1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GİRNE'DE DAYANILMAZ BİR LAĞIM KOKUSU!
GİRNE'DE DAYANILMAZ BİR LAĞIM KOKUSU!

GİRNE'DE DAYANILMAZ BİR LAĞIM KOKUSU!

Turizm böyle mi patlayacak? Girne’nin antik limanındaki kanalizasyon pompa istasyonunun elektrik sorunu hâlâ çözümlenemediği için insan dışkıları denize akmaya ve etraf kokmaya başladı.

A+A-

Ödenmemiş elektrik borcu nedeniyle Girne Antik Liman’daki kanalizasyon pompasının elektriği haftalardır kesik vaziyette. Yapılan tüm uyarılara karşın, birikmiş borçların KIB-TEK’e ödenmemesi nedeniyle kanalizasyon pompasına elektrik verilemiyor ve sistem devre dışı kalmaya devam ediyor. Kent içinden gelen pis atıklar ise, pompa çalışmadığı için Arıtma Tesisi’ne yönlendirilmeyip, denizin içine akıyor.

İnsan dışkılarının yatların bulunduğu yerde toplanması nedeniyle, limanı dolaşan turistler, pis koku karşısında burunlarını kapatmak ve kısa sürede bölgeden uzaklaşmak zorunda kalıyorlar.

Turistler; yaşanan bu durumun Kuzey Kıbrıs turizmini darbelediğine dikkat çekerken, bölgedeki esnaf, yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istiyor.

Dayanılmaz bir lağım kokusu!

Girne Antik Liman’da lağım kokusu dayanılmaz bir hal aldı. Liman ve çevresinde biriken lağım sularının, Girne Arıtma Tesisi’ne gönderilmesi amacıyla kullanılan pompa istasyonunun devre dışı kalmasıyla, denize de gözle görülür bir şekilde insan dışkıları akmaya başladı.

Limana ziyarete gidenler, lağım kokusunun bulunduğu bölgeden geçerken burnunu kapatmak zorunda kalıyor. Limandaki kanalizasyon kuyularının dolması ve etrafa dayanılmaz bir koku yayması nedeniyle dün bölgeye vidanjör gönderildi. Çatalköy’deki doğal atık su arıtma tesisinin arızalı olmasından dolayı Çamlıbel tesislerine gidip gelmek zorunda kalan vidanjörün de ulaşımda fazla vakit harcaması nedeniyle, çekim işlemleri turistlerin limana uğradığı vakite denk geldi.

Gencer: Sorunu yerinde incelesinler.

Konuyla ilgili daha önce sert açıklamalarda bulunan Deniz Turizmi İşletmecileri Birliği Başkanı Faik Gencer, yapılan tüm uyarılara ve çağrılara rağmen limanda yaşanan sorunun çözülmediğini söyledi.

Faik Gencer, neredeyse iki haftadan beridir lağım sularının arıtma tesisine ulaştırılamadığını ifade ederek, dolan kuyuların taşmaya başladığını dile getirdi. Yurt dışında olmasından dolayı kendisinin bu soruna yakından müdahale edemediğinden yakınan Gencer, limanın durumunun kendisine anlatılandan daha vahim olduğunu vurguladı.

Ülkeye geldiği anda EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer ve Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer ile görüştüğünü anlatan Gencer, Sağlık Bakanlığı, Çevre Örgütleri, Tabipler Birliği siyasi partiler ve CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile de görüşüp limandaki sorunu yerinde incelemelerini isteyeceğini kaydetti.

“Marka belediyecilik zedeleniyor”

Faik Gencer, kanalizasyon pompasının elektrik sayacının borcunu ödemeye yanaşmayan Girne Belediyesi’ne her türlü kolaylığın sağlandığını ifade ederek, bu borcun kısa sürede kapatılması gerektiğini belirtti. Gencer, belediyenin borcunun 36 aya yayıldığı yönünde kendisine bilgi geldiğini ancak buna rağmen işletmecilere, halka ve turistlere eziyet çektirildiğini dile getirdi.

Gencer, denize akan insan pisliklerinden dolayı, deniz suyunu makineyi soğutma amacıyla kullanan gemilerde de sıkıntılar yaratmaya başladığını söyledi.

Faik Gencer, limandaki sorunun çözülmemesi halinde şok eylemlere başlayacağını anlatarak, şunları söyledi: “Marka belediyelere sahip olduğunu iddia edenler, o zaman limandaki sorunla da yakından ilgilensin ve bu rezalete artık bir son verilsin. Limana lağım aktıkça zedelenen marka değerlerini böylece yeniden yükseltme fırsatı yakalasınlar.”

 

Kaynak: Kıbrıs

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.