1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GEÇİTKÖY BARAJI 7 MART’TA BİTECEK
GEÇİTKÖY BARAJI 7 MART’TA BİTECEK

GEÇİTKÖY BARAJI 7 MART’TA BİTECEK

Cumhurbaşkanı Vekili Sibel Siber, KKTC’de bulunan Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu kabul etti. Projeyle ilgili çalışmaların iyi gittiğini, Alaköprü ve Geçitköy Barajı’nın zamanında biteceğini söyledi.

A+A-

EROĞLU: “GEÇİTKÖY BARAJI 7 MART’TA BİTECEK… DAĞITIM İHALESİNİ DE YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Vekili Sibel Siber, KKTC’de bulunan Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi’nde saat 16:00’da gerçekleştirilen kabulde Veysel Eroğlu’na TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça eşlik etti.

Eroğlu kabulde yaptığı konuşmada,  “Su ve Gıda Güvenliği”  konferansına katılmak ve su projesinin durumunu ele almak için KKTC’ye geldiklerini söyledi.

Projeyle ilgili çalışmaların iyi gittiğini, Alaköprü ve Geçitköy Barajı’nın zamanında biteceğini, kara hatlarının yapımına devam edildiğini ve  2014 yılında suyun verileceğini söyleyen Eroğlu, su gelirse beklemesin diye dağıtım ihalesini de yaptıklarını kaydetti.

Eroğlu, Geçitköy Barajı’nın 7 Mart'ta biteceğini de söyledi.

Eroğlu, suyun  Geçitköy Barajı’ndan bir pompayla içme suyu arıtma tesisine verileceğini, burada ana dağıtım sistemleri inşa edileceğini belirtti. Aralık ayında Beşir Atalay ile birlikte KKTC’ye geleceklerini ve bunların temellerinin atılacağını kaydeden Eroğlu, 2014 yılı ortasında suyun işletilmesiyle ilgili bir düşünceleri olduğunu ifade etti.

Eroğlu, KKTC ‘ye gelirken burada bulunan 62 bin üniversite öğrencisi için fidan dikilsin diye seferberlik başlattıklarını, fidanların YDÜ’de dikildiğini de söyledi.

Orman ve suyla ilgili işbirliğini, ağaçlandırma, erozyon kontrolü gibi konularda TC ve KKTC’deki ilgili bakanlıkların geliştireceği ümidini dile getiren Eroğlu, gelir getirecek bir takım ağaç türlerinin Kıbrıs’ta dikilmesi konusunda mutabık kaldıklarını anlattı.

SİBER

Cumhurbaşkanı Vekili Sibel Siber de, KKTC’nin güzelliğinin malum olduğunu ancak suyla ilgili büyük sıkıntı yaşandığını belirtti.

Ülkenin kurak ve yeşilinin az olduğunu kaydeden Siber, Kıbrıs’ın eskiden yeşil ada olarak anıldığını ancak şu an yeşil ada ismine layık bir görüntünün bulunmadığını dile getirdi.

Çevre ve yeşili önemsediğini vurgulayan Siber, sosyal sorumluluk projeleriyle de  yeşillendirme yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Su projesinin ülke için hayırlı olacağını kaydeden Siber, Mesarya’nın suya kavuştuğunu görmenin  güzel bir olay olduğunu dile getirdi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.