1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “FEDERAL KIBRIS SON ŞANS MI?”
“FEDERAL KIBRIS SON ŞANS MI?”

“FEDERAL KIBRIS SON ŞANS MI?”

“Federal Kıbrıs son şans mı?”

A+A-

ŞADİ: “ÜLKEMİZDEKİ ANLAŞMAZLIK ORTAMI DEVAM EDERSE TÜM KIBRISLILAR OLUMSUZ ETKİLENECEK VE ÇOCUKLARIMIZA KÖTÜ MİRAS DEVAM EDECEK”

TOROS: “ADANIN İSTİKRARA KAVUŞABİLMESİ İÇİN TEK UYGULANABİLİR SEÇENEK FEDERAL ÇÖZÜM”

MARKOPOULIOTIS: “GEÇMİŞİN ÇÖZÜMÜ ENGELLEMESİNE MÜSAADE ETMEMELİYİZ”

Lefkoşa, 27 Nisan 16 (T.A.K.): Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD), Lefkoşa ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde “Federal Kıbrıs Son Şans mı?” konulu panel düzenledi.

Panelde, “adadaki etnik kökeni farklı toplumların birlikte yaşaması ve federal bir çözüm için gerekli zemin, federal çözüm önündeki tehlikeler, müzakerelerdeki gidişat ve müzakerelerde karşılaşılan sıkıntılar” tartışıldı.

ŞADİ: “ANLAŞMAZLIK ORTAMI DEVAM EDERSE…”

İŞAD Başkanı Metin Şadi etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, İŞAD’ın iki liderin yürütmekte olduğu görüşmeleri desteklediğini ve bir sonuç beklentisi içerisinde olduğunu vurguladı.

İş dünyasının çatışma ortamı ve siyasi istikrarsızlığı sevmediğine işaret eden Şadi, “Eğer ülkemizdeki bu anlaşmazlık ortamı devam ederse tüm Kıbrıslılar ve ortak geleceğimiz bu durumdan olumsuz etkilenecek ve çocuklarımıza kötü miras maalesef devam edecek” dedi.

TOROS: “ADANIN İSTİKRARA KAVUŞABİLMESİ İÇİN TEK UYGULANABİLİR SEÇENEK FEDERAL ÇÖZÜM”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da konuşmasında, geçmişte başarısızlıkla sonuçlanan çözüm görüşmelerinin olumsuz sonuçlar da doğurduğunun altını çizdi ve “Bölünmüşlüğün devamı iki toplumu birbirinden daha da uzaklaştırdı ve genel olarak yaşam kalitelerini düşürdü” diye konuştu.

Toros, başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin ayrıca, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde bir çözüm olasılığı biraz daha azalttığını” söyledi.

“Adanın istikrara kavuşabilmesi için tek uygulanabilir seçeneğin federal çözüm” olduğunu, bunun yapılan akademik çalışmalar ve tarafsız pek çok gerekçelerden görülebileceğini belirten Toros, bulunacak bir çözümün adada yeni fırsatlar, ekonomik gelişim ve istikrar için gerekli zemini yaratacağına inandığını anlattı.

Toros, bir çözümün ayrıca adanın güneyinde bulunan hidrokarbon yataklarındaki gazın en ekonomik şekilde kullanılmasını da sağlayacağını söyledi.

MARKOPOULIOTIS: “GEÇMİŞİN ÇÖZÜMÜ ENGELLEMESİNE MÜSAADE ETMEMELİYİZ”

Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilcisi George Markopouliotis toplantıda okunan mesajında, Avrupa Komisyonu’nun görüşmelere desteğini sürdürmeye hazır olduğunu, Kıbrıs sorununun çözümünden kaybedecek bir kesimin olmayacağını söyledi.

Markopouliotis, “Bir çözüm için geleceğe odaklanmamız gerek ve geçmişin çözümü engellemesine müsaade etmememiz gerekmektedir” dedi.

İkinci Dünya Savaşı’nın 5 yıl ardından Avrupa Birliğinin kurulduğunu, Birliğin güçlü bir yapı haline işbirliği ve uzlaşıya gelebildiğini ifade eden Markopouliotis, “Mevcut durum kabul edilebilir değil, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmalı. Adayı yeniden birleştirecek ve tüm Kıbrıslıların yararına olacak bir çözüm şart” ifadelerine yer verdi.

Moderatörlüğünü İŞAD YİK Başkanı Erdil Nami’nin yaptığı panelde siyasi analist gazeteci Evangelos Areteos ve Akademisyen Prof. Niyazi Kızılyürek konuştu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.