1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “GÜVENLİK, GARANTİLER VE TOPRAK'DA BEYİN FIRTINASI YAPILDI”
“GÜVENLİK, GARANTİLER VE TOPRAK'DA BEYİN FIRTINASI YAPILDI”

“GÜVENLİK, GARANTİLER VE TOPRAK'DA BEYİN FIRTINASI YAPILDI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 23 Ağustos’ta başladığı yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turu bugün tamamlandı.

A+A-

EIDE: “AKINCI İLE ANASTASİADİS 25 EYLÜL’DE BM GENEL SEKRETERİ BAN’LA GÖRÜŞECEK”

“BM GENEL SEKRETERİ’NDEN SÜRECE ŞAHSİ KATKISINI ARTIRMASI TALEP EDİLECEK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 23 Ağustos’ta başladığı yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turu bugün tamamlandı.

Yoğunlaştırılmış görüşmeler çerçevesinde ilk turda 6, ikinci turda 8 görüşme yapan liderler, 25 Eylül’de New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da katılacağı üçlü bir görüşme gerçekleştirecek.

Ara bölgede BM’nin görüşmeler için tahsis ettiği binada yaklaşık 3 saat süren bugünkü görüşme sonrasında liderler adına ortak açıklamayı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide yaptı.

ORTAK AÇIKLAMA

Espen Barth Eide, okuduğu ortak açıklamada, liderlerin 16 ayda sürece belli bir çaba ve zaman harcadıklarını ifade ederek, 11 Şubat 2014’te açıklanan metne bağlılıklarını ve bu çerçevede bir çözüme ulaşma yönündeki kararlılıklarını yeniden ifade ettiklerini belirtti.

Eide, görüşmelerde “Ekonomi”, “AB”, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” ve “Mülkiyet” başlıklarında kayda değer ilerlemeler elde edildiğini, buna karşın belli özlü konularda ayrılık noktalarının mevcut olduğunu söyledi.

“GÜVENLİK, GARANTİLER VE TOPRAK'DA BEYİN FIRTINASI YAPILDI”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, “Güvenlik ve Garantiler” ve “Toprak” başlıklarında liderlerin beyin fırtınası yaparak, konuların üzerinden geçtiğini anlattı.

Liderlerin anlaşma sağlanamayan konularda da karşılıklı kabul edilebilir sonuçlara varılabilmesi için güçlü bir kararlılığa sahip olduklarını belirten Eide, liderlerin, görüşmeleri sürdürerek ve yoğunlaştırarak, 2016 yılı sonuna kadar bütünlüklü bir anlaşmaya ulaşma amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

“BM GENEL SEKRETERİ İLE 25 EYLÜL’DE NEW YORK’TA”

Bu amaçla BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile 25 Eylül’de New York’da görüşecek liderlerin, görüşme süreci hakkında Genel Sekreteri bilgilendireceklerini söyledi.

İlerlemeleri ve karşılaşılan engelleri Ban ile paylaşacaklarını kaydeden Eide, Akıncı ile Anastasiadis’in gelecek aylar için Genel Sekreter’den sürece şahsi katkısını artırması talebinde bulunacaklarını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.