1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HEPATİT HASTALIĞI KARARDA ETKİLİ OLDU
HEPATİT HASTALIĞI KARARDA ETKİLİ OLDU

HEPATİT HASTALIĞI KARARDA ETKİLİ OLDU

Ağır Ceza Mahkemesi, eroin ithal ve bulundurma suçlarından yargılanan 3 sanık hakkındaki kararını açıkladı:

A+A-

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi dünkü oturumunda, uyuşturucu madde türleri arasında en tehlikelisi olarak adlandırılan eroin “ithal ve bulundurma” suçlarından yargılanan üç sanık hakkındaki kararını açıkladı.

Mahkeme, 900 miligram eroin ithal ve bulundurma suçundan yargılanan Mehmet Görgün’ü 1 ay, 15 gram eroin ithal ve tasarruf suçlarından yargılanan ve 3 aydır tutuklu bulunan Esra Sarı ile Sedat Tekin’i ise 3’er ay hapis cezasına çarptırdı.

Uyuşturucu madde miktarları arasında 14 gramdan fazla fark olmasına rağmen verilen ceza sürelerinin birbirine yakın olması dikkati çekti. Heyetin böyle bir karar vermesinde Sedat Tekin’in Hepatit-C hastası olması etkili oldu.

 

HASTALIĞI KARARDA ETKİLİ OLDU: Ağır ceza heyeti, sanığın son derece bulaşıcı bir hastalığı olduğunu, diğer mahkûmlardan ayrı bir yerde tutulduğunu ancak diğer tutuklular için risk oluşturduğunu belirterek verdikleri kararda bu olguyu göz önünde bulundurduklarını açıkladı. Heyetin kararının ardından Hepatit -C hastası sanık ve onunla birlikte yargılanan sanık Sarı’nın tahliye işlemleri başlatıldı. Her iki sanığın ülkeden ihraç edilmesi için işlemlerin hızlandırıldığı öğrenildi. Öte yandan eroin türü uyuşturucu madde ithal ve bulundurma suçlarından yargılanan sanıklar Esra Sarı, Sedat Tekin ve Mehmet Görgün’e ceza takdir edilirken ağırlaştırıcı ve hafifleştirici nedenlerin değerlendirildiği açıklandı.

TEDAVİYİ SUİSTİMAL ETTİ: Heyet, sanık Görgün’ün uyuşturucu madde bağımlısı olduğunu, 15 yıldır tedavi gördüğünü ve madde kullanımından dolayı işlevsel kayba uğradığı için devletten mali yardım aldığını belirtti. Heyet, sanığın geçmiş sabıkasında da uyuşturucu suçu işlediğini, destek almasına rağmen bu suçu işlemeye devam ettiğini vurguladı. Heyet, Mehmet Göngör’ün tasarrufunda bulunan uyuşturucu madde miktarının çok az olduğuna değindi ancak tedaviyi suiistimal etmesinin aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Heyet, sanık Görgün’ü 1 ay hapis cezasına çarptırdığını açıkladı.

MAHKÛMLARIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYORDU: Heyet, 15 gram eroin türü uyuşturucu madde ithal ve tasarruf suçlarını işleyen sanıklar Tekin ile Sarı’nın ise bağımlı olduklarını, amaçlarının uyuşturucu ticari olmadığını belirtti. Heyet, sanık Tekin’in Hepatit-C hastası olduğunu, cezaevinde ayrı bir yerde tutulduğunu ancak diğer mahkûmların sağlığını tehdit ettiğini, karar verilirken bu hususun göz önünde bulundurduklarını vurguladı.

İHRAÇ İŞLEMLERİNE HIZ VERİLDİ: Heyet, 3 aydır yargılanmak için cezaevinde tutuklu bulunan sanıkları 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Böylelikle yattıkları süre aldıkları cezaya denk gelen sanıklar serbest kaldı. TC vatandaşı olan sanıkların ihraç işlemlerinin hızlandırıldığı öğrenildi.

EN TEHLİKELİSİ: Heyet kararında eroin türü uyuşturucu maddenin uyuşturucu türleri arasında en tehlikelisi olduğunu, kamu sağlığını tehdit ettiğini ve uyuşturucunu diğer suçlara geçişte bir basamak olduğunu ifade etti.

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.