1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÜNAHTIR... 8 YIL OLDU...
GÜNAHTIR... 8 YIL OLDU...

GÜNAHTIR... 8 YIL OLDU...

Hemen gönderiyorum denildi, 8 yıl geçti...

A+A-

Güzelyurt - Lefke ilçesinde, Güney Kıbrıs sınırına en yakın köylerden biri olan Taşpınar’ı (Angolem) Bostancı’ya bağlayan yedi kilometrelik yolun asfaltı harap oldu. Yaklaşık 8 yıldır bazı geçici tedbirlerle yolun yamalanması işe yaramadı. Taşpınarlılar, kendilerine söz verildiği halde yolun asfaltlanmamasını protesto etmek için, bu yol üzerinde cumartesi günü 10.00 -12.00 saatleri arasında eylem yapacak.

Taşpınar Muhtarı İzzet Erçağıl, köylüleri olan eski Başbakan İrsen Küçük’ün, Sibel Siber başkanlığındaki geçici hükümetin ve şu andaki hükümetin kendilerine “yapacağız” sözünü verdiğini ancak sözlerin tutulmadığını söyledi.

Muhtar Erçağıl, yaklaşık 7 kilometrelik yolun 4 kilometresinin çok bozuk olduğunu belirtti.

Bir köylü, “Bizi devlet ve belediye inek gibi sağar. Bizden oy almak için yapacaklarsa yapmasınlar. Vatandaşız ve bu topraklar için biz de mücadele ettik. Sen benden vergi alıyorsan, hizmet vereceksin, yolu onaracaksın” dedi.

Ne dediler?

İzzet Erçağıl:

“Köyün muhtarıyım... Bostancı – Taşpınar yolu yaklaşık 7 yıldan beri bozuktur. 2013 yılında eylem yaptık. Geçici hükümet dönemiydi. Sayın Sibel Siber’in başbakan olduğu dönem. O dönemde Ulaştırma Bakanı olan Sayın İsmail Başarır bize yolu tamir ettireceği sözünü verdi. Görev süresi yetmedi. Köylümüz İrsen Küçük daha önce başbakandı. O da bize hep söz verdi. O da yapmadı. Şimdi Ahmet Kaşif bakan oldu.

Ziyaret ettik. ‘Hemen size Karayolları’nı gönderiyorum yapsınlar’ dedi. Olan yeri de bozdular. Dere taşlarını da yola söktüler. Bu yolu her gün kullanıyoruz. Doğancı, Lefke, Yeşilyurt bu yolu kullanır. Bölgede kestirme yoldur. Cumartesi günü eylem yapacağız. Kimse ziyaretimize gelmiyor... Yol projelendirilmiş. Söz veriliyor ama yapılmıyor. 4,7 kilometre yapılacak, 2 kilometre sonraya kalacak dendi. Ancak sonuç yok. Eylem yapacağız. Kararlıyız... Toplam 7 kilometredir ve sadece 4 kilometresini isteriz. Cumartesi 10.00 – 12.00 arası burada toplanacağız. Bir de bu yola saatte 50 kilometre sürat koydular. Komiktir. 50 kilometrede ölürsünüz bu yolda arabanız parçalanır.”

Sedat Ömürsel:

“Bu yolu bölgede herkes kullanır. Yol dere gibi... Taşlarla... arabamın tüm ruhsatları ödenmiştir ama yol hizmeti alamıyorum. Bizi devlet ve belediye inek gibi sağar. Bizden oy almak için yapacaklarsa yapmasınlar. Vatandaşız ve bu topraklar için biz de mücadele ettik. Sen benden vergi alıyorsan, hizmet vereceksin, yolu onaracaksın. Yapmayacaklarsa, açsınlar bize Güneydeki Kutrafa (Kurtboğan) yolunu, oradan Güneye geçelim, Lefkoşa’ya gidelim... Kurtafa hemen burada yakınımızdadır, sınırın ötesindedir.”

Taner Lord:

“İhtiyar Heyeti üyesiyim. Köyümüz her bakımdan unutuldu. Ne belediye ne Karayolları ilgi gösterir. Lefke Belediyesi maalesef bizimle ilgilenmez. Su paralarını toplarlar... Üstelik kuyu bizim, su bizim ama parasını Lefke’ye ödüyoruz. Unutulmuş bir yer... Yol bozuk, kenarlarına ise tonlarca çöp dökülüyor. Kimse ilgi göstermiyor. İşimiz Allaha kaldı. Sekiz senedir yol böyle...”
 
Şerife Ali İşbaşı:

“Yollar nadas oldu. Patates tarlası oldu. Çoluk çocuğumuz yollarda kaldı. Kaza yapıyoruz. Bir türlü yapmıyorlar. Muhtarımız kaç defa gidip sordu. Kimse ilgilenmez. Angolemliyi kimse saymıyor. Ne zaman oy isterlerse o zaman gelirler kapımıza... Gelsinler onarsınlar. Cumartesi eylemdeyim. Parçalayacağım ortalığı. Herkes otomobilini alın teriyle alır, günahtır.”

 

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.