1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. FESTİVAL CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
FESTİVAL CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

FESTİVAL CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Festival programı;

A+A-

 

Girne Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel “Ozanköy Pekmez Festivali” cuma günü başlıyor.

Ozanköy’ün turistik tanıtımına katkı yapmak, harnup üretiminin devamını sağlamak ve pekmez tüketimini teşvik etmek amacıyla Girne Belediyesi ile Ozanköy Muhtarlığı’nın düzenlediği festival 30 Ağustos’ta  sona erecek.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek Ozanköy Pekmez Festivali’nin tanıtımı amacıyla Ozanköy Spor Kulübü’nde bugün basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, belediye meclis üyeleri ile festivalin organizasyon komitesinden temsilciler katıldı.

Köy meydanında gerçekleşecek festivalin cuma günkü açılışı saat 19.00’da başlayacak. Açılışta pekmez şırası ikramı yapılacak. Çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak festival, 30 Ağustos’ta Örge Volkan’ın saat 21.15’de köy meydanında vereceği  konserle sona erecek.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, toplantıda yaptığı konuşmada, harnup ve pekmeziyle ünlü Ozanköy’ün Akdeniz bölgesinde çok önemli bir köy olduğuna dikkat çekerek, Nobel ödülüne aday gösterilen ve “uzay şairi” olarak çağırılan Osman Türkay’ın da bu köyden yetiştiğine işaret etti.

Nidai Güngördü, eski adı “Kazafana” olan köyün Osman Türkay nedeniyle “Ozanköy” adını aldığını anlatarak, doğal güzellikleri yanında turizm potansiyeline sahip köyde çok sayıda yabancının yaşadığını anımsattı.

Güngördü, festivali düzenlemekteki amaçlarının, harnup ve pekmezin sağlığa olan faydalarına dikkat çekmek, Ozanköylülerin ürettikleri ürünlerin ekonomik olarak değer bulmasını sağlamak ve köyün tanıtımını yapmak olduğunu söyledi.

Ozanköy’de köy kooperatifi işbirliğinde üretilen pekmezle yan ürünlerine otantik ve butik paketleme yaparak, turistik bölgelerde satışa sunmak istediklerini ifade eden Güngördü, köye bir müze kazandırıp, uzay şairi Osman Türkay anısına heykel yapmayı planladıklarını kaydetti.

UZUN VE YANAROĞLU

Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun da, festival sayesinde harnup ve pekmez ürünlerinin üretilmesinin devamını sağlamak yanında köyün turistik tanıtımını da yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Uzun, festivalin gerçekleştirilmesine katkı koyacak Girne Belediyesi ve herkese teşekkürlerini sundu.

Pekmez Festivali Komitesi Başkanı Sevgül Yanaroğlu da konuşmasında, festivalle köye özgü eski gelenek ve göreneklerin yaşatılacak olmasının önemine işaret ederek, festivali 7’nci kez düzenlemelerinin mutluluk verici olduğunu belirtti. Yanaroğlu, festival için emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

FESTİVAL PROGRAMI

Festival, 28 Ağustos Cuma günü saat 19.00’da açılacak. Konuşmalar- Stantların Gezilmesi ve Şira İkramının ardından 19.30’da “Girne Belediyesi Büyükler Halk Dansları Topluluğu”, 19:45’de “Caravan Blue Konseri”, 20.45’de “Friends Line Dance Group Modern Dans Gösterisi” ve 21:00’da “Hikmet Kurtarıcıoğulları konseri yer alacak.

29 Ağustos Cumartesi saat 19.00’da “Girne Tango Kulübü” dans gösterisi, 19.15’de Şair Osman Türkay’ın Hayatı ve Şiir Dinletisi olacak. Aynı gece saat 20.15’de “Grup Arabent konseri”, 21.15’de “Turizm ve Araştırmaları Derneği (TUFAD) Halk Dansları Gösterisi” ve 21.30’da Mustafa Gürkan konseri yapılacak.

30 Ağustos Pazar saat 19.00’da “Şinya Kültür- Sanat Derneği Halk Dansları Gösterisi”, 19.30’da Pekmezli Tatlılar Yarışması ve Pekmezin Sağlığımıza Faydaları Konulu Sunum, 19.45’de Girne Halk Sanatları Derneği (Girsad) dans gösterisi, 20.00’de Dikmen Gençlik Merkezi (DİGEM) Müzik Grubu Folklorik Kıbrıs Müzikleri konseri, 21.00’da Pekmezli Tatlılar Yarışması’nın sonuçlarının açıklanması ve 21.15’de Örge Volkan final konseri yer alacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.