1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HAMİLELİKTE ŞEKER
HAMİLELİKTE ŞEKER

HAMİLELİKTE ŞEKER

Gebelikte ilk trimester’da açlık kan şekerine bakmamızın nedeni annenin farkında olmadan yüksek bir kan şekeri varsa ilerleyen gebelik haftalarında, annenin bu yüksek kan şekeri nedeniyle, bebekte oluşabilecek patolojileri önlemektir.

A+A-

Aslında açlık kan şekeri rutin bakılması gereken bir tahlildir. Düşün 24. gebelik haftasından önce açlık hiperglisemisi saptanan gebelerin –ki sen bunlardansın- gebelik sonuclarının aşikar diabeti olan benzer olduğu saptanmıştır. Gebelik oncesinde yüksek kan şekeri olan kadınlarda erken gebelik kayıpları da görülebilmektedir.

Gebelikte yüksek şekerin zararları anne ve bebek açısından nelerdir?
 
Gebelikte hipergliseminin bir çok olumsuz sonucu vardır. Asırı iri bebek yani makrozomi, Amerikan Obstetrik ve Jinekolojik Dernegi’ne göre 4500 ve uzeri gramajdaki bebekler makrozom olarak tanımlanmaktadır. Böyle bir bebek doğuran kadınların yaklaşık üçte biri sonraki gebeliklerinde farklı dogum ağırlığında bebek doğururlar.

İri bebek doğumunda cocuğun omzu annenin pubis kemiğinin altında takılabilir . Bu bir dogum komplikasyonudur. Takılan omzun kolunda felç oluşabilir. Hiperglisemi preterm doğum icin bir risk faktorüdür.

Açıklanamayan nedeni bilinmeyen rahim içi ölümler de gebelikte diyabette daha sık görülmektedir. Yine diyabette bir takim fetal  anomaliler daha sık görülebilir ancak diabet kromozom anomalisi riskinde artışa neden olmaz. Yine diyabet amnios sıvısının artışına neden olur.

Annedeki şeker yüksekliği bebekte de hiperglisemiye neden olur ve bebek doğduktan sonra bir anda anneden gelen şeker kesildiginden, doğumdan hemen sonra bebekte hipoglimesi oluşmaktadır.
Annedeki yüksek kan şekeri ise diabetik nefropati yani böbrek bozukluğuna, diabetik retinopati yani göz bozukluguna, diabetik nöropati sinirsel bir bozukluk, preeklampsi kısacası gebelik zehirlenmesi ve oluşabilecek tüm infeksyon tiplerinin artışına neden olabilir.

Yüksek kan şekeri olan gebeler mutlaka şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Yüksek kan şekeri diye bahsederken sınırda yüksek olanları da içine alıyoruz.

 

Kaynak: ntvmsnbc

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.