1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GİRNE ÇEVRE YOLUNA 'TATAR' TEPESİ!
GİRNE ÇEVRE YOLUNA 'TATAR' TEPESİ!

GİRNE ÇEVRE YOLUNA 'TATAR' TEPESİ!

Girne çevre yoluna 'Tatar' tepesi!

A+A-

 

Girne Çevre Yolu üzerinde GAÜ Kavşağı yakınlarında, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar’a ait olduğu iddia edilen bir arazi üzerinde devam eden yasa dışı dolgu çalışması gerek kaymakamlık gerekse de belediyenin girişimlere rağmen bir türlü durdurulamıyor.

Daha evvel Girne Kaymakamlığı tarafından iki kez durdurulan dolgu çalışmaları engel tanımadan devam ediyor, doğal çevrenin yapısı bozuluyor.

Kaymakamlık dere yatağındaki çalışmaların durdurulduğunu ancak çalışmanın devam ettiğini söylerken, Girne Belediye Başkanı Nida Güngördü ise her türlü çabasına rağmen çalışmaları engelleyemediğini ifade ederek konuyu çözmenin en iyi yolunun ‘ara emri’ almak olduğunu belirtti.

Evnergil: “Dere yatağı çalışmaları durdu, diğer kısım yetkimizde değil”

Kıbrıs Postası’nın konuyla ilgili açıklama yapan Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, kaymakamlığın dolgu çalışmalarının dere tarafındaki kısmına müdahale edip durdurduğunu ancak Girne Belediyesinin yetki alanında bulunan diğer kısma yasal olarak müdahale edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Envergil “biz konuyla ilgili uyarılarımızı yaptık. Dere yatağıyla ilgili gidip müdahale ettik. Bizim aldığımız bilgi çalışmanın yapıldığı arazinin Milletvekili Ersin Tatar’a ait olduğu yönündedir. Söz konusu dolguyu yapan şirket dere kısmındaki çalışmayı durdurdu ancak diğer kısımlardaki çalışmalar Girne Belediyesinin yetki alanında. Kaymakamlık olarak oraya yasal müdahale yetkimiz yok” diye konuştu.

“Memlekette dere yataklarının doldurulması normal, gündelik bir olay haline geldi” diyen Envergil “maalesef gerek Belediyedeki arkadaşlar, gerekse de özel şirketlerde çalışan mühendisler bu durumu bir sorun olarak görmemektedirler. Dere yatağının doldurulması kabul edilir bir durum değil ancak anlayış böyle. Böyle dolgu üzerine yapılan zayıf temelli yapılar allah muhafaza bir deprem sırasında yerle bir olur. Bunun örneklerini Türkiye’de yaşadık, gördük” dedi.

Envergil: “Dere yatağı doldurmak normal karşılanır oldu”

Girne Kaymakamı “biz söz konusu çalışmaya müdahale ettik ve ilgili şahıslara böyle bir çalışma yapacaksanız gidin eğer izin alabilirseniz gerekli yerlerden izin alın dedik. Konu basına da yansıdı ancak dediğimiz gibi, bizim yetki alanımızda değil” derken, Kaymakamlığın geçtiğimiz günlerde Çatalköy ve Doğanköy’de de benzer iki çalışmaya müdahale edildiğini ifade etti.

Envergil “o müdahalelerimizden birisinde polis çağırmak zorunda kaldık zira gerginlik oldu. Bize ‘siz kimsiniz, burası belediyenin yetkisinde’ denildi ancak tüm bölgede dere yatakları bizim yetkimizdedir. O çalışma dere yatağı içerisinde değildi ancak yapılan dolgu tam dere yatağının yanında, bir yağmur yağsa tüm dolgu dereye akacak şekildeydi. O konu için şu an hukuksal süreç başlatıldı” dedi.

Güngördü: “Son derece rahatsızım”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise yapılan çalışmadan son derece rahatsız olduğunu belirterek en iyi çözümün ‘ara emri’ almak olduğunu söyledi.

Güngördü “biz bu arkadaşları defalarca uyardık. Eğer temiz toprak dolgusu yapılacaksa Şehircilik, çöp dolgusu yapılacaksa Çevre Dairesi izni lazımdır dedik. Kaymakamlık da çalışma dere kenarı olduğu için gidip müdahale etti ancak geriye kalan kısımdaki belediye yetkisi kısıtlıdır” diye konuştu.

Güngördü: “Elemanlarımız tehdit edildi, yolu kapattık, açtılar”

Girne Belediye Başkanı “biz gidip yapmamalarını söyledik dinlemediler. Sonra gidip girişine temiz toprak döktük, yolu kapattık, bu defa da toprağı dozerle yarıp içeri girip devam ettiler. Oradaki görevlilerimizi tehdit ettiler, polise gittik anlattık. Bir gelişme olmadı” diye konuştu.

“Bu işin en iyi yolu ara emri almaktır. Girne Kaymakamı ile bunu yapmaya hazırım. Bu işten son derece rahatsızım ve durmasını istiyorum. Uzun zamandır bu konu ile uğraşıyoruz ve doğrusu bu çalışmaları bize rağmen sürdürmekte ısrar edenler nereden güç alıyorlar merak ediyorum” diye konuşan Güngördü, konuyu defalarca Şehircilik ve Çevre Dairelerinin gündemine de getirdiğini ancak işleri bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Kıbrıs Postası

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.