1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “GEÇİCİ PERSONEL ALMAMA KARARI OLUMLU”
“GEÇİCİ PERSONEL ALMAMA KARARI OLUMLU”

“GEÇİCİ PERSONEL ALMAMA KARARI OLUMLU”

Toparlanıyoruz Hareketi, Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın devlete artık geçici personel alınmayacağına ilişkin açıklamalarını olumlu bulduğunu,belirtti.

A+A-

Toparlanıyoruz Hareketi, Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın devlete artık geçici personel alınmayacağına ilişkin açıklamalarını olumlu bulduğunu, ancak bu tedbirin hak edenin kadrolu olarak işe alınacağı yeni bir Kamu Hizmeti Komisyonu modeli ve sınav sistemi ile desteklenmesinin şart olduğunu belirtti.

Toparlanıyoruz Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Tarafsız ve partizanlıktan uzak bir işe alım sistemi yaratılmadığı takdirde geçici personel alamayacak olan siyasilerin ,bu kez, hak etmeseler dahi kendi yandaşlarını sınavlarda kayırma yoluna giderek kadrolu olarak işe almaya yönelebileceklerinin akıldan çıkarılmaması gerektiğini” vurguladı.

Yapılan açıklamada “Biz vatandaşın geleceğinin siyasilerin iki dudağı arasına mahkum edilmesini engellemek için, sadece geçici personel alımına bir son verilmesini değil, normal yollardan kadrolu olarak alınacak olanların alımında da adil, denetlenebilir ve partizanlıktan uzak bir sınav sisteminin acilen oluşturulmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Toparlanıyoruz Hareketi, adaletsiz ve hukuka aykırı istihdamlarla ilgili tüm platformlarda mücadelesini sürdürdüğünü ve önceki hükümet döneminde yapılan kurultay istihdamlarını “yasal olmadığı”gerekçesiyle 19 Nisan 2013 tarihinde yargıya taşıdığını da hatırlattığı açıklamasında, hükümeti, “hukuka açıkça aykırı olduğu aşikar” dediği “kurultay istihdamları” ile ilgili olarak artık sözün ötesine geçerek icraat yapmaya davet etti.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Toparlanıyoruz Hareketi, hukuka aykırı olarak ve neredeyse çok büyük bir bölümünde partizanlık temelinde yapılan geçici istihdamlara karşı olduğu gibi, objektif uygulamalara dayanmayan ve verimsiz olan kadrolu istihdamlara ve geçicilerin işin ehli olup olmamalarına bakılmaksızın kadrolanmalarına da karşıdır. Bu nedenle, en erken bir zamanda, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapısının değiştirilmesini;  üyelerinin muhalefet de dâhil olmak üzere toplumun değişik kesimlerini kapsayacak şekilde, kendi iç denetimini de yapabilecek, bilimsel ve güvenilirliği tam bir sınav sistemiyle donatılmış bir hale dönüştürülmesini talep etmekteyiz.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.