1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. FARKLI CİNSEL FANTAZİLER AİDS'İ TETİKLİYOR
FARKLI CİNSEL FANTAZİLER AİDS'İ TETİKLİYOR

FARKLI CİNSEL FANTAZİLER AİDS'İ TETİKLİYOR

Farklı cinsel fantaziler AİDS'i tetikliyor

A+A-

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin doktorları, farklı cinsel fantezilerin AIDS’in bulaşmasında etkili olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle gençlerde artan uyuşturucu kullanımıyla beyindeki kontrol kalkıyor ve her önüne gelen kişiyle kontrolsüz cinsel ilişkiye giriyor. İlişkide normalin dışında olan davranışlarla da kanama riski yüksek oluyor” dedi.
 
Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Selma Tosun, Hülya Özkan Özdemir, Banu Karaca ve Bengisu Ay, Enfeksiyon Hastalıkları Özel Dal Merkezi bünyesinde bulaşıcı hastalıklara karşı mücadele etmeye devam ediyor. HIV salgınına karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan ekip, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle öğrencilere eğitim veriyor.
 
1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle uyarılarda bulunan HIV ekibi farklı cinsel tercih ve fantezilerin AIDS’i bulaştırmada etken olduğunu belirterek, alkol ve uyuşturucu kullanımının da AIDS’i tetiklediğine dikkat çekti.
 
  AIDS ÖLÜMCÜL DEĞİLSE DE KRONİK
 
HIV ekibi doktorlarından Uzman Doktor Hülya Özkan Özdemir, toplumda yaklaşık 40 milyona yakın kişinin bu hastalığa yakalanmış olduğunu belirterek, “Giderek artan hastalık nedeniyle HIV virüsü dünyayı hâlâ  tehdit ediyor. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ölümcül hastalıklar listesinden çıkarıldıysa da kronik hastalık listesinde halen bulaşıcılığı, cinsel yolla geçen hastalıklar listesinde birinci sıradadır. Kan yoluyla ve diğer temaslarla geçebildiği için sağlık çalışanları olsun toplumdaki diğer insanlar olsun risk altında bırakan bir hastalıktır” diye konuştu.
 
  “İLİŞKİDE NORMAL DIŞI DAVRANIŞLA KANAMA OLUYOR”
 
 Ekip doktorlarından Doç. Dr Selma Tosun da farklı cinsel fantezilerin AIDS’i bulaştırmada etkili olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Son yıllarda özellikle eşcinsel ilişki, normal ilişkinin dışındaki bir takım ilişkiler, erkek erkeğe ilişkiler, anal ilişki, oral ilişki bu tür ilişkilerle de bulaşma oluyor. Mesela anal yolla erkek erkeğe ilişkide neden bulaşıyor? Kişide AIDS mikrobu var ama anal yolla ilişki normal yolla ilişki değildir. O zaman kanama riski yüksek oluyor. İlişkide normalin dışında davranış olduğu için kanama riski yüksek oluyor. Bu zaten kan yoluyla bulaşıyor. Geçen günlerde yapılan bir araştırmada eşcinsel erkeklerde daha da yaygınlaştığı görüldü. Bir de eşler arasındaki bulaşmada da çoğunlukla gördüğümüz, eşler evdeki hanımlarına bulaştırıyor.”
 
  “UYUŞTURUCU VE İÇKİ SİZİ HOŞ OLMAYAN YOLA SOKABİLİR”
 
 AIDS virüsünün erkekler arasında daha yaygın olduğunu belirten Tosun, özellikle lise ve üniversite çağındaki gençleri şöyle uyardı: “Özellikle gençlerde uyuşturucu bağımlılığı, esrar, eroin gibi maddelerin kullanımı ne yazık ki artma eğiliminde, bu kayıtlarda da var. Bu da kişilerin beynindeki kontrolü kaldırdığı için bu sefer çok rahatlıkla, her önüne gelen kişiyle kontrolsüz cinsel ilişkiye yol açabiliyor. Yani bir anlık hatanız bir anlık dalgınlığınız, içtiğiniz bir içki veya uyuşturucu sizi hayatınızın sonuna kadar hoş olmayan bir yola sokabilir.”
 
 “ORTAK JİLET, TIRNAK MAKASI, TÖRPÜ KULLANMAYIN”
 
Doktorlardan Banu Karaca da, HIV virüsünün üç yolla bulaştığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Cinsel yolla bulaşıyor, anneden bebeğe bulaşıyor ve kan teması ile bulaşıyor. Bizim için güvenli cinsel yaşam önemli, tek eş öneriliyor. Tek eş olmazsa da mutlaka kondom kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Eğer kondom kullanılmıyorsa diğer ek yöntemleri kullanmalarını öneriyoruz. Kan yoluyla bulaşan bütün enfeksiyon hastalıklarında ortak jilet, tırnak makası, törpü bunları kullanmaktan kaçınmalarını hep söylüyoruz. Ama sosyal ilişkilerde ortak havluda, bardakta, sarılmakta, öpüşmekte, el ele tutuşmakla risk taşımıyor, bunlarla bulaşmıyor. Bu hastalar sosyal hayatlarına normal devam edebilecek kişilerdir, asla toplum dışına itmemek gerekiyor."
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.