1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÜNEY KIBRIS KARIŞTI
GÜNEY KIBRIS KARIŞTI

GÜNEY KIBRIS KARIŞTI

Ercan Havaalanı’nın “açılması” önerisinin basına sızması Güney Kıbrıs’ı karıştırdı. Rum Ulusal Konseyi’nde konuşulanların ve ilgili belgelerin gizliliğinin korunmasının, Rum siyasi partilerinin ortak kararı olmasına karşın bunu uygulamanın imkânsıza yakın

A+A-

Anastasiadis Hükümeti: “Öneriye Ercan konusunu Türk tarafı koydu”

Kıbrıs Rum tarafının, Maraş’ın güven yaratıcı önlemler kapsamında müzakerelerin başlamasından önce Kıbrıs Rum tarafına verilmesi, bunun karşılığında Ercan Havaalanı’nın “açılması” önerisinin basına sızması Güney Kıbrıs’ı karıştırdı.
Rum Ulusal Konseyi’nde konuşulanların ve ilgili belgelerin gizliliğinin korunmasının, Rum siyasi partilerinin ortak kararı olmasına karşın bunu uygulamanın imkânsıza yakın, zor olduğu bildirildi. Buna örnek olarak da Rum yönetiminin Maraş’la ilgili önerisine “gizlilik derecesinin yükseltilmesi ve Ulusal Konsey üyelerine dağıtımının yapılmamasını öneren AKEL olmasına karşın günün sonunda, önerinin içeriğinin basına sızmasına katkı koyması gösterildi. Ancak Rum hükümet kaynakları Maraş önerisine Ercan konusunu Kıbrıs Türk tarafının eklediğini iddia etti.
Alithia “Hükümet Maraş’ı ‘Ercan’la Bağlamıyor” başlıklı haberinde edindiği bilgilere dayanarak “Maraş’ın ‘Ercan’ ile birleştirilmesi konusunu, Kıbrıs Rum tarafının BM aracılığıyla ilettiği belgeye Kıbrıs Türk tarafı koymuş görünüyor” iddiasında bulundu.
Gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun iki konunun birbirine bağlanması meselesinde, Tumazos Çelebis’in okuduğunun ne olduğunu bildiğini söyleyip başka herhangi bir izahta bulunmayarak Anastasiadis hükümetini “gölgelemeye çalıştığını” yazdı.
Habere göre EDEK, EURO.KO ve Vatandaşlar İttifakı açıklamalarında Maraş’ın Rumlara verilmesinin, Ercan Havaalanı’nın dolaylı tanınmasına bağlanmasının tehlikeli, Kıbrıs sorununu “salamlaştırma”(salam gibi dilimleme) ve Annan planı tipi çözümleri yeniden gündeme getirme tehlikesi içerdiği görüşünü dile getirerek Anastasiadis hükümetini, Ercan meselesinin Maraş önerisi belgesinde var olup olmadığı konusunda izahat vermeye çağırdılar.

“Gizli” belgeler gizli kalmıyor...
Politis “AKEL Timbu’nun (Ercan) Açılması Resmi Öneride... Çocuklar Oynuyor” başlıklı haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Maraş önerisiyle, daha doğrusu önerinin, karşılık olarak Ercan Havaalanı’nın açılmasıyla ilgili mektubunun Perşembe günü Fileleftheros gazetesinde yayınlandığını hatırlattı.
AKEL Kıbrıs Sorunu bürosu başkanı Tumazos Çelebis’in Rum Ulusal Konseyi’ne sunduğu bilgi notundan esinlenerek hazırlandığı anlaşılan mektubun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum Ulusal Konseyi’nde temsil edilen partiler ve böyle bir temsiliyeti olmayan Lillikas başkanlığındaki Vatandaşlar İttifakı’na gönderildiğini anımsatan gazete özetle şunları yazdı:

“Dün Kiprianu da mektubun içeriğinin basına sızmasından rahatsız göründü. Kiprianu Ulusal Konsey’de, Maraş önerisinin ‘sızma tehlikesinden dolayı’ siyasi partilere verilmemesini, ancak her partinin Ulusal Konsey Sekreterliği ofisine giderek öneriyi inceleme olanağına sahip olmasını kendisinin önerdiğini söyledi.
Hükümet kaynakları Kiprianu’nun açıklamasını yorumlarken AKEL Genel Sekreteri’nin, basına sızma konusundaki hassasiyetine karşın Ulusal Konsey’de temsil edilmeyen Vatandaşlar Hareketi’ne de göndererek önerinin yazılı metnine erişimi olanlar çemberini genişlettiğini söylediler.

AKEL: “Gereksiz bir tartışmaya sokmasın...”
AKEL Genel Sekreteri açıklamasında konunun başka bir yönünü de öne çıkardı. Hükümet, Maraş’la ilgili resmi öneride Timbu’yla ilgili maddenin yer almadığını, havaalanının, önlem olarak hazırlanmış çok sayıdaki alternatif taslakta olduğu iddiasını da öne çıkardı. Kiprianu ‘Hükümetten ricam, bizi kamuoyu önünde gereksiz bir tartışmaya sokmamak için, bunların öneride yazılı olmadığı konusunda ısrar etmemesidir çünkü Çelebis’in okuduğunun ne olduğunu da hükümetin ne dediğini de çok iyi biliyoruz’ ifadesini kullandı.”

RB

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.