSUZ MASAYA DÖNMELİDİR”

ÖZYİĞİT: “GÖRÜŞME MASASININ YENİDEN TESİSİ İÇİN EŞ ZAMANLI GEMİLERİN ÇEKİLMESİ VE RUM LİDERİN MASAYA DÖNMESİ ÖNERİSİNDE BULUNDUK”

Meclis Platformu, müzakere masasını terk eden Rum yönetimi ve Rum Lider Nikos Anastasiades’in müzakere masasına dönmesi gerektiğini ve sorunları burada çözmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde tek sorunun hidrokarbon yatakları olmadığını, bu yüzden birçok çehresi olan Kıbrıs sorununun çözülebilmesi için müzakere masasının yeniden oluşturulması gerektiğini belirtti. Yorgancıoğlu, esas olanın müzakere masasının devamı olduğunu vurguladı ve Anastasiades’e masaya dönme çağrısı yaptı.

Ana Muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, sorunların masada çözümlenebileceğini, masadan kaçmanın sorunların daha da derinleştirebileceğini ve süreci geri götürebileceğini söyledi. Rum tarafının Türkiye’yi muhatap alma girişimlerinin kabul edilemez olduğunu, esas muhatabın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu belirten Özgürgün, Anastasiades’in bir an önce koşulsuz ve şartsız masaya dönmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, “Masadan kalkan tarafın masaya dönerken Kıbrıs Türk tarafından elde edeceği bir taviz sonrasında bunu gerçekleştiremeyeceğini” herkesin bilmesi gerektiğini ifade ederek, “Masadan kalktıysa, bunun da bedelini ödeyerek geri dönmesi gerekir” dedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, TDP olarak Kıbrıs’ta yaşanan gerginliklerden büyük rahatsızlık duyduklarını, bir an önce görüşme masasının yeniden tesis edilmesi ve bütün sorunlarla birlikte gaz ve petrol konusunun da masada görüşülmesi gerektiğini vurguladı. Özyiğit, TDP olarak “bu gerginliğin düşürülmesi için bütün aramaların durması, eş zamanlı olarak gemilerin çekilmesi ve yine eş zamanlı olarak Rum liderin masaya dönmesi” konusunda görüş belirttiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün Meclis Platformu ile bir araya geldi ve Kıbrıs müzakerelerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

YORGANCIOĞLU: “SIKINTILARIN GÖRÜŞME MASASINDA GÖRÜŞÜLMESİ GEREKİR”

Görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, görüşme sürecinin, hidrokarbon yataklarındaki uyuşmazlık nedeniyle tek taraflı olarak masanın terkedildiği için durduğunu ifade ederek, kendileri için önemli olanın müzakerelerin devamı olduğunu vurguladı.

Yorgancıoğlu, bu sıkıntının çözümü için müzakere masasının yeniden oluşturulması gerektiğini ifade ederek, görüşmelerin yeniden yapılması gerektiğini çünkü Kıbrıs konusunda sorunun sadece hidrokarbon yataklarındaki sıkıntıların olmadığını kaydetti.

Kıbrıs sorununun birçok çehresi olduğunu, tüm bunların çözülebilmesi için de müzakere sürecinin yeniden başlaması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, Rum Lider Anastasiades’e müzakere masasına katılması çağrısında bulundu.

Sıkıntıların görüşme masasında görüşülmesi gerektiğini, müzakere masasından kaçarak sorunların çözülemeyeceğini kaydeden Yorgancıoğlu, görüşme sürecinin yeniden başlaması gerektiğine inanç belirtti. Yorgancıoğlu, müzakereler dururken iki halk arasındaki ilişkilerin iyileşmesi adına da bazı tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti. 

“Düşmanlık çığırtkanlıklarının” yapılmaması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, bölgede yapılan tatbikatların, ortamı geren ve insanlar arasındaki ilişkileri soğutan bir olay olduğunu, bu yüzden Kıbrıs’ta iki halkın da haklarını gözetecek bir denge kurulması gerektiğini vurguladı.  Yorgancıoğlu, Kıbrıs’ta ortaklık yani “Federal Hükümet” kurma anlayışının hayat bulacağı formüllerin bulunup, krizlerin aşılması gerektiğini belirterek, bütün tarafların geri çekilerek masaya oturulabileceğini veya gemiler orada dururken de görüşmelerin olabileceğini kaydetti.

Esas olanın Kıbrıs sorununu tüm unsurların ortadan kalkacağı görüşme sürecinin devam etmesi olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, bunun için de liderlerin gereğini yapması gerektiğini söyledi. Yorgancıoğlu, Türk tarafının zaten masadan kaçmadığını vurguladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bir soru üzerine, Türkiye Başbakanı’nın “Güney’deki haklar sizinse, gelin iki devleti görüşelim” açıklamasını “gelin bu sorunu masada çözelim çağrısı” olarak değerlendirdiğini ifade etti.

DENKTAŞ: “MASADAN KALKTIYSA, BEDELİNİ ÖDEYEREK GERİ DÖNMESİ GEREKİR”

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş da, görüşmede son gelişmelerin değerlendirildiğini, görüşlerin sunulduğunu, bunların Cumhurbaşkanlığı tarafından değerlendirileceğini belirtti. Ortada, masayı terk eden bir görüşmeci bulunduğunu kaydeden Denktaş, Türk tarafının tavrının da müzakere masasına dönüşünü yapıcı bir yaklaşımla bekleme yönünde olduğunu söyledi.

Bu görüşe katılmasalar da şimdilik desteklerinin devam edeceğini ifade eden Denktaş, uluslararası camianın da “masadan kalkan tarafın masaya, Kıbrıs Türk tarafından taviz elde ederek dönemeyeceğini” bilmesi gerektiğini ifade etti.

Denktaş, böyle bir taviz verme niyetinde olmadıklarını ancak yapıcı öneriler sunduklarını ifade ederek, Anastasiades’in, bahaneler göstererek masadan kalkarken Kıbrıslı Türkleri değil, Türkiye’yi muhatap kabul etme anlayışının kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

“Masadan kalktıysa, bunun da bedelini ödeyerek geri dönmesi gerekir” diyen Denktaş, masadan kalkmanın bir hak olduğunu, ancak masadan iki taraflı kalkılması halinde bunun iki tarafın da işine gelmeyeceğine dikkat çekti.

Davutoğlu’nun açıklamalarının da çok net olduğunu ifade eden Denktaş, iki tarafın ortak olarak geleceğe yönelik hareket etmesi durumunda bunu Türkiye’nin destekleyeceğini ancak Rum tarafının “Kıbrıs benimdir, bu gerçeği kabul etmeyen azınlık Müslüman grupla da görüşmelere devam edelim, evrimleştirerek Kıbrıs Cumhuriyetinin adını da ‘Federal’ koyalım, sonra nasıl olsa demokratik yolla değiştirerek, Kıbrıs’ın bütününe sahip çıkarız” düşüncesinde olduğunu kaydetti.

Denktaş, bunun böyle olmayacağının açık olduğunu, ortaklık için hareket etmeyeceklerse bunun artık ortaya çıkarılması ve iki ayrı devlet olarak devam etmelerinin gündeme gelmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Denktaş, bunun artık Türkiye Başbakanı tarafından da açıkça ifade edildiğini ifade etti.

Denktaş, bu sesin Rum tarafı ve uluslararası camia tarafından doğru duyulması ve değerlendirilmesini istedi.

ÖZGÜRGÜN: “TÜRKİYE’Yİ MUHATAP ALMA DÜŞÜNCESİNİN KABUL EDİLEMEZ”

Ana Muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs sorununda son gelinen aşama ile Rum Ulusal Konseyi’nin son aldığı 8 maddelik eylem planını görüştüklerini söyledi.

Sözkonusu maddelerin tamamen Türkiye’yi muhatap aldığına işaret eden Özgürgün, Rum tarafının sürekli Türkiye’yi muhatap alma düşüncesinin kabul edilemez olduğunu, Rumların esas muhatabının Kıbrıs Türk tarafı olduğunu vurguladı.

Hüseyin Özgürgün, masadan kaçan Rum tarafının kayıtsız şartsız masaya dönmesi gerektiğini belirterek, Rum liderin seçildiği ilk günlerde süreci uzun bir süre engellediğini, ön koşullar ortaya koyduğunu ve görüşmelerin devamı için her istediğinin kabul edildiğini ifade etti.

Özgürgün, Anastasiades’in şimdi de masadan kaçtığını ve yine ön koşul ortaya koyduğunu, ama herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Hüseyin Özgürgün, sorunların masada çözümlenebileceğini ve masadan kaçmakla sorunların daha da derinleştirildiğini ifade etti.

Masadan kaçmanın Rum halkı arasında da destek gördüğünü, Rum yönetiminin bunu iç politika malzemesi haline getirdiğini ifade eden Özgürgün, bunun Rumlar için güzel bir politika olabileceğini ancak Kıbrıs’taki iki halkın menfaatlerinin bir çözümden yana olduğunu vurguladı.

Çözümün engellenmesi ve Rum halkından da destek görmesinin üzücü olduğunu kaydeden Özgürgün, çözümün iki halkın da yararına olduğunu ve çözümün masada bulunabileceğini ifade etti. Özgürgün, muhataplarının da Kıbrıs Türk tarafı olduğuna işaret ederek, Anastasiades’i müzakere masasına dönmeye çağırdı.

Çözüm geciktikçe bunun Rum tarafına yaramayacağını, Kıbrıs’ta su ve elektrik gibi konuların ortak kullanılabileceğinin konuşulduğu günlerde müzakerelerin durmasının yanlış olduğunu belirten Özgürgün, adadaki doğal kaynaklara sahip çıkmak isteyip masadan kaçan Rum tarafının bu yanlışından dönmesi gerektiğini kaydetti.

Hüseyin Özgürgün, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını da değerlendirerek, Güney Kıbrıs’ın kendi tarafındaki doğalgazlara sahip çıkmak istemesinin, iki devletliliği gündeme getireceğini söyledi. Bunun zor bir şey olmadığını ancak istedikleri şeyin bu olmadığını kaydeden Özgürgün, Rum tarafının böyle davranmaya devam etmesinin işi oraya götüreceğine işaret etti.

Özgürgün, Rum tarafının bu yanlıştan dönmesi ve BM parametreleri çerçevesindeki bir zeminde anlaşma sağlanıp, bütün ada üzerindeki doğal kaynaklardan iki halkın da yararlanma hakkının verilmesi gerektiğini kaydetti.     

ÖZYİĞİT: “BİR AN ÖNCE GÖRÜŞME MASASI YENİDEN TESİS EDİLMELİ”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, Kıbrıs etrafında bulunan gaz ve petrolün Kıbrıs sorununun çözümüne bir ivme katacağının düşünüldüğünü ancak tam tersine, ülke etrafında gerginliği tırmandırdığını ve bir çatışma ortamına doğru götürdüğünü savunarak, TDP olarak bu son gelinen aşamadan büyük rahatsızlık duyduklarını vurguladı.

Özyiğit, bir an önce görüşme masasının yeniden tesis edilmesi ve bütün sorunlarla birlikte gaz ve petrol konusunun da masada görüşülmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs’ta bulunan gazların sevki ve iki halk tarafından nasıl paylaşılacağı konuları henüz belirlenmemişken, yeni bir parselde paralel gaz araması yapılmasıyla gerginliğin tırmandırıldığını ifade eden Özyiğit, savaş gemilerinin de bölgeye gitmesiyle Rum liderin müzakere masasını terk ettiğini anımsattı.

Özyiğit, buna bakılınca, müzakere masasının tesis edilmesi için eş zamanlı hareketlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Özyiğit, TDP olarak Cumhurbaşkanı ile görüşmede, “Bu gerginliğin düşürülmesi için bütün aramaların durması, eş zamanlı olarak gemilerin çekilmesi ve Rum liderin masaya dönmesi” konusunda görüş belirttiklerini vurguladı.

Bu adımların süratle atılması ve bu görüşme masasının yeniden tesis edilmesi gerektiğini belirten Özyiğit, DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın, “iki lider ve siyasi partilerin de katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı yapalım” şeklindeki önerisini desteklediklerini söyledi.

Özyiğit, kendileri için öncelikli olanın, müzakere masasının süratle yeniden tesisi olduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkının görüşmeler dışında başka yollara ihtiyacı yoktur. Kıbrıs Türkü’nün bu görüşmelerle özlü görüşmelerle, al-ver süreciyle yeniden uluslararası hukukun içine girecek bir anlaşma yapmaktan başka seçeneği yoktur. Çünkü 40 yıldır devam eden süreç, bizi maalesef bir yere götüremedi, Kıbrıslı Türkler hala daha uluslararası topluluğun içindeki hak ettiği yeri alamadı. Bunun tek yolu görüşmeler ve varılacak uzlaşmadır” dedi.  

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.