1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÖRÜŞME SÜRECİNİN ORTADAN KALKACAĞI TEHDİDİ...
GÖRÜŞME SÜRECİNİN ORTADAN KALKACAĞI TEHDİDİ...

GÖRÜŞME SÜRECİNİN ORTADAN KALKACAĞI TEHDİDİ...

GÖRÜŞME SÜRECİNİN ORTADAN KALKACAĞI TEHDİDİ...

A+A-

“GÖRÜŞME SÜRECİNİN ORTADAN KALKACAĞI TEHDİDİ DOĞRU BİR DAVRANIŞ DEĞİL”

“ANAVATAN TÜRKİYE İLE İMZALANAN KITA SAHANLIĞI SINIRLANDIRMA ANLAŞMASI ORTADA...BU ANLAŞMANIN İÇERİSİNDE YER ALAN TÜM HUSUSLAR GÜNÜ GELDİKÇE VE GEREKTİKÇE UYGULANACAKTIR”

EROĞLU, HİDROKARBON YATAKLARI KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPACAK ORTAK KOMİTE KURMA ÖNERİSİNİ YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi’nin, Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerin sondaj çalışmalarını izlemesini bahane ederek gerginlik yaratmaya çalıştığını ve görüşme sürecinin ortadan kalkacağı tehdidinde bulunduğuna dikkat çekerek, Kıbrıs’ın hidrokarbon yatakları konusunda çalışma yapacak bir ortak komite kurulması önerisini yineledi.

Anavatan Türkiye ile imzalanan “Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Antlaşması”nın ortada olduğuna işaret eden Eroğlu, “Bu anlaşmanın içerisinde yer alan tüm hususlar günü geldikçe ve gerektikçe uygulanacaktır. Anavatan Türkiye’nin tam desteği ile Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ve hukuku mutlaka korunacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının sondaj çalışmaları ile ilgili son gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı. Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sözde münhasır ekonomik alanda hidrokarbon yatakları konusunda yaptığı çalışmaları yakından izlediklerini kaydetti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’le New York ziyaretleri öncesinde yaptıkları son görüşmede 9’ncu parseldeki araştırmaların bir süre ertelenmesi gerektiği yönündeki görüşünü ilettiğini ve ortak komite kurulması çağrısını yinelediğini anımsatan Eroğlu, “Bu uyarı ve önerilerimiz dikkate alınmadan adım atılması sonucu ortaya çıkan gelişmelerin sorumlusu tamamen Rum tarafıdır” uyarısında bulundu.

Eroğlu, “Türk tarafının açıklamalarını ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerin 9’ncu parselde yürütülen sondaj çalışmalarını izlemesini bahane ederek gerginlik yaratılmaya çalışılması, görüşme sürecinin ortadan kalkacağı tehdidinde bulunularak, tahrikkar açıklamalar yapılması doğru bir davranış değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Anavatan Türkiye’nin o dönemdeki Başbakanı, şu andaki Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’la 2011 yılı Eylül ayında New York’ta birlikte imza koyduğumuz Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Antlaşması” ortadadır. Bu anlaşmanın içerisinde yer alan tüm hususlar günü geldikçe ve gerektikçe uygulanacaktır. Anavatan Türkiye’nin tam desteği ile Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ve hukuku mutlaka korunacaktır.

Bu yöndeki kararlılığımız gerek Rum Yönetimi eski Başkanı Sayın Dimitris Hristofyas, gerekse şu andaki Rum lider Sayın Nikos Anastasiades’e en net şekilde ifade edilmiş, bir sıkıntı, gerginlik yaşanmaması, hidrokarbon olayının çözümü zora sokan bir unsur olarak kullanılması yerine iki tarafı bir birine yaklaştıran, işbirliğini artıran bir konu olarak kullanılması için çeşitli önerilerde bulunulmuştur”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs konusunun bir an önce var olan gerçekler temelinde, Kıbrıs’ın bütününün yararına olacak şekilde bir antlaşma ile sonuçlanması konusunda samimi olduklarını ve bunun için üzerlerine düşeni yerine getirmekte kararlı olduklarını belirtti.

Eroğlu, “Yapılması gereken Kıbrıs’ın tüm kaynaklarını, 1960’ta kurulan ve 1963’te silah zoru ile ele geçirilen Devletin tüm olanaklarını Rum Halkı’nın çıkarına kullanmak değildir. Yapılması gereken, Kıbrıs Türk Halkı’nın o Devlet’in eşit- egemen kurucusu olduğunu, Kıbrıs’ın Rumların olduğu kadar Türklerin de vatanı olduğunu unutmadan hareket etmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

“Rum Yönetimi’ne bir kez daha hidrokarbon yatakları konusunda çalışma yapacak  bir ortak komite oluşturulmasını öneriyorum. Yine daha önce ifade ettiğimiz üzere Türk tarafı olarak Anavatan Türkiye’den deniz altından borularla Kıbrıs’a getirilecek suyun da Ada’nın ortak yararı için bir barış suyu olarak kullanılmasını da Rum komşularımızla ele almaya  hazırız. Kıbrıs bölge için yeni bir gerginlik noktası değil, tam tersine varılacak bir antlaşma ile bölge barışına katkı sağlayacak örnek bir Ada olmalıdır.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.