1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ''HALKIN DESTEĞİ OLMADAN ZOR..''
''HALKIN DESTEĞİ OLMADAN ZOR..''

''HALKIN DESTEĞİ OLMADAN ZOR..''

21 Eylül Dünya Barış Günü “Daha katılımcı bir müzakere çerçevesi, birden fazla sürecin ayni anda hem toplumlararası hem de uluslararası konularda ilerleme sağlanmasına olanak sunarken, toplumsal güveni destekleyecek” dedi.

A+A-

SÜRDÜRÜLEBİLİR BARIŞ VE DEMOKRATİK KALKINMA MERKEZİ: “HALKIN DESTEĞİ VE İNANCI OLMADAN KIBRIS GÖRÜŞMELERİNİN YENİDEN BAŞLAMASI ZOR OLACAK”

“DAHA KATILIMCI BİR MÜZAKERE ÇERÇEVESİ İLERLEME SAĞLANMASINA OLANAK SUNACAK”

Sürdürülebilir Barış ve Demokratik Kalkınma Merkezi (SeeD) halkın desteği ve inancı olmadan Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlamasının zor olacağını belirterek, “Daha katılımcı bir müzakere çerçevesi, birden fazla sürecin ayni anda hem toplumlararası hem de uluslararası konularda ilerleme sağlanmasına olanak sunarken, toplumsal güveni destekleyecek” dedi.

Hem toplumların birbirine duyduğu güvenin hem de çözüm sürecine duyulan güvenin artırılması gerektiğini ifade eden SeeD, Kıbrıs’ta anlamlı bir değişimin ancak halkın barış sürecine etkin bir şekilde dahil edilmesiyle mümkün olacağını vurguladı.

SeeD ‘Uluslararası Dünya Barış Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamasında,  21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü’nü halkın Kıbrıs barış sürecine daha etkin bir şekilde katılması gerektiği fikrinin kamuoyunun gündemine getirilmesi için oldukça önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Halkın ancak etkin bir şekilde barış sürecine dahil edilmesiyle Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik gerçek bir ilerleme ve karşılıklı güvenin sağlanabileceğini vurgulayan SeeD, katılımcı bir yaklaşımın resmi olarak kabul edilmesi ve uygulanması için 5 temel ilkenin müzakere çerçevesine dahil edilmesini önerdiğini, kaydetti.

Açıklamada kaydedilen ilkeler şöyle :

“Birden fazla alternatif üretip değerlendirerek, görüşmelerdeki mevcut çıkmazları çözebilecek etkin bir sürecin geliştirilmesi;  halkın katılımını sağlayacak mekanizmalar geliştirerek liderler ve toplum arasında çift yönlü iletişim kurmak ve böylece barış sürecinin halk tarafından sahiplenmesi;  görüşülmekte olan yerel unsurların yanı sıra, uluslararası boyutun da barış sürecine dahil edilmesi.

Güven Artırıcı Önlemlerin (GAÖ) resmi barış müzakereleri sürecine daha net bir şekilde dahil edilerek en üst düzeyde etkili olmalarının sağlanması ve böylece göz ardı edilmelerinin engellenmesi; barış sürecinde yukarıda belirtilen ilkelere ne derece bağlı kalındığını ölçüp değerlendirmek için bir inceleme ve denetim mekanizmasının kurulması”

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.