1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “HALKIN REFAH DÜZEYİNİ ARTIRACAK YASALAR YAPMAK BOYNUMUZUN BORCU”
“HALKIN REFAH DÜZEYİNİ ARTIRACAK YASALAR YAPMAK BOYNUMUZUN BORCU”

“HALKIN REFAH DÜZEYİNİ ARTIRACAK YASALAR YAPMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Meclis Başkanı Sibel Siber ve beraberindeki heyet bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret etti.

A+A-

SİBER: “İÇ DİNAMİKLERİMİZİ GÜÇLENDİRECEK VE HALKIN REFAH DÜZEYİNİ ARTIRACAK YASALAR YAPMAK BOYNUMUZUN BORCU”

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK: “HÜKÜMETLER DEĞİŞSE BİLE KIBRIS TÜRKÜ’NE YÖNELİK POLİTİKALARIMIZ ASLA DEĞİŞEMEZ”

Meclis Başkanı Sibel Siber ve beraberindeki heyet bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret etti.

Meclis Başkanı Siber ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek, önce baş başa yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, heyetlerarası görüşme öncesinde Meclis Başkanları basına açıklamalarda bulundu.

ÇİÇEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye hükümetinin her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirterek, “hükümetler değişse bile Kıbrıs Türkü’ne yönelik politikalarımız asla değişemez” dedi.

Her zaman dostluk ve kardeşlik içerisinde ilişkilerin devam edeceğinin altını çizen Çiçek, Kıbrıs Türk halkının yaşam kalitesini yükseltmek için çalıştıklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ta atılması gereken bir takım adımlar ve reformlar olduğunu dile getiren Çiçek “Türkiye olarak biz geçmişte çok yanlışlar yaptık ve bunlardan ders aldık. Aynı hatalara aynı yanlışlara Kıbrıs Türk halkının düşmesini de istemiyoruz. Bizim yaşadığımız bedeli onlar ödemesin. Bütün gayretimiz bu yönde” dedi.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Cemil Çiçek, Türkiye ve KKTC’nin daima çözümden yana tavır sergilediğini ancak Rumların uzlaşmaz tutumu nedeniyle Kıbrıs sorununun çözümlenmediğini vurguladı.

Çiçek, iki ayrı devlet ve siyasi eşitliğe dayalı bir anlaşmanın kalıcı olabileceğini aksi halde sorunun çözümünün imkansız olduğunu ifade ederek “Güney Kıbrıs bugüne kadar hep anlaşmadan kaçtı. Şimdi de ekonomik sorununu bahane ederek anlaşmadan kaçıyor. Zorla evlilik olmaz” dedi.

Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmadığını da anımsatan Çiçek, “AB, Güney Kıbrıs’ı, Kıbrıs sorununu çözmeden üye alması büyük bir hata. Bu hata dolayısıyla şimdi Güney Kıbrıs anlaşmadan kaçıyor; hem Türkiye’yi hem de Kıbrıs Türkü’nün önünü tıkıyor” şeklinde konuştu.

KKTC’nin daha da güçlenmesi, refahının artırılması ve daha iyi bir yaşam sürmesi için çalıştıklarını anlatan Çiçek, Kıbrıs’ın en önemli sorunlarından biri olan su sıkıntısının da aşılması için başlatılan girişimleri anlatarak, çalışmaların son aşamaya geldiğini anımsattı.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber de, 30 yıl önce kurulan KKTC’nin,  90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nden, deneyimlerinden faydalanmasının önemli olduğunu belirtti.

Siber, komite çalışmaları konusunda da fikir almak istediklerini dile getirerek, özellikle çevre komitesi çalışmalarıyla ilgili, gerek teknik, gerekse de diğer konularda bilgi almak istediklerini dile getirdi.

KKTC’de iç dinamiklerin güçlenerek halkın refahını artırmak için çalıştıklarını ifade eden Siber, halkın yüzünü güldürecek, yaşam kalitesini güçlendirecek yasaların yapılmasının Meclisin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Siber, bu sorunun yarım asırdır Kıbrıs Türk halkını meşgul ettiğini ve hala etmeye devam ettiğini söyledi.

Siber, Kıbrıs sorununun çözümünden yana olduklarını ifade ederek, ancak tek tarafın istemiyle çözümün mümkün olmadığını vurguladı.

Avrupa Birliği’nin de üzerine düşeni yapmadığını ifade eden Sibel Siber, “Biz hala ambargolar altındayız. Bu ambargolar yüzünden istenilen yere gelemedik. Ambargolar bir an önce kaldırılmalı” dedi.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nda, takasın devreye konulması gerektiğini de vurgulayan Siber, bunun devreye konulması halinde Kıbrıs Türk halkının daha fazla ileriyi görme imkanı olacağını  söyledi.

Meclis Başkanı Sibel Siber bugün saat 14.00’te Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 16.00’da TC Cumhurbaşkanı Abdullah Güle ile görüşecek.

Bugün saat 17.00’de TRT’de yayınlanacak bir programa da katılacak olan Siber, yarın da TRT AVAZ’da canlı yayına katılacak.

Siber, temaslarını tamamlamasının ardından yarın KKTC’ye dönecek.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.