1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. FİLTRELER DEVRE DIŞI
FİLTRELER DEVRE DIŞI

FİLTRELER DEVRE DIŞI

Filtreler devre dışı

A+A-

Teknecik Elektrik santrali 20 yıldır doğa ve canlı için tehlikeli olan dumanlar saçarken, 12 yılın ardından AKSA’ya taktırılan filtrelerin de, son bir aydır devre dışı olduğu öne sürüldü.

 

Kuzey Kıbrıs’ta elektrik üretimini sağlayan iki enerji santrali bulunuyor. Bunlardan biri olan ve Girne-Alagadi bölgesinde 1996 yılından beridir filtresiz olarak faaliyetine devam eden Teknecik Elektrik santrali, 20 yıldır doğa ve canlı için tehlikeli olan dumanlar saçıyor. İkinci elektrik üretim santrali ise İskele’ye bağlı Kalecik bölgesinde bulunuyor. Özel sektör girişimi ile 2003 yılında faaliyetine başlayan, kamuoyunun baskısı ile 2014 yılında filtre taktıran AKSA elektrik santralinin ise zaman zaman filtre sistemini devre dışı bırakarak çalışmalarına devam ettiği öne sürülüyor. 

Star Kıbrıs’a konuşan güvenilir kaynaklar, son bir aydır filtre sisteminin devre dışı bırakıldığını, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın bu konudan bilgisi olduğunu öne sürdü. Hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu son birkaç haftadır sistemin kapatıldığı, sıcak havalardan dolayı makinelerin çalışmasında sorun çıktığı ve bu nedenle fitre sisteminin çalışıtırılmadığı ileri sürüldü. 

Star Kıbrıs’a konuşan ÇEKOVA ve Çevre Koruma Dairesi üyesi Abdulkerim Karamanoğlu ise AKSA elektrik santraline takılan filtrelerin çoğu zaman devre dışı bırakıldığını, özellikle geceleri ve hafta sonu çalıştırılmadıklarını, son birkaç haftadır ise tamamen devre dışı kaldığını gözlenmediğini söyledi. 

“SON BİR AYDIR TAMAMEN ETKİSİZ” 

Teknecik Elektrik Santrali’nde filtre olmaması, yüzde 1’in üzerinde kükürt içeren yakıtın ‘daha ucuz olduğu’ gerekçesi ile kullanılması bölge haklını tedirgin ederken, kamuoyunun baskısı ile AKSA’ya takılan filtreler kafalardaki soru işaretlerini gideremedi. AKSA’nın faaliyette olduğu Kalecik ve çevre bölgelerinden Star Kıbrıs’a ulaşan birçok vatandaş bacalardan çıkan dumanlardan rahatsız olduklarını, filtrelerin çalışıp çalışmadığından emin olamadıklarını dile getirirken, Star Kıbrıs’a konuşan güvenilir kaynaklar zaman zaman devre dışı bırakılan filtrelerin son bir aydır tamamen devre dışı bırakıldığını öne sürdü. 

“HALKI UYUTUYORLAR” 

ÇEKOVA ve Çevre Koruma Dairesi üyesi Abdulkerim Karamanoğlu, AKSA elektrik santraline takılan filtrelerin çoğu zaman devre dışı bırakıldığını, özellikle geceleri ve hafta sonu çalıştırılmadıklarını, son birkaç haftadır ise tamamen devre dışı kaldığını gözlenmediğini söyledi. Kalecik bölgesinde yaşadığını dile getiren Karamanoğlu, bacalardan çıkan siyah dumanları fotoğrafladığını, Çevre Dairesi ile temasa geçerek şikâyetçi olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi: 

“AKSA’daki filtreler çalıştırılmıyor. Bacalardan siyah dumanlar yükseliyor. Özellikle geceleri yoğun koku çevre halkını rahatsız ediyor. Son haftalarda yoğunluk daha da arttı. Bir bacadan siyah, bir bacadan beyaz dumanlar çıkıyor. Bunları fotoğrafladım ve çevre dairesine şikâyette bulundum. Onlar takip yaptıklarını söylüyorlar ancak halkı uyutuyorlar. Aslında filtre takıldı hikâyesi ile halkla alay ediyorlar.” 

“SİSTEMLER ÇALIŞMIYOR” 

Çevre Dairesi’nin uzaktan izleme sistemi ile denetim yapıldığına dair açıklamalarında gerçeği yansıtmadığını savunan Karamanoğlu, “Bir senedir herkesi uyutuyorlar. On-line sistem ile AKSA’nın kontrol edildiğine, bacalardan çıkan dumanlarla ilgili analizlerin yapıldığına ve bu verilerin halk sağlığına aykırı olmadığına dair açıklamalara itibar etmiyorum. Ne uzaktan erişim sistemi ne de filtre sistemi çalışmıyor” şeklinde iddialarda bulundu.

Star Kıbrıs

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.