1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GEREKLİ ADIMLAR ATILMIYOR
GEREKLİ ADIMLAR ATILMIYOR

GEREKLİ ADIMLAR ATILMIYOR

Özellikle gençler için gün geçtikte ciddi bir tehlike...

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü Başkanı Atik Kaya, KKTC’de “özellikle gençler için gün geçtikte ciddi bir tehlike haline gelen madde kullanımı ve bağımlılığına karşı devlet politikası olmadığını, bu konuda gerekli adımların atılmadığını” öne sürdü.

Kaya yaptığı yazılı açıklamada, uyuşturucu madde deneme yaşının 11’e düştüğünü, Extacy kullanımının esrar kullanımı kadar yaygın bir düzeye ulaştığını, Bonzai’nin ise son zamanlarda “patlama yaptığını” savunarak, “Bu konuda devletin sağlıkta ve eğitimde bir devlet politikası yoktur” iddiasında bulundu.

14 yaşındaki bir gencin madde kullanımından dolayı komada yatmasının bugün uyuşturucuya karşı verilen mücadelenin ne kadar yetersiz ve eksik kaldığının somut bir göstergesi olduğu görüşünü belirten Kaya, uyuşturucu kullanımı konusunda sürdürülebilir ve sistematik bir mücadele anlayışının geliştirilmesinin şart olduğunu vurgulayarak, TDP Gençlik Örgütü olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını ifade etti.

“ÇOK CİDDİ BİR TEHDİT”

Kaya, dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi, KKTC’de de madde kullanımının yaygın olduğu ve gün geçtikçe etkisi altına aldığı yaş aralığının düştüğünün bilimsel raporlar tarafından ortaya konduğunu savundu.

Kaya, madde kullanımının kişiyi sadece fiziksel ve psikolojik sağlığı açısından değil, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan da olumsuz etkilediğini, uyuşturucu kullananların topluma olan aidiyet hissinin düştüğünü, bir başka alt kültür oluşturduklarını belirtti.

“GENÇLERİMİZ KISKAÇ ALTINDA”

Bireyleri adeta içinden çıkılmaz bir duruma sürükleyen ve ileri safhalarda ölümlere dahi sebep olan bu alışkanlıkların ne yazık ki en çok da gençleri kıskacına aldığının altını çizen Atik Kaya, gerçeklerden kaçış, bir gruba dahil olma ihtiyacı, popüler kültürün gençlerde uyandırdığı merak ve bunun gibi birçok nedenin, biri ya da birkaçından dolayı başlanan bu bağımlılığın gençler arasında uyuşturucu madde kullanımını daha da arttırıp yaygınlaştırmakta olduğunu kaydetti.

“SATICI İLE KULLANICI AYRILMALI”

Atik Kaya, KKTC’de yasalar nezdinde “satıcı” ile “kullanıcı” arasında bir ayırımın olmadığını savunarak, “Bağımlılar da, satıcılar da ceza alıyor.

Yapılması gereken; bağımlı olduğu tespit edilen kişiyi cezaevine göndermek yerine yasal bir prosedür hazırlayarak bağımlıların tedaviye yönlendirilmesidir. Türkiye’de uygulanan Denetim Serbestlik Yasası denilen ayakta tedavi programı bizde de hayata geçmelidir” dedi.

“ÖNLEME PROGRAMI HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Dünyada müfredatlar içine konan önleme programlarının KKTC’de de hayata geçirilmesi gerektiğin kaydeden Kaya, “Eğitim sistemimiz bu konuda yetersiz kalmaktadır. Müfredat içerisinde bu konuda bilgilendirici, eğitici ve/veya caydırıcı dersler ve aktiviteler mutlaka yer almalıdır” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.