1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HALKIN HÜKÜMETİ OLMAK YERİNE, GÜÇLÜNÜN YANINDA YER ALAN HÜKÜMET
HALKIN HÜKÜMETİ OLMAK YERİNE, GÜÇLÜNÜN YANINDA YER ALAN HÜKÜMET

HALKIN HÜKÜMETİ OLMAK YERİNE, GÜÇLÜNÜN YANINDA YER ALAN HÜKÜMET

Bugünkü hükümet de sağırlar diyaloğu ile hareket etmekte... Göç Yasasını ortadan kaldırmadığı gibi... Limasol Türk Kooperatif Bankası’ndaki işten durdurmalar...

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Limasol Türk Kooperatif Bankası’ndaki işten durdurmaları kınadı. Gökçebel, bu durumun hükümetlerin sermayeye verdiği tavizden kaynaklandığını iddia etti.

KTOEÖS Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Gökçebel, hükümetlerin çalışanların iş, maaş, çalışma ve diğer haklarını garanti altına alacak adımlar atmadığı durumlarda, ‘sermayenin kural tanımaması, fütursuzca davranması, sadece kar düşünmesinin kaçınılmaz olduğunu’ savundu.

Hükümeti eleştiren Gökçebel, “Bugünkü hükümet de sağırlar diyaloğu ile hareket etmektedir. Halkın hükümeti olmak yerine, güçlünün yanında yer almayı sürdürmektedir” dedi.

Açıklamada, “Çalışanların haklarının sürekli gasp edilmesine ses çıkarmayan, geçici istihdamlar yapan, öğretmenden tasarruf yaparak, hazırlık ödeneğini dahi gasp eden, haksız yasasız işten çıkaranlara ses çıkarmayan bu hükümet ‘emek en yüce değerdir’ yerine  ‘üç beş şirket en kutsaldır’ felsefesini benimsemiştir”  ifadeleri kullanıldı.

CTP –BG ve DP-UG hükümetinin ‘özelleştirme yasasına’, ‘göç yasasına’ karşı olduğunu söyleyerek iktidar olduğunu iddia eden Gökçebel, bu yasaların geri alınmadığını, çalışanları koruyan hiçbir yasanın uygulanması güvencesinin de yaratılmadığını ileri sürdü.

Gökçebel, tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Kimse sendikasız ve toplu sözleşmesiz çalıştırılamaz yasası yapmamıştır. Yasaları çiğneyenlere, uygulamayanlara hiçbir yaptırımı gündeme getirmemiştir. 2008’de geçirilen Sosyal Güvenlik ve 2010’da geçen Göç Yasasını ortadan kaldırmadığı gibi, bu yasada var olan sorunlara iyileştirme dahi yapmaması, hükümetin çalışanları ikinci sınıf vatandaş olarak gördüğünün en somut göstergesidir.”

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.