1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÜNEY'DEN ELEKTRİK
GÜNEY'DEN ELEKTRİK

GÜNEY'DEN ELEKTRİK

Güneyden Elektrik

A+A-

KKTC devletinin, Türkiye’den su temin projesi kapsamında pompa ve diğer sistemlerin çalıştırılmasında ortaya çıkan elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için Güney Kıbrıs’tan elektrik enerjisi satın alacağı, bu çerçevede KIB-TEK ile Rum Elektrik İdaresi’nin (AİK) gayrı resmi temas halinde olduğu bildirildi.

Fileleftheros “AİK İşgal Bölgelerine Satıyor... Türkiye’den Su Taşıyacak Pompalara Elektrik Sağlanması İçin Müzakereler” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Türkiye’den gelecek suyun denizatlı boru hattının karaya ulaştığı noktadan, baraja ve dağıtım şebekesine aktaracak pompalar için AİK’ten 50 megavat gücünde elektrik enerjisi satın alınmasının söz konusu olduğunu yazdı.

Gazete, KIBTEK ile AİK arasında bugüne kadar iki gayrı resmi ama uzun görüşme yapıldığını, görüşmelerin Ledra Palace yakınında ara bölgede gerçekleştiğini ancak halen açık bulunan önemli teknik ve mali konular olduğunu yazdı. Haberde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in olası anlaşma maksatlı bu temaslardan haberdar olduğunu destek veriyor göründüğü kaydedildi.

Haberini “Türkiye’den Su İçin AİK’ten Elektrik... Pompalara Elektrik Verilmesi İçin İşgal Bölgeleriyle Temaslar... Görüşmeler Hükümetin Bilgisi Dâhilinde ve Takdiri Altında” başlık ve spotlarıyla iç sayfasında detaylandıran gazete şöyle devam etti:

“AİK, bu sefer Türkiye’den boru hattı ile gelecek su için pompa ve diğer sistemlerin çalıştırılması konusunda ortaya çıkan büyük enerji ihtiyacını karşılamak maksadıyla yeniden elektrik enerjisi satışına başlamak üzere işgal bölgelerindeki sözde elektrik idaresi (KIBTEK) ile temas halinde bulunuyor.

Gazetemizin teyit edilmiş bilgilerine göre, AİK elektrik üretimini artırıp, özgür bölgelerdeki azalan elektrik tüketiminden kaynaklanan teknik sorunlarını ve mali sorunlarını çözecek olmasından dolayı böyle bir anlaşmaya olumlu bakıyor. Bu çözüm, işgal rejiminin ve Türk projesinin de işine geliyor çünkü su pompaları için yeni elektrik üretim tesisleri kurmak maksadıyla sermayeye ve önemli harcamaya ihtiyaç duymayacak, yeni elektrik tesislerinin yapımı için zaman kaybedilmeyecek.

Kıbrıs Türk kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, AİK ile işbirliği arayışına girmelerinin bir diğer önemli nedeni de geçen yıl yakıt sızıntısı nedeniyle deniz kirliliğine de neden olan Gastria’da (Kalecik) 100 megavatlık elektrik santrali bulunan Türk işadamının izninin genişletilme zorunluluğundan kaçmaktır. Söz konusu Türk’ün, sahte devlet ile çok elverişli bir anlaşması bulunuyor. Türkiye’nin baskısıyla yapılan bu anlaşma yüzden hoşnutsuzluk var. Öte yandan KIBTEK’in Ayios Epektitos’ta (Çatalköy) bulunan santralindeki, bazıları eski, bazıları da yeni olan küçük üretim birimleri fazla yükü kaldırmıyor.

Boru hattı birkaç haftaya kadar devreye girmesi ve bu hedef için Panagra’da (Geçitköy) inşa edilen baraja yılda 75 milyon metreküp su taşıması öngörülüyor. Gazetemizin elindeki veriler, suyun karada kabul edileceği noktadan baraja ve özellikle de dağıtım şebekesine ulaştıracak pompaların ihtiyacı için işgal bölgelerine 50 megavat elektrik enerjisi satılmasının söz konusu olduğunu gösteriyor.

KIBTEK VE AİK TEMSİLCİLERİ EN AZ İKİ GAYRI RESMİ GÖRÜŞME YAPTI

Gazetemizin edindiği bilgilere göre, AİK ve KIBTEK temsilcileri arasında halen en az iki ‘gayrı resmi’ görüşme gerçekleştirildi. Şunun da söylenmesi gerekir ki, AİK üst düzey yetkilileri, şebekelerin bağlanması ve Yeşil Hat’tın her iki tarafına elektrik enerjisi taşınması için geçmişte üç kez gerçekleşen müzakerelerden dolayı işgal bölgelerindeki KIBTEK yetkililerle tanışıyorlar.

ELEKTRİK, DOĞRUDAN DEĞİL GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİLER ARACILIĞIYLA SATILACAK

Ancak, verilecek elektrik enerjisi parametrelerinin saatler, günler, aylar açısından ne kadar istikrarlı olacağı ve fiyata ilişkin nihai uzlaşı bulunmayan önemli konular masada bulunuyor. Vurgulamak gerekir ki, özgür bölgelerin şebekesinin işgal bölgelerdekiyle daha önce kullanılmış olan, bağlantıya hazır en az iki bağlantı noktası mevcuttur. Geçmişte olduğu gibi, bugün de işgal bölgelerine elektrik satışıyla ilgili muhtemel anlaşmanın doğrudan değil, gerçek veya tüzel kişiler aracılığıyla gerçekleşeceği; Yeşil Hat Tüzüğü ve Hukuk Dairesi’nin geçmişteki uzman görüşü temelinde AİK’in elektrik enerjisini bu kişiye, bu kişinin de işgal bölgelerine satacağına kesin gözüyle bakılıyor.

ANASTASİADİS, GYÖ ÇERÇEVESİNE DE KATILABİLECEK OLASI ANLAŞMA İÇİN TEMASLARI DESTEKLİYOR

Görüşmeler uzun süreliydi ve ara bölgede Ledra Palace yakınlarında gerçekleşti. Aynı bilgilere göre Başkan Anastasiadis bu temaslardan haberdar olmakla kalmayıp, Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) çerçevesine de katılabilecek olması nedeniyle destekliyor görünüyor.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.