1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. FELLAHOĞLU, BARIŞ İÇİN AKDENİZ ŞEHİRLERİ KONFERASI’NDA
FELLAHOĞLU, BARIŞ İÇİN AKDENİZ ŞEHİRLERİ KONFERASI’NDA

FELLAHOĞLU, BARIŞ İÇİN AKDENİZ ŞEHİRLERİ KONFERASI’NDA

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), üyesi olduğu Mayors For Peace (Barış için Belediye Başkanları) Örgütü tarafından Fransa’nın Marsilya şehri yakınlarında düzenlenen Barış İçin Akdeniz Şehirleri Konferansı’nda temsil ediliyor.

A+A-

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB),  üyesi olduğu Mayors For Peace (Barış için Belediye Başkanları) Örgütü tarafından Fransa’nın Marsilya şehri yakınlarında  düzenlenen Barış İçin Akdeniz Şehirleri Konferansı’nda temsil ediliyor.

LTB Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu,   5 bin 800’e yakın şehrin üyesi olduğu Mayors for Peace'in Fransa Bölge Başkanı Daniel Fontaine'in davetlisi olarak Fransa'da belediye başkanları ve  yerel yöneticilerle temaslarda bulunuyor.

Göreve geldiğinden itibaren ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştiren Fellahoğlu’na  LTB Meclis Üyesi Özmen Birinci ile Dış İlişkiler Sorumlusu Deniz Birinci eşlik ediyor.

Fellahoğlu, Fransa’daki temasları çerçevesinde  Mayors for Peace Genel Sekreteri Yasuyoshi Komizo ile de bir araya geldi.

Aynı zamanda Hiroşima Barış Kültürü Vakfı’nın Başkanı da olan emekli Japon Büyükelçi Komizo, Başkan Fellahoğlu’na Hiroşima halkının İkinci Dünya Savaşı’nda atılan atom bombası nedeniyle çektiği acıların hala dinmediğini anlatarak, böylesi felaketlerin bir daha tekrarlanmaması için Japonya’dan Kıbrıs’a kadar tüm dünyada barış kültürünün tesis edilmesi gerektiğine işaret etti.

Lefkoşa Belediye Başkanı Fellahoğlu da Komizo’ya, Kıbrıslı Türklerin savaş acısını iyi bilen bir toplum olarak her türlü savaşa karşı olduklarını anlatarak, Akdeniz havzasının ortasında anahtar konumda olan Kıbrıs adasında yarım asırdır devam eden siyasi soruna bir çözüm bulunmasının yalnızca adanın değil tüm Akdeniz bölgesinin ve onun da ötesinde tüm dünyanın faydasına olduğunu ifade etti.

Fellahoğlu, “Japon halkının İkinci Dünya Savaşı’nda yaşadığı acıları kimsenin bir daha yaşamaması için yerel seviyede tomurcuklanıp tüm dünyada çiçek açacak barış tohumları ekmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

LTB Basın Bürosu açıklamasında, LTB’nin mali açıdan zorda olması nedeniyle “önemli” diye nitelendirilen  konferansla   ilgili tüm ulaşım ve konaklama masraflarının Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Başbakanlık tarafından karşılandığı bildirildi.

İki günlük konferans bugün sona eriyor.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.