1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HER HAFTA BİR KIZ EVDEN KAÇIYOR
HER HAFTA BİR KIZ EVDEN KAÇIYOR

HER HAFTA BİR KIZ EVDEN KAÇIYOR

Toplumda “kâbus” olarak görülen çocuk istismarıyla ilgili konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, “Toplum olarak hastayız.” dedi

A+A-

Ülkede son günlerde çocuklara yönelik cinsel istismar olayları göz ardı edilemeyecek, ürkütücü bir boyuta ulaştı.

Sosyo-ekonomik yapının değişmesiyle birlikte tırmanışa geçen olaylara karşı, sadece anne, baba ve eğitim kurumlarının değil toplumun tüm bireylerinin mücadele etmesi gerekiyor.

Özellikle çocukların yaşamı ve geleceğinin “kararmaması” adına tek başına duyarlılık ise ne yazık ki yeterli olmuyor.

Toplumda “kâbus” olarak görülen çocuk istismarıyla ilgili kamuoyunda ortaya çıkanlar ise uzmanlara göre sadece buzdağının görünen kısmı.

Her yıl giderek yükselişe gelen istismarlara yönelik toplumun bilinçlenmesi, çocuk hakları ile ilgili bilgi edinmesinin yanı sıra uzmanların da ekip halinde çalışması gerekiyor.

Bununla birlikte şu anda ülkede var olmayan 0-12 yaş ile 12-18 yaş çocuklara yönelik yetiştirme yurtlarının ve ilk adım istasyonunun kurulması şart.

Söz konusu durum ile ilgili HALKIN SESİ’ne konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, toplumun sosyal salgınlara yakalandığını savunarak, “toplum olarak hastayız. Çocukları ve kadınları koruyamıyoruz” dedi.

Başel, çocukların devletten korunması gerektiğini vurguladı.

KKTC’de çocukları korumaya yönelik herhangi bir sistem bulunmadığına dikkat çekerek, devletin uluslar arası sözleşmeleri kabul etmesine rağmen söz konusu uygulamaların hayata geçiremediğini dile getirdi.

Başel, kamuoyunda yer alan haberleri “buzdağının görünen kısmı” olarak değerlendirerek, “Her an yeni bir çocuk cinayeti olabilir. 12 yaş altındaki çocuklara yönelik istismarlar korkunç boyutta” şeklinde konuştu.

KKTC’de şu anda 0-12 yaş ile 12-18 yaş çocuklara yönelik yetiştirme yurtlarına acil ihtiyaç olduğunu söyleyen Başel, bunun yanı sıra ilk adım istasyonunun kurulmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Başel, kurulacak ilk adım istasyonu ile çocukların suç işlemeden rehabilite edileceğini söyledi.

“EVDE BASKI UYGULANMAMALI”

Başel, ailelerin küçük yaşlarda çocuklarına “mahrem bölgeleri” olduğunu ve kendisinin rızası olmadan kimsenin buna dokunamayacağını öğretmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle anne ve babaların ev içerisinde ya da sosyal hayatta çocuklarına bağırmamaları gerektiğini vurgulayan Barış Başel, “Aileler evde çocuklarına baskı uyguluyor. Her hafta bir kız evden kaçıyor” dedi.

“DEVLET, ÇOCUKLARI KORUYAMIYOR”

Uluslar arası sözleşmelerin her maddesi uygulanacak şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini de vurgulayan Başel, devletin sözleşmelere uymadığını ve çocukları koruyamadığını savundu.

EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ EKSİKLİKLER…

Başel, ülkedeki eğitim sistemindeki eksiklere de değinerek, ergenlik dönemine gelen çocuklar için cinselliğe yönelik herhangi bir eğitimin verilmediğini de vurguladı.

“EKİP ÇALIŞMASI ŞART”

Yararlı sonuç elde edebilmek adına uzmanların ekip halinde çalışması gerektiğini dile getiren Başel, ülkede böyle bir sistem olmamasından yakındı.

Başel, “sosyal hizmet uzmanı tek başına bir şey yapamaz, psikologlar tek başına bir şey yapamaz. Birlikte hareket etmek şart” diye konuştu.

“HERKES, ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Devletin tüm birimleriyle elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Başel, sağlık politikasında sadece fiziksel sağlık değil, ruh sağlığının da önemli olduğuna dikkat çekti.

Başel, bununla birlikte koruyucu ve önleyici sağlık politikalarının olmaması nedeniyle istismarlar ve intiharların arttığını savundu.

“SEVGİ VE HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜ YOK OLDU”

Toplum olarak son 10-15 yıllık süre içerisinde ciddi değişiklikler yaşandığını söyleyen Başel, sevgi ve hoşgörü kültürünün yok olduğunu vurguladı.

Başel,  “Bu kültürü kaybettiğimiz için hastayız” diye konuşarak, sevgisiz büyüyen insanların uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara alıştığını kaydetti.

“ÇOCUK POLİSİ ŞART”

Ülkede çocuk ve kadınlara yapılan cinsel suçlara yönelik yeterli tanım olmadığını da savunan Barış Başel, KKTC’de çocuk polisi, mahkemelerde bu konuda uzman yargıç ve savcıların olmasının önemine değindi.

Başel, savcıların söz konusu konulara oldukça duyarlı davrandığını da dile getirerek, buna rağmen onların da yasayı uyguladığını söyledi.

Başel, çocukların sistem tarafından defalarca tecavüze uğradığını da savundu.

“CEZALARIN ARTIRILMASI ÇÖZÜM DEĞİL”

Bu konulara yönelik cezaların artmasının çözüm olmadığını da ifade eden Başel, çocuk haklarına karşı duyarlı olunmasını ve toplum eğitiminin şart olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: halkınsesi

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.