1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HATAM, HAYATIMA MAL OLACAKTI
HATAM, HAYATIMA MAL OLACAKTI

HATAM, HAYATIMA MAL OLACAKTI

Mahkeme emri gereği evinde yıkım işlemi başlanan Alper Oruntalı, “Canıma kıyarım” dedi, polisler tarafından güçlükle ikna edildikten sonra pişman oldu

A+A-

Lapta’da oturduğu evin bir bölümünün mahkeme emriyle yıktırılmaya başlanmasının ardından Alper Oruntalı bunalıma girdi. Oruntalı’nın intihar edeceğine dair duyum alan polisler, yaşlı adamı güçlükle bu kararından vazgeçirdi. Polislerle uzun uzadıya konuşan Oruntalı, bir hata yaptığının farkına vardı ve “Allah polislerden razı olsun. Bir anlık hatam, hayatıma mal olacaktı. Hayatımı polislere borçluyum” dedi.

Oruntalı, 45 bin Sterlin harcayarak yaptığı ek binanın gözleri önünde yıkılacak olmasından dolayı çok etkilendiğini belirterek, “Gidecek yerimiz yok, başımızı koyacağımız bir ev yapmak için çok çalıştık. Tapuya kayıt düşmediler, yıkım emrinin alındığı mahkemenin görüşülmesi sırasında bize bilgi vermediler. Türkiye televizyonlarında izlediğimiz görüntüler gerçek oldu” dedi.

 

Bu duruma nasıl gelindi?

Alper Oruntalı, yıllar önce kendine ait olmayan havuz ve motor odası olarak kullanılan Rum’dan kalma KKTC taşınmaz malını, kendine ait olan arsa üzerine bir ev yaparak birleştirdi. Alper Oruntalı, daha sonra üzerine ek bina yapılan kendine ait olan arsayı Togay Varış’a sattı.

Togay Varış, satış yapılırken, ek yapılan evin bulunduğu araziyi Alper Oruntalı’ya bağışladı. Bu işlem Lefkoşa Tapu Dairesi’ndeki kayıtlara geçirildi ancak Girne’deki kayıtlara geçirilmedi ve gerekli parselizasyon işlemi gerçekleşmedi.

Togay Varış’tan araziyi satın alan şahıs da bu araziyi bir başkasına satınca, şimdiki sahibi arazi üzerine villa yapmaya başladı. Şehir Planlama Dairesi, villaların bulunduğu arazinin, kullanım alanını aştığını belirterek, villalara ruhsat verilmesi için kullanım alanı ile ilgili oluşan metrekare sorununun çözülmesini istedi.

Arazideki metrekare fazlalığını çözmek için arsanın yeni sahibi tarafından mahkemeye başvuruldu. Alper Oruntalı mahkemeden haberinin olmadığını iddia ederek, mahkemeye gitmedi ve hakkını aramadı.

 

Tahliye bitti, yıkım başladı

Togay Varış’ın bağışladığı ancak tapuya işlenmeyen ek bina hakkında yıkım emri çıkarıldı. Evin bir bölümü hakkında mahkeme tarafından verilen yıkım kararının ardından eşyaları tahliye işlemi başlatıldı.

Oruntalı ailesi, daha önce kendi arazileri üzerine yapıp, Rum’dan kalma binayla birleştirdikleri ek odanın satış yapılırken kendilerine bağışlandığını iddia ederek, bu durumun yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Mahkeme emrine göre ek yapılan binanın yıkılması durumunda, yanındaki eski binanın da zarar göreceğini iddia eden aile, bölgede yeniden ölçüm yapılmasını talep etti. Aile ayrıca, havuz ve motor odası olarak Rum’dan kalan ve KKTC’ye ait olan bölümün yıkılmasının da yanlış olduğuna dikkat çekti. Rumdan kalan narenciye evi ile Oruntalı’nın evindeki eşyaların tahliyesinin ardından yıkım emri uygulanmaya başlandı. Eklenti yapılan binada bir oda yıktırıldı.

KIBRIS

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.