1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GEÇMİŞTE YAŞANAN ACILAR TEKRAR YAŞANMASIN
GEÇMİŞTE YAŞANAN ACILAR TEKRAR YAŞANMASIN

GEÇMİŞTE YAŞANAN ACILAR TEKRAR YAŞANMASIN

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “İnşallah yakın bir gelecekte dünya bize uyguladığı yanlış tutumundan vazgeçer.

A+A-

EROĞLU: “İNŞALLAH YAKIN GELECEKTE DÜNYA BİZE UYGULADIĞI YANLIŞ TUTUMUNDAN VAZGEÇER”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “İnşallah yakın bir gelecekte dünya bize uyguladığı yanlış tutumundan vazgeçer. Bizim de Güney komşularımız gibi, dünyaya serbest açılma hakkımız olduğunu anlarlar, kabullenirler” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcileri ve beraberindeki Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Gazileri heyetini kabul etti.

Kabulde ilk sözü alan TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık temsilcisi ve heyet başkanı Mustafa Aksu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in selamını getirdiklerini söyledi.

Gaziler Günü’nde, Kıbrıs’ta savaşmış gazileri, savaştıkları yerleri yeniden görmekleri amacıyla KKTC’ye getirdiklerini ifade eden Aksu, amaçlarının iki toplumun daha da kaynaşmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Gaziler Günü’nde, Gazileri adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, katkılarından dolayı Fatma Şahin’e teşekkür etti.

1974’den bu yana Kıbrıs’ta çok değişiklikler, gelişmeler olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, en önemli değişim ve gelişmenin ise Kıbrıslı Türklerin bir devlet çatısı altına girmesi ve KKTC’nin kuruluşu olduğunu söyledi.

KKTC devletinin temellerinde gazilerin ve şehitlerin teri, emeği ve kanı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, devleti geleceğe daha iyi hazırlamak için çalıştıklarını belirtti.

Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs’ta, Türkiye’nin desteği ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güvencesi altında, huzur içinde yaşadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorunu ve 45 yıldır devam eden müzakere sürecine de değindi.

Kıbrıs’ta hala bir anlaşmaya varılamadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların süreci uzattıkça uzattıklarını söyledi.

KIBRIS TÜRK HALKI AMBARGOLAR ALTINA YAŞAMAYA MAHKUM EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, olayları Rumların başlattığını, anlaşmayı istemeyenin de yine onlar olduğunu belirterek, buna rağmen AB’ye onların girdiğini, Kıbrıs Türk halkının ise ambargolar altında yaşamaya mahkum edildiğini anlattı.

Ambargoların medeni ülkeler tarafından uygulandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğlu, Güney Kıbrıs’ta yeni bir lider seçildiğini, mesajlarından onun da eski liderler gibi uzlaşmacı olmadığının anlaşıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “İnşallah yakın bir gelecekte dünya bize uyguladığı yanlış tutumundan vazgeçer. Bizim de Güney komşularımız gibi, dünyaya serbest açılma hakkımız olduğunu anlarlar, kabullenirler” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugüne kadar ortaya çıkan anlaşma metinlerinin Türkler tarafından kabul edildiğini, Rumlar tarafından reddedildiğini anımsatarak, Birleşmiş Milletler, AB ve dünyanın değişik ülkelerinin bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini, bu son şansı Rumlar heba etmesi durumunda, Türklerin ona göre değerlendirme yapacağı mesajını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne verebilmesini ümit ettiklerini kaydetti.

GEÇMİŞTE YAŞANAN ACILAR TEKRAR YAŞANMASIN

Gerekli mesajların verilmesi halinde Kıbrıs’ta bir anlaşma olabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, geçmişte yaşanan savaş ve acıların tekrar yaşanmamasını temenni etti.

Türkiye’nin gelmiş geçmiş bütün hükümetlerinin Kıbrıs Türk halkının huzuru, güveni ve mutluluğu için büyük gayret sarf ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugünkü hükümetin de bu gayreti sarf ettiğini kaydetti.

Gazilerin ziyaretinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, ziyaretin Güneye, “Gaziler bu topraklara sahip çıktı, yine sahip çıkıyorlar mesajı” vermesini temenni etti.

TAK

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.