1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. FÜLE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
FÜLE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

FÜLE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Avrupa Birliği’nin (AB) Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle...

A+A-

Avrupa Birliği’nin (AB) Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, adaya yaptığı son ziyaretinden bu yana şartların değiştiğini, bölgedeki koşulların farklı olduğunu, Suriye örneğinde görüldüğü gibi bölgesel istikrarın kolayca gözden çıkarılabilecek bir şey olmadığını söyledi.

Hem Avrupa hem de Kıbrıs’ta ekonomik zorluklar yaşandığını ifade eden Füle, ada etrafında hidrokarbonun varlığı ve buna bağlı potansiyel gelirin  oyunu değiştiren diğer bir unsur olduğunu belirtti.

Adanın yeniden birleştirilmesinin getireceği ekonomik yararları gösteren çalışmalar bulunduğunu da dile getiren Füle, inşaat sektörü ve turizmle ilgili örnekler verdi ve çözümle yatırımları artıracağını vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun çözüm sürecine yönelik desteğini vurgulamak amacıyla adada bulunan Avrupa Birliği’nin (AB) Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, dün akşam Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütü temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Yemekte yaptığı konuşmada, geçmiş dönemlerle kıyaslandığı zaman Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili daha farklı bir  hava hissettiğini kaydeden Füle, bunun adanın bölünmüşlüğüne son vermek için eşsiz bir fırsat olduğunu söyledi ve sürece nasıl katkı koyabileceklerini sivil toplum örgütü temsilcileriyle tartışmayı dört gözle beklediğini kaydetti.

Füle, Türkiye’nin müzakere süreciyle ilgili yapıcı bir rol oynadığını, “Kıbrıs” ile Türkiye’nin yakın ilişkiler içerisine girmesinin her iki taraf için de fırsatlar yaratacağını dile getirdi.

Ortak açıklama metninin önemli bir yapı taşı olduğunu belirten Füle, AB’nin de sürece destek verdiğini ve desteğini sürdürmek istediğini dile getirdi.

Komisyonun Kıbrıs Türk toplumuna müktesebatın uygulanması konusunda yardımcı olma yönündeki çabalarını hızlandıracağını da dile getiren Füle, Mali Yarım Tüzüğü ile ilgili ilerlemenin yollarını da ilgililerle ele alacağını da söyledi.

Füle, çözüm sonrasında birleşmiş etkin ve etkili bir Kıbrıs’ın AB tarafından müktesebat taahhütlerini yerine getiren bir üye olarak kabul edilebileceğini de ifade etti ve çözüm sürecinde ilerlemeler olduktan sonra yeni önlemler konusunu birlikte ele almaya hazır olduklarını kaydetti.

Dahil olan herkesin kendini rahat hissedeceği bir yol tanımlayarak süreçte ilerlenmesi gerektiğini vurgulayan Füle, sivil toplumun sürece büyük katkı yaptığını ve yapmaya devam edeceğini de ifade etti.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.