1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GEÇİCİ VE ÖZEL KOMİTE “ELEKTRONİK HABERLEŞME YASA TASARISI”NI ONAYLADI
GEÇİCİ VE ÖZEL KOMİTE “ELEKTRONİK HABERLEŞME YASA TASARISI”NI ONAYLADI

GEÇİCİ VE ÖZEL KOMİTE “ELEKTRONİK HABERLEŞME YASA TASARISI”NI ONAYLADI

Elektronik haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı gündemiyle toplanan Geçici ve Özel Komite, yasa tasarısını oybirliğiyle onaylayarak Genel Kurul’a sevk etti.

A+A-

Elektronik haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı gündemiyle toplanan Geçici ve Özel Komite, yasa tasarısını oybirliğiyle onaylayarak Genel Kurul’a sevk etti.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek üzere kurulan ve bugün CTP-BG Milletvekili Armağan Candan başkanlığında toplanan, Geçici ve Özel Komite, gündemdeki; “Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ile ilgili çalışmalarını tamamladı ve oybirliğiyle onaylayarak Genel Kurul’a sevk etti.

CTP/BG Milletvekili Komite Başkanı Armağan Candan, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Hamza Ersan Saner, DP/UG Milletvekili Özdemir Berova, CTP/BG Miletvekili Doğuş Derya, UBP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, CTP/BG Milletvekili Dr. Salih İzbul ve DP/UG Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşan komite toplantısına; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, KKTC Başsavcılığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, Tel-Sen, Telekomünikasyon Dairesi, Kuzey Kıbrıs Turkcell, KKTC Telsim, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’ndan yetkililer katılarak katkı koyduğu kaydedildi.

“Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı”; “10 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6/2012 sayılı Elektronik Haberleşme Yasası ile tüketici haklarının korunması gözetilirken etkin bir rekabet ortamı içerisinde, yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve tüketicilere hizmet kalitesi kriterleri doğrultusunda hizmet sunulmasını sağlayabilecek güçlü bir sektörün oluşturulmasını” amaçlıyor.

Geçici ve Özel Komitesi tarafından onaylanan yasanın gerekçesi şöyle:

“Yasa’nın mevcut hali ile tahsil edileceği belirlenen ücretlerle ilgili alt ve üst limitlerin düzenlenmesi; arabağlantı ücretlerinin belirlenmesinde diğer ülke uygulamalarını da dikkate alan yönteminin de kullanılabilmesi; kimlik bilgisi değiştirilmiş, kayıt dışı, kaçak veya çalıntı cep telefonlarının kullanımını engelleyecek olan  MCKS (Mobil Cihaz Kayıt Sistemi) sistemi ile ilgili hazırlanacak Tüzük kapsamını genişletilmesi ve Telekomünikasyon Dairesi’nin mevcut münhasır yetki süresinin uzatılması amaçlanmaktadır.”

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.