1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “FIRSATÇI DEĞİLİM”
“FIRSATÇI DEĞİLİM”

“FIRSATÇI DEĞİLİM”

Net mesajlar verdi;

A+A-

 

Akademisyen Kudret Özersay, Gözde Bekir’in sunduğu Günaydın Ada programında gündemde öne çıkan gelişmelerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Ankara ziyaretini 'olması gerektiği gibi' bir ziyaret olarak niteleyen Özersay, yeni müzakere sürecinden beklentileri ve parti kuracağı yönündeki iddiaları da anlattı.

“FIRSATÇILIK YAPIP DA ALDIĞIM OYUN ÜZERİNE BİR PARTİ KURAYIM YOLUNA GİTMEDİM”

Özersay, programdaki konuşmasında, siyasi parti kurarak yola devam edip etmeyeceği ile ilgili de net mesajlar verdi. Özersay sözlerini şöyle tamamladı; “Ben henüz bir karar vermiş değilim. Hiçbir şeye kapıyı kapatmadığım doğrudur. Ama fırsatçılık yapıp da aldığım oyun üzerine hemen ben bir parti kurayım yoluna da gitmedim. Bunun şartları olgunlaştırılabilirse, toplumun beklentisi gerçekten köklü bir değişimse bu yönde ciddi bir talep varsa, bu değişimi tek bir kişi değil de işinin ehli olabilecek çok sayıda kişiden oluşacak kadro elini taşın altına koymaya hazırsa ve bu kadroyu gerçekten bir vizyon çerçevesinde birleştirmek mümkünse, bu şartlar yerine gelirse böyle bir yol yürünebilir. Ben şu anda arkadaşlarımla birlikte toplumun değişik kesimleri ile gerçekten ihtiyaç nedir, bunu tespit etmek için istişareler ve danışmalar yapıyorum. Çok sayıda kişi ile görüşüyorum ve samimi olarak söylüyorum ki seçim birçok kişi için bitti ama bizim için bitmedi biz yine görüşmeye, konuşmaya devam ediyoruz. Bunun da tek bir nedeni vardır, derdimiz memleketimizin geleceğidir. Bu şekilde bir yönetime, devlet yapılanmasına sahip olmak benim ağrıma gidiyor açıkçası.”

“OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ BİR ZİYARETTİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Ankara ziyaretini ve bu ziyarette yapılan açıklamaları değerlendiren Özersay, ziyaretin olması gerektiği gibi gerçekleştiğini söyledi. Özersay şunları kaydetti; “Olması gerektiği gibi bir ziyaretti. Olması gerektiği gibi bir kabul vardı ortada. Daha önce yapılan ziyaretlerden çok mu farklıydı? Bence değildi. Şöyle bir farklı fardı; Sayın Erdoğan artık cumhurbaşkanı. Başka bir konutu makamı var. Orada ziyaret gerçekleşti. Ama daha öncekilerdekinden çok da bir farkı yoktu. Başlangıçta kurulan o ilişkideki o tansiyonunun sonradan geliştirilen diplomaside sonradan yansımaması iyi oldu. Ama söylenen yapılan açıklamalar itibarıyla yeni bir şey duyduğumdan emin değilim.”

“ZAFER MAĞLUBİYET ÜZERİNDEN GİDERSEK İYİ OLMAZ”

Özersay, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemlerinde 'kardeş' ifadesine yer vermesinden nasıl bir anlam çıkarılması gerektiğiyle ilgili görüşlerini de anlattı. Özersay; “Kıbrıs Türk tarafının en üst düzeydeki temsilcisi Cumhurbaşkanıdır. Türkiye Kıbrıs konusundaki hassasiyetini doğru aktarması anlamına geliyorsa buna itirazım yoktur. Ama zafere falan dönüştürülecekse yarın öbür gün başka mağlubiyetler daha yaşanır. Zafer mağlubiyet üzerinden gidersek iyi olmaz diye düşünüyorum” dedi.

“ORTAK AÇIKLAMA VAR AMA PROSEDÜR AÇISINDAN BİR ŞEY İÇERMİYOR”

2015 yılının çözüm yılı olması konusundaki temennilerin gerçekleşmesi için bazı önemli girişimlerde bulunulması gerektiğini söyleyen Özersay sözlerini şöyle sürdürdü; “Marifet yılsonu çözüme 2015 yılı çözüm yılı olsun demek mi? Bir müzakere sürecine öne bir takvim ve programlama getirebiliyorsanız o müzakere sürecinin sonuç getirmesi açısından bir şey başarmış oluyorsunuz. Şu anda çerçeveyi çizen şey iki tarafın da üzerinde uzlaşmış olduğu ortak açıklamadır. Ortak açıklama var ama prosedür açısından bundan sonra izlenecek yol açısından adımlar açısından bir şey içermiyor.”

“MÜZAKERELER BAŞLAMADAN ÖNCE ULUSLARARASI AKTÖRLERLE TEMASA GEÇİP ONLARI FİKİR BAZINDA BESLEMEK LAZIM”

Müzakere sürecinin başlamasından önce uluslararası aktörlerle temasların sağlanması gerektiğini belirten Özersay, bunun için 2 önemli aşama olduğuna şu sözlerle vurgu yaptı; “Bence şu anda yapmamız gereken şey bir an önce yapılması gereken şey müzakereler tam teşekküllü şekilde başlamadan önce bir yapılandırılmaması gerekir müzakerelerin bu yapılandırmanın sağlıklı bir şekilde yapılması için uluslararası diğer aktörlerle de temasa geçip onları fikir bazında beslemek lazım. “

“GELİN İMTİHAN EDELİM SINAYALIM”

Kudret Özersay, yeni dönemde Rum tarafının samimiyetinin test edilmesine ihtiyaç olduğunu belirterek bunun yönteminin ne olacağını da anlattı. Özersay sözlerini şöyle sürdürdü; “İki tane imtihan var. Birincisi daha yani üniversitede olan vize sınavları gibidir müzakere de al ver bir imtihandır. Tarafların çözüm iradesi olup olmadığını test edebileceğiniz sınayabileceğiniz gerçek imtihanlardan bir tanesidir. O yüzden müzakerelerde eğer en baştan bir aşamada ya da bu aşamada çünkü orada kopmuştu müzakereler orada askıya alınmıştı al ver yapacağız derseniz tarafların iradesini hissedebilirsiniz bütün ilgili tarafların. Bunu test etmediğiniz sürece taraflar birbirlerini çözüm istememekle suçlamayı sürdürürler. Bunun temiz bir yöntemi var. Gelin imtihan edelim sınayalım.”

“DOYURUCU BİR AÇIKLAMA DA BEN ŞAHSEN GÖRMEDİM”

Türk toplumunun müzakerecisi olarak atanan Özdil Nami'nin göreve gelmesini de değerlendiren Özersay, bunun olumlu olduğunu ancak atamanın şekliyle ilgili bazı sıkıntıların gündeme geldiğini şu sözlerle hatırlattı; “Karar itibarıyla doğru bir karar olduğunu düşünüyorum ama Sayın Nami’nin atanması kendiliğinden sürece ivme kazandırmaz. Sürece ivme kazandırma başka faktörler az önce konuştuğumuz meselelerle ilgili. Atanmanın şekliyle ilgili kamuoyunda henüz soru işaretleri henüz giderilmiş değildir. Görebildiğim kadarıyla toplumun genel algısı bunun her durumda bir pazarlığın sonucu olduğu yönündedir. Ya bu CTP ile Sayın Akıncı arasında bir pazarlığın sonucudur ya da bu Sayın Akıncı ile Türkiye arasında bir pazarlığın sonucudur şeklinde yorumlar var. Bunun aksi yönünde doyurucu bir açıklama da ben şahsen görmedim.”

Star Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.