1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HELLİMİN TÜRKİYE’DE ÜRETİMİNİN DURDURULMASI
HELLİMİN TÜRKİYE’DE ÜRETİMİNİN DURDURULMASI

HELLİMİN TÜRKİYE’DE ÜRETİMİNİN DURDURULMASI

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Türkiye Hak-İş Konfederasyonu’ndan, Kıbrıs Türk halkı için hayati öneme haiz olan hellimin, Türkiye’de üretiminin durdurulması için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti nezdinde girişimler yapmasını istedi.

A+A-

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Türkiye Hak-İş Konfederasyonu’ndan, Kıbrıs Türk halkı için hayati öneme haiz olan hellimin, Türkiye’de üretiminin durdurulması için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti  nezdinde girişimler yapmasını istedi.

Özkardaş, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’a bir mektup göndererek, Türkiye'deki 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında  Kanun Hükmünde Kararname gereğince girişimde bulunmasını beklediklerini kaydetti.

Özkardaş’ın, dağıtımını Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve  Kıbrıs Türk Sanayi Odası’na da yaptığı, basına da açıkladığı mektup şöyle:

“İzolasyonlar nedeni ile ürettiğini pazarlamakta sıkıntılar yaşayan üreticilerimiz, ülkemizin toplam ihracatının %24'ünü oluşturan ve halkımızın %16.5'i gibi önemli bir nüfusunun da gelirini sağlayan Hellim'in bölgesel işaretini AB komisyonunda tek taraflı olarak tescil ettirmek için yoğun bir çalışma ve lobi faaliyeti yürüten Rum tarafının baskısı altındadır.

Eğer Rum tarafı bu tek taraflı başvurusunda başarılı olursa, KKTC 'de Hellim üreticileri ve bu sektörden ekmek yiyen 60-70 Bin insanımız işini kaybedecektir.

Rum tarafındaki aleyhimize olacak bu girişimler artarak sürerken , Anavatanımız Türkiye'de de haksız bir şekilde hellim üretimi yapılmaktadır.

Hem de Türkiye'deki 555 sayılı coğrafi işaretlerin korunması hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye aykırı olarak ve  hellim ismi haksız  şekilde kullanılarak üretilmektedir.

İstanbul'da piyasada bulunan hellimlerin %47.22'si Kuzey Kıbrıs'ta üretiliyorken, %52.78'i Türkiye'de Hellim adı altında üretilmektedir.

Konfederasyonumuzdan, halkımız için hayati öneme haiz olan Hellimin üretiminin Türkiye'deki 555 sayılı Coğrafi işaretlerin Korunması Hakkında  Kanun Hükmünde Kararname gereği de dikkate alınarak durdurulması  için Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri nezdinde girişimler yapmasını bekleriz Ayrıca Rum tarafının tek taraflı ve haksız şekilde yaptığı girişimlerin önlenebilmesi içinde uluslararası emek örgütlerine konuyu taşımanızı bekleriz.”

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.