1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÖÇ YASASI”NA KARŞI MÜCADELE EDİLMELİ
GÖÇ YASASI”NA KARŞI MÜCADELE EDİLMELİ

GÖÇ YASASI”NA KARŞI MÜCADELE EDİLMELİ

Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki müzakerelerde...

A+A-

 

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği Göç Yasası”na karşı mücadele edilmesi gerektiğini kaydederek, bu yolda verilen sendikal mücadelelere destek belirtti.

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkan yaptığı açıklamada, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin ve acil servisinin hastalara daha iyi hizmet verebilmesi için hem sağlık reformu, hem de sağlık sigortası reformu yapılması gerektiğini ifade etti. Özkan, “Sağlıkta kurumsal taleplerle gerçekleştirilecek bir sağlık reformunun hem doktorlar ve hemşireler hem de hastalar için yeni bir umut ışığı olacağını düşünmekteyiz” dedi.

“Kamu reformu adı altında memurun haklarını budayan ve memuriyeti itibarsızlaştıran, esasen özel sektör çalışanlarını hedef alan reform girişimi, taslaktaki anomaliler giderilerek toplumsal ve kurumsal talepler dikkate alınarak yeniden gözden geçirilmelidir. Hakları gasp edilen özel sektör çalışanlarının sendikalaşma yolu bir an önce açılmalıdır” diyen Özkan, Kıbrıs Türk toplumunun aydınlık yarınlarının teminatı olan öğretmenlerin haklı talepleri dikkate alınarak, sendikal mücadelelerinin toplumsal olarak desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Özkan, vardiya çalışanı polisler için en ideal çalışma sisteminin 12-24/12-72 olduğunu savunarak bunun için de gerekli istihdamların yapılmasını istedi.

Mecliste bekletilen Din İşleri Dairesi yasa tasarısının Kıbrıs Türk toplumunun ihtiyaçları dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi, anomalileri giderilerek bir an önce meclisten geçirilmesi, din işleri dairesi görevlilerinin kadrolanması ve personelinin barem entegrasyonun gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki müzakerelerde CumhurbaşkanıMustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumunun menfaatlerini koruyacağından şüphe duymadıklarını ifade eden Özkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünde barış görüşmelerini yeniden desteklediklerini ve TC Milli Güvenlik Kurulu kararları ekseninde gerçekleşecek bir çözümden yana olduklarını belirtti.

Özkan, “Kuzey Kıbrıs’ın AB uyum yasalarıyla Avrupa’ya entegrasyonu sağlanmalı ve modern bir AB ülkesi olması için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.