1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. GÜRPINAR LTB BAŞKANI HARMANCI’YI KABUL ETTİ
GÜRPINAR LTB BAŞKANI HARMANCI’YI KABUL ETTİ

GÜRPINAR LTB BAŞKANI HARMANCI’YI KABUL ETTİ

Gürpınar, belediyelerin ciddi sorunları olduğunu, bunların başında sosyal güvenlik kurumlarına olan borçların geldiğini kaydederek,

A+A-

GÜRPINAR: “SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINA OLAN BORÇ SADECE LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ’NDE DEĞİL, 20’YE YAKIN BELEDİYEDE HİSSEDİLEN BİR SORUN...”

HARMANCI: “BELEDİYELER YASA TASARISI’NIN İVEDİLİKLE GÜNDEME ALINMASI ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA...”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, belediyelerin ciddi sorunları olduğunu, bunların başında sosyal güvenlik kurumlarına olan borçların geldiğini kaydederek, “Bu sadece Lefkoşa Türk Belediyesi’nde değil, 20’ye yakın belediyede hissedilen bir sorun” dedi.

Bakan Gürpınar, sosyal güvenlik fonlarının da bu durumdan ciddi darbe aldığını belirterek, çalışanlara sosyal güvenlik haklarını teslim etme ve sosyal güvenlik kurumlarını güçlendirme hedeflerinden söz etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ile Asbaşkan Akın Aktunç’u kabul ederek, belediyelerdeki son durumu değerlendirdi, belediyelerle ilgili yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.

Bakan Gürpınar kabuldeki konuşmasında LTB eski başkanı Kadri Fellaoğlu döneminde başlatılan çalışmalara Harmancı ile devam edeceklerini söyledi.

LTB’deki durumu değerlendiren Aziz Gürpınar, belediyenin 2006 yılına kadar sosyal güvenlik yatırımları konusunda sıkıntısı olmadığını kaydederek, “Yanlış adımlar atıldı ve bu sıkıntı en fazla LTB’de hissedildi” dedi.

Bakanlık olarak sorunlu olan diğer belediyeler için de çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Gürpınar, “Bu dönem içinde tüm belediye yönetimleriyle işbirliği yaparak bu sorunu çözebileceğiz diye düşünüyorum” ifadesine yer verdi.

Belediyelerle ilgili yasa tasarısının Meclis’te olduğunu anımsatan Aziz Gürpınar, tasarısının İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da tasarıya sosyal güvenlik konusunda katkı koyduğunu belirtti.

Tasarının yaz tatili sonrasında Meclis Genel Kurulu’nun gündemine getirilmesi beklentisinden söz eden Bakan Gürpınar, “Çalışanların yatırımlarının yapılabilmesini, bunların garanti altına alınabilmesini, mevcut borç stokunun 15 yıla kadar yayılan bir yapılandırmayla eritebilmesini, ödeme gücüne göre uygun taksitlendirmeler yapılarak sorunun aşılabilmesini öngörüyoruz” ifadesini yer verdi.

“BORÇLARIN NASIL YAPILANDIRABİLECEĞİNİ GÖRÜŞECEĞİZ...”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı da, Bakan Gürpınar’la belediyenin Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı’na yatırılmayan primlerden oluşan borcunun nasıl yapılandırabileceği konusunu görüşeceklerini kaydetti.

“GÜRPINAR’A GÜVENİYORUZ...”

Bu dönemde Bakan Gürpınar’ın tavsiyelerine, görüş ve önerilerine ihtiyaçları olacağını belirten Harmancı, Gürpınar’a güvendiklerini vurguladı, “Tabi ki bizlerin de alması gereken önlemler, atması gereken adımlar var.

Kendi mali disiplinimiz içinde bu sıkıntıyı adım adım çözmeye çalışacağız. Ancak yeni ve mucizevî yapılandırmalar olmazsa bu konuda adım atmak zor olacak. Belediyeler Yasa Tasarısı’nın ivedilikle gündeme alınması önceliklerimiz arasında” dedi.

Harmancı, Bakan Gürpınar ve merkezi hükümetle olan ilişkilerini “sık istişare” çerçevesinde sürdüreceklerini belirtti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.