1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÜNEY KIBRIS’IN HEDEFİ İSRAİL İLE MISIR ARASINDA ENERJİ KÖPRÜSÜ OLMAK
GÜNEY KIBRIS’IN HEDEFİ İSRAİL İLE MISIR ARASINDA ENERJİ KÖPRÜSÜ OLMAK

GÜNEY KIBRIS’IN HEDEFİ İSRAİL İLE MISIR ARASINDA ENERJİ KÖPRÜSÜ OLMAK

Güney Kıbrıs’ın hedefi İsrail ile Mısır arasında enerji köprüsü olmak

A+A-

Güney Kıbrıs’ın enerji pazarına açılma hedefi çerçevesinde İsrail ile Mısır arasında doğal gaz köprüsü teşkil etmeyi hedeflediği; Mısır’daki yeni yönetimi sağlamlaştırmak isteyen ABD’nin de Güney Kıbrıs’ı teşvik ettiği iddia edildi.

Kathimerini gazetesi yorum haberinde, ABD’nin, Mısır ile İsrail arasında işbirliği ve yakınlaşmanın gerçekleşmesine büyük önem verdiğini ve bu çerçevede Güney Kıbrıs’ın arabulucu rolünü üstlenebileceğini düşündüğünü iddia etti.

Gazete, Mısır’da cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah El Sisi yönetimini sağlamlaştırmayı isteyen Amerika’nın, Mısır’ın elektrik enerjisi sorununun İsrail ve ardından da Güney Kıbrıs doğal gazıyla çözülebileceği düşüncesinde olduğunu, gergin olan İsrail ile Mısır arasındaki ilişkilerin ise bu çerçevede Güney Kıbrıs’ın arabuluculuğuyla yumuşayabileceğini planladığını savundu.

Haberde, Güney Kıbrıs’ın Mısır’ın yeni yönetimiyle ilişkilerini mükemmel hale getirme çabalarının gerçekleştiği ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Sisi’nin yemin törenine katılmasının da bu çerçevede olduğu belirtilirken Rum hükümetinin enerji politikası temelinde, diğer komşu ülkelerle de ilişkilerini yükseltme arzusunda olduğu vurgulandı.

Gazete ayrıca, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgesinden (MEB) çıkacak doğal gazı Güney Kıbrıs’ta kurulacak bir sıvılaştırma terminalinde işleme hedefini korumayı sürdürdüğünü ancak Mısır’daki sıvılaştırma terminallerinin kullanılması ve doğal gazın Yunanistan üzerinden AB’ye gönderilmesinin de ihtimaller dahilinde olduğunu yazdı.

Fileleftheros gazetesi ise, Rum hükümetinin, Ukrayna ve Irak’taki durumu değerlendirerek AB’ye doğal gaz sağlayacak alternatif ülke konumuna gelmeyi hedeflediğini yazdı.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in Salı günü AB Enerji Bakanı Günther Oettinger’le görüşeceklerini hatırlatarak, Güney Kıbrıs’ın hedefinin, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların Türkiye üzerinden geçecek boru hattıyla AB’ye taşınmasını destekleyenleri, Türkiye’nin bölgede bir istikrarsızlık faktörü olduğuna ikna etmek olduğunu yazdı.

İSRAİL RADARLARININ MENİZİLLERİ GENİŞLETİLİYOR

Simerini gazetesi ise haberinde, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’ini denetleyememesinin, burada faaliyet gösteren şirketlerde büyük rahatsızlığa yol açtığını, bu sebepten ötürü Rum hükümetinin, mevcut İsrail radarının menzilini genişletilmesi kararını aldığını yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde faaliyet gösteren tüm şirketlerin, yeterli düzeyde korunamadıklarından şikayetçi oldukları, bu sebepten ötürü de Rum hükümetinin, Mari (Tatlısu) bölgesinde konuşlandırılmış bulunan ve Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inin yüzde 43’ünü gözetleyebilen İsrail menşeli radarların menzilinin MEB’in yüzde 70’ini gözetleyebilecek düzeye çıkarılması kararını aldığını belirtti.

Haberde, radarların menzillerinin İsrailli uzmanlar tarafından yapılacak çalışmayla genişletileceği vurgulandı.

POLİS VE RMMO PERSONELİ EĞİTİM ALIYOR

Gazete, haberinin devamında, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inin denetlenmesi ve korunması konusunda Rum polisi ve RMMO birimlerinin Yunanistan’ın Girit adasında eğitimden geçmekte olduklarını yazdı.

Gazete, Rum polisi ani terör birimi ve pilotlarının yanı sıra, RMMO su altı timinin Girit’te, gemiler, platformlar ve diğer deniz unsurlarına müdahale konusunda eğitiminin sürdüğünü vurguladı.

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.