1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HER 10 ÖLÜMDEN 4'Ü KALP KRİZİ
HER 10 ÖLÜMDEN 4'Ü KALP KRİZİ

HER 10 ÖLÜMDEN 4'Ü KALP KRİZİ

Her 10 ölümden 4'ü kalp krizi

A+A-

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan '29 Eylül Kalp Günü' dolayısıyla yaptığı açıklamada, kalp krizinde vaktinde müdahalenin önemine vurgu yaparken, Türkiye’deki her 10 ölümden 4’ünün kalp krizi nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.  
 
  Kalp ve damar hastalıklarının, özellikle kalp krizinin Türkiye’de görülen ölümlerin en sık nedenleri içinde oluğunu belirten Manisa İl Sağlık Müdürü ve İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Metin Kaplan, “Türkiye’de her 10 ölümden 4’ü kalp krizi nedeniyle meydana gelmektedir. Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı, belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir. Kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımı bozulmaktadır. Kalbe gelen kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasar o kadar artmakta, kişi hayatını kaybedebilmekte veya ilerleyen yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşmaktadır. Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya dek geçen süre en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmek hayati önem taşımaktadır” dedi.
  Kalp sağlığı konusunda vatandaşların farkındalığını artırmak için kendilerinin iki temel hedefi olduğunu kaydeden Dr. Kaplan şunları söyledi:
 
  “Birincisi, toplumun kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanması. Kalp krizi belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tıbbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda geçen her saniye önemlidir. İkicisi ise, acil durumlarda 112’yi arayarak hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişiminin sağlanması. Kalp krizine hızla müdahale edilebilmesi için derhal 112 Acil Servisi aramanın ne kadar önemli olduğunu halkımızın anlaması gereklidir. Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak, 112 Acil Servisin zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır.”
 
  “Hastaneye ulaşan hastaların rahatsızlıklarının kalp krizi olması durumunda ambulansın ilgili hastayı doğrudan anjiyo yapılan merkezlere ulaştırılmalarının sağlanması hedeflenmektedir” diyen Dr. Kaplan, “Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranını ve kalp yetersizliğini azaltmak, yaşam kalitesini artırmak amacıyla, hastanın uygun tedavi erişimini artırmak ve işlemin en iyi standartlarda yapılmasını teşvik etmek için desteklerinizi ve çalışmalarımızda başarıda yanımızda yer almanızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.