1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GİRNE’DE LOKANTA VE KAFE DENETİMİ
GİRNE’DE LOKANTA VE KAFE DENETİMİ

GİRNE’DE LOKANTA VE KAFE DENETİMİ

Kent genelindeki hijyen denetimlerini sürdüren Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ve Zabıta Ekipleri, “personelin sağlık karnesinin bulunmaması, hijyen kurallarına uyulmaması ve soğutucuların yeterince soğutmaması” gerekçesiyle bir restoranı mühürledi.

A+A-

BELEDİYESİ BİR RESTORANI MÜHÜRLEDİ. EKSİKLİKLERİNİ GİDEREN İŞLETMENİN MÜHRÜ DAHA SONRA KALDIRILDI

Kent genelindeki hijyen denetimlerini sürdüren Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ve Zabıta Ekipleri, “personelin sağlık karnesinin bulunmaması, hijyen kurallarına uyulmaması ve soğutucuların yeterince soğutmaması” gerekçesiyle bir restoranı mühürledi. Restoranın eksiklerinin giderilmesi ve hijyen koşullarının yeniden temin edilmesinin ardından mührü kaldırıldı.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ve Zabıta Ekipleri, Vakıflar Pasajı ve Ramadan Cemil Meydanı’ndaki lokanta ve kafelerde yaptığı denetimlerde, mutfak alanlarındaki hijyen koşulları, çalışan personelin kişisel hijyeni, gıdaların muhafazası ve işlendiği süreçler ve altyapı standartlarını kontrol etti.

Yapılan denetimlerde hijyen kriterlerine uygun çalışmadığı gözlemlenen işletmelere, eksikleri yazılı ihbarla bildirildi ve eksiklerin giderilmesi için süre tanınarak para cezası kesildi.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, insan sağlığını ön planda tutarak hareket ettiklerini belirterek, kentteki lokanta ve kafelerin hijyen kurallarına uyması gerektiğini söyledi.

Girne kentinin ülkenin tanıtımı ve turizm açısından önemine dikkat çeken Güngördü, özellikle yeme içme ve eğlence mekanları bakımından popüler olan kentte denetimlere devam edileceğini vurguladı.

Girne’de birçok yiyecek-içecek işletmesinin dünya standartlarında üretim yaptığına işaret eden Güngördü, bu yönde faaliyet gösteren işletmecilere teşekkür etti.

Güngördü, yiyecek üretimi yapan her işletmenin insan sağlığını güvence altına alması ve hijyen kurallarına dikkat etmesini istedi.

SOYEL

Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, gıda güvenliği kavramının önemine vurgu yaparak, halkın sağlığını koruma ve gözetme görevini yerine getirmek için hijyen denetimlerinin özenle sürdürüldüğünü belirtti. Soyel, yiyecek ve içecek mekanlarında tüketilen gıdaların, son derece sıkı bir hijyen disiplini altında üretilmesi gereğine dikkat çekti.

Soyel, şöyle devam etti:

“Yiyecekler satın alınmasından stoklanmasına, hazırlık aşamasından son tüketim noktasına dek, mutfak çalışanlarının kontrolünde olmalı. Özellikle hassas gıdalar yüksek sıcaklık olan mutfak ortamlarında bekletilmemeli. Soğutucuların etkin çalıştığından emin olunmalı. Çalışma yüzey alanları kadar, gıda saklama kapları ve servis ekipmanının hijyeni, çalışan personelin karneleri ve kişisel hijyeni gibi konular hassasiyet gösterilmeli”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.