1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “FİKRİMİZİ SORAN YOK”
“FİKRİMİZİ SORAN YOK”

“FİKRİMİZİ SORAN YOK”

“FİKRİMİZİ SORAN YOK”

A+A-

Girne’de esnaf belediyeden daha çok ilgi bekliyor. Girne’de yapılan etkinlikler ve indirim şölenlerinde “ara sokaklardaki esnafın” yok sayıldığını ifade eden dükkan sahipleri sitem etti.

Girne Çarşısı esnafının bir bölümü, kente yapılan etkinliklerde ve şölenlerde kimsenin fikirlerini sormadığını ve özellikle ara sokaklardaki esnafın yapılan etkinliklerden fayda sağlamak bir yana mağdur edildiğini savundu. Belediyeden kendilerini daha çok önemsemesini isteyen esnaf, yapılacak etkinlik, festival ve şölenlerde fikirlerinin alınmasını istedi.  

Girne esnafı her yıl yapılan farklı etkinliklerin plansız ve esnafın birçoğunun haberi olmadan gerçekleştirildiğini öne sürdü. Birçok etkiliğin tek cadde üzerine yoğunlaştığını dile getiren esnaf, “Bölgeye gelen vatandaş sadece bir cadde üzerine yoğunlaşıyor. Ara sokaklarda kalan mağazaların ilgi görmesi için sokaklarımıza tek bir balon bile asan yok. Şenlik dönemi esnafın katkısı olsun diye belediye para toplarken, bizim bölgemize uğrayan yok. Kimse bu sokaklardan geçmiyor ve biz bizim bölgemizde şenlik olduğunu gazete veya müşterilerimizden öğreniyoruz” dedi.

Girne çarşı esnafı ne dedi?

Hüseyin Kulak: Esnaf olarak şenlik düzenlendiği zaman, bizimde fikrimizin sorulması gerekir. Bölgede gerçekten ciddi bir sorun. Çok sık düzenlenen indirim şölenlerinin bir tanesinde bile bizim görüşlerimiz sorulmadı. Yerli halk zaten yıllardır çarşıya inmiyor, bize katkı olsun diye yapılan indirim şölenlerinden biz faydalanamıyoruz. Belediye ve şöleni düzenleyen yetkili kişiler, sokağımıza gelip bir balon bile asmıyor.

Muharrem Uludağlı: Girne’de düzenlenen etkinlik olsun, şölen olsun bir tek faydasını gören ana cadde üzerinde bulunan mağazalardır. Kontrolsüz düzenlenen şenliklerde evinden bir parça bir şey alan gelip burada sorumsuzca satış yapıp bizi olumsuz etkiliyor. Yaz dönemi turistik yer olan Girne’de çok sayıda turist var, yerli halkımız zaten çarşıya küs. Yapılan indirim şölenleri kış aylarında ve esnafın fikri alınarak yapılsa hepimizin yüzü gülecek. Şenlik için gerekli para bizden de alınıyor ama her hangi bir kazancımız olmuyor.

Güvenç Doğacan: Girne’de düzenlenen şenliklerin bize sadece zararı var. Ana cadde üzerinde yoğunlaşan etkinlik nedeniyle kapatılan trafik ara sokaklara yönlendirilince biz sadece akşama kadar insan kalabalığı değil araç kalabalığı görüyoruz. Bu bölgeye sadece turist ve asker geliyor şölen olduğu günler bizi bitiriyorlar. Yapılan etkinliklerde bizim de fikrimiz alınsa bütün esnafın yüzü gülecek.

Yakup Hannan: Yapılan indirim şenlikleri ne yazık ki bizi çok kötü etkiliyor. Şenlik dönemi yetkili kişiler esnaftan katkı parası toplarken bizim kapımıza gelip tek bir şey soran yok. Ölü bir sokağımız var zaten, indirim şöleni gerçekleştirildiği zaman bu sokaklarda sadece araç ve korna sesi hakim. Ana cadde üzerinde yapılan ve yarı esnafın kan ağladığı yarı esnafın yüzünün güldüğü şölenler bence hiç yapılmasa daha iyi olur.

Ali Derinalp: Girne esnafının yüzünün gülmesi için yapılan indirim şölenlerinden biz hiç bir şey kazanamıyoruz. Bize gelip de yaptıkları yapacakları proje ile ilgili fikrimizi soran yok. Şölenler bir tek ana cadde üzerinde yapılmamalı, bizde esnafız ve dükkanlarımıza kira veriyoruz. İndirim şöleni bedeli ne ise katkısı neyse bizde yapalım ki hepimiz kalkınalım. Sokaklarımız terk edilmiş ve satışlarımız çok düşük.

Havadis

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.