1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “GEÇİCİLİK STATÜSÜNÜN TAMAMEN KALDIRILMASI TARAFTARIYIZ”
“GEÇİCİLİK STATÜSÜNÜN TAMAMEN KALDIRILMASI TARAFTARIYIZ”

“GEÇİCİLİK STATÜSÜNÜN TAMAMEN KALDIRILMASI TARAFTARIYIZ”

“GEÇİCİLİK STATÜSÜNÜN TAMAMEN KALDIRILMASI TARAFTARIYIZ”

A+A-

“BAŞBAKAN’IN UBP KURULTAY İSTİHDAMLARINA KARŞI ÇIKMASINI  VE SÖZLEŞMELERİNİ UZATMALARINI REDDETMESİNİ DOĞRU BİR ADIM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

“KAMUYA İSTİHDAM HALA DAHA PARTİZANLIK VE POPÜLİZM ARACI OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR”

Ekonomik Örgütler Platformu (EÖP) geçicilik statüsünün tamamen kaldırılması taraftarı olduklarını  belirterek, “Sayın Başbakan’ın, UBP zamanında yasa dışı, adaletsiz ve fırsat eşitliğini yok edecek şekilde gerçekleştirilen kurultay istihdamlarına karşı çıkmasını ve buna ilişkin sözleşmeleri uzatmayı reddetmesini doğru bir adım olarak değerlendirmekteyiz” dedi.

EÖP’den yapılan açıklamada, Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayı öncesinde kamuya sözleşmeli olarak yapılan istihdamlarla ilgili tartışmaları takip ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Kamuya istihdamı hala daha partizanlık ve popülizm aracı olarak değerlendiriliyor” denildi.

“GEÇİCİLİK STATÜSÜNÜN TAMAMEN KALDIRILMASI TARAFTARIYIZ”

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Kamunun yerine getirmek zorunda olduğu görevlerle ilgili olmayan, doğrudan kişilere çıkar sağlamak ve bunun karşılığında onların siyasi desteğini almak amacı taşıyan istihdamlar, ister kurallara uygun olarak isterse aykırı olarak gerçekleştirilsinler yasadışıdırlar ve istihdam edilen kişilere hayat boyu güvenceli bir iş sağlamaları kabul edilemezdir.

Kamu görevine yapılacak istihdamlar, devletin yurttaşları için yerine getirmek zorunda olduğu hizmetlerin yürütülmesinden başka bir amaca hizmet edemez ve etmemelidir.

Soruna bu ilkelerle yaklaşıldığı zaman, Sayın Başbakan’ın, UBP zamanında yasa dışı, adaletsiz ve fırsat eşitliğini yok edecek şekilde gerçekleştirilen kurultay istihdamlarına karşı çıkmasını ve buna ilişkin sözleşmeleri uzatmayı reddetmesini doğru bir adım olarak değerlendirmekteyiz.

Buna karşılık, gerek hükümet içinden, gerekse hükümet dışından bu istihdamları kalıcı hale getirmek amacıyla yürütülen faaliyetleri ve Sayın Başbakan’ı baskı altına alma girişimlerini; duygu sömürüsü ve başkalarının hakkını hiçe sayarak istihdam edilen kişileri popülizm yaparak kendi tarafına çekme gayreti olarak değerlendirmekte ve kınamaktayız.

Bugüne kadar yaşadıklarımızdan ders almadan sürdürülen bu popülist gayretler, bizleri derinden üzmekte ve gelecekteki beklentimiz olan adaletli yönetimler açısından endişelendirmektedir. Yaşadıklarımız defalarca kanıtlamıştır ki popülist gayretler adaletsizliğin kaynağıdır.

Bu ilkelerden hareketle, Anayasal fırsat eşitliği sağlanmadan kamuya sözleşme ile istihdam edilen kişilerin sözleşmelerinin yenilenmemesi; kamuya yapılacak istihdamların kamusal hizmetleri yürütmek amacına uygun olarak işe göre ve istekli bütün KKTC yurttaşlarına fırsat eşitliği sağlanacak yöntemlerle gerçekleştirilmesi ve “geçicilik statüsünün” tamamen kaldırılması taraftarı olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.”

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.