1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. FİZİKSEL EGZERSİZ ALZHEİMER’IN DÜŞMANI
FİZİKSEL EGZERSİZ ALZHEİMER’IN DÜŞMANI

FİZİKSEL EGZERSİZ ALZHEİMER’IN DÜŞMANI

Ciddi unutkanlık olarak kendini gösteren ve kişiyi bir başkasının bakımına bağımlı kılan alzheimer hastalığıyla mücadelede düzenli fiziksel aktivite hafızanın güçlenmesine imkan sağlıyor.

A+A-

MARYLAND ÜNİVERSİTESİ HALK SAĞLIĞI OKULU TARAFINDAN SON YAPILAN ARAŞTIRMA, SPOR EGZERSİZLERİNİN BİLİŞSEL FONKSİYONLARI ARTIRDIĞINI VE ALZHEİMER RİSKİ ALTINDA OLANLARA EN İYİ İLAÇ OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU

NÖROLOJİ UZMANI PROF. DR. BAYSAL:"BU HASTALARIN, ÖZELLİKLE ZİHİNLERİNİ OLABİLDİĞİNCE AKTİF TUTMALARI GEREKMEKTEDİR. KALBİ KORUMAK İÇİN NE YAPILIYORSA BEYİN İÇİN DE GEÇERLİDİR. ÇÜNKÜ, KALP DAMARLARI KORUNURKEN BEYİN DAMARLARI DA KORUNUR. DOLAYISIYLA, EGZERSİZLER BEYİN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK FAYDALIDIR"

Ciddi unutkanlık olarak kendini gösteren ve kişiyi bir başkasının bakımına bağımlı kılan alzheimer hastalığıyla mücadelede düzenli fiziksel aktivite hafızanın güçlenmesine imkan sağlıyor.

Maryland Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu tarafından, sporun alzheimer üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırma, spor egzersizlerinin, bilişsel fonksiyonları artırarak alzheimer riski altında olanlar için ilaç etkisi gösterdiğini ortaya koydu.

Araştırma kapsamında fiziksel olarak aktif olmayan iki yaşlı grup, 12 hafta boyunca düzenli yürüyüş bandına bindirildi ve kişisel eğitmenler tarafından yönlendirildi. Gruplardan biri hafif bilişsel bozulması olan hastalardan oluşurken; diğer grupta tamamen sağlıklı beyin fonksiyonları bulunan denekler yer aldı. Çalışma sonunda 12 hafta boyunca aktiviteleri tamamlayan her iki grupta da hafıza performanslarının geliştiği görüldü.

“YAŞLI NÜFUS ARTIŞI, HASTALIĞIN GÖRÜLME SIKLIĞINI ARTIRIYOR”

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali İhsan Baysal, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla, hasta sayısının da yükseldiğini belirterek, özellikle 80'li yaşlarda artış görüldüğünü ve 85 yaşından sonra her 3-4 kişiden birinde karşılaşıldığını söyledi.

Azheimer'ın 20-25 yıl öncesinde hiçbir şekilde tedavi şansı bulunmadığını bugün ise birkaç ilaç seçeneğinin mevcut olduğunu hatırlatan Baysal, mevcut ilaçların hastalığın seyrini çok fazla değiştirmeseler de hastaların yaşam kalitesinin artmasına yardım ettiğini dile getirdi.

Baysal, ilaç tedavisi sonucunda hastaların bir kısmının unutkanlıklarında düzelme elde edilebildiğini vurguladı.

Şu an için tıbbi olanakların hastalığın tam olarak tedavi edilmesine imkan sağlamadığına dikkati çeken Baysal, "Tıptaki gelişmelere karşın, bu hastalığın kesin bir laboratuvar tanısı bulunamamıştır. Bu nedenle, klinik tecrübe ve zihinsel işlev testleri halen önemini korumaktadır. Nöropiskolojik testler ve mental muayene testleri de yardımcı olmaktadır" dedi.

“EGZERSİZ, BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR"

Alzheimer'dan korunabilmek için sağlıklı yaşamın genel ilkelerine uyulması, dengeli beslenilmesi, bedensel aktivitenin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Baysal, "Bu hastaların, özellikle zihinlerini olabildiğince aktif tutmaları gerekmektedir. Kalbi korumak için ne yapılıyorsa beyin için de geçerlidir. Çünkü, kalp damarları korunurken beyin damarları da korunur. Dolayısıyla, egzersizler beyin sağlığı için çok faydalıdır" ifadelerini kullandı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.