1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HER RUM ASKERE BAKIN KAÇ KIBRISLI TÜRK ASKER DÜŞÜYOR
HER RUM ASKERE BAKIN KAÇ KIBRISLI TÜRK ASKER DÜŞÜYOR

HER RUM ASKERE BAKIN KAÇ KIBRISLI TÜRK ASKER DÜŞÜYOR

Kıbrıs'ta şaşırtan 'askeri rapor'

A+A-

HER KIBRISLI RUM ASKERE BAKIN KAÇ KIBRISLI TÜRK ASKER DÜŞÜYOR

Rum Milli Muhafız Ordusu'nda (RMMO) görevli her Kıbrıslı rum askere 3.4 Türk askerinin düştüğü belirtildi.

Kıbrıs Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin 'Kıbrıs'ta askeri güçler 1974-2014' başlıklı yıllık raporuna göre, 'Rum Milli Muhafız Ordusu'ndaki her bir tanka da 2.1 Türk askeri tankı düşüyor.

Askeri personel anlamında Rum Milli Muhafız Ordusu'ndaki askeri sayısı 12,500, yedekler 50,000 olarak hesaplanırken toplam rakam Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki Yunan kontenjanı ELDYK (650 kişi) ile 63,450'yi buluyor. Öte yandan rapora göre, Kıbrıs'taki Türk askerlerinin gücü ise yaklaşık 43,000 oluyor. Bu rakama silah altındaki Kıbrıslı Türkler ve 26,000 yedek de eklenince rakam 72,500'e çıkıyor.

Böylelikle her Rum Milli Muhafız Ordusu askerine 3.4 Türk askeri düşüyor. Her iki tarafın toplam güç sayısı rakamsal oran olarak hem hemen bir milli muhafız askerine 1.1 Türk askeri olarak saptandı. Başlıca savaş tankları bakımından da rapor, artık kullanılmayan ve işlevsel olarak yetersiz olan AMX-30'ların geri çekilmesinden sonra, 2011'deki 179 tank sayısıyla karşılaştırıldığında Milli Muhafız Ordusu'nun şu an elinde 164 tank bulunduğunu gösteriyor.

Buna karşılık Türklerin başlıca savaş tankları da 101'e düşürüldü ve toplam sayı 348 oldu. Bu sayı son yirmi yıla kadar 449 idi.

Böylelikle Milli Muhafız Ordusu'ndaki her tanka karşılık Türklerin elinde 2.1 tank bulunuyor. 2012'de bu rakam 1:2.8, 1994'te 1:5.7 ve 1974'te 1:15 idi. ELDYK'in elindeki 61 M-48'ler dikkate alındığında bu oran çok az Kıbrıs Cumhuriyeti lehine düşüyor ve her Milli Muhafız Ordusu tankına karşılık 1.5 Türk tankı olarak hesaplanıyor. APC'lerle ilgili olarak da Milli Muhafız Ordusu'nda toplam 395, Türk gücünde 627 APC bulunuyor ki bu, her Milli Muhafız Ordusu APC'sine karşılık 1.4 Türk APC'si olduğu anlamına geliyor.

 

Deniz ve hava gücü bakımından rapora göre, “bu güçlerin ne olduğu cevap bulmamaya, ciddi tehdit olmaya, ülkeye havada ve karada Türk Hava Gücü ve Donanması meydan okumaya devam ediyor.
Raporda, 2002-2014 arasında, az sayıda tankın satın alınması, Milli Muhafız Ordusu'nun 2011'de edindiği iki araştırma ve kurtarma helikopteri dışında iki tarafın cephanesinde başka değişiklik olmadığı kaydediliyor.

Özellikle son yıllarda ekonomik krize bağlı olarak önemli ölçüde küçülen savunma bütçeleri, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin hali hazırda sınırlı olan silahlanma programlarını, ayrıca bakım işlemleri ve yedek parça bulunmasını etkiliyor.

Raporda, bu baskının öngörülen gelecekte devam etmesinin beklendiği, dolayısıyla 'sadece askeri gücün etkinliği üzerinde değil askeri hizmetin uzunluğu konusundaki olumsuz etki bakımından Milli Muhafız Ordusu'nda hem askeri personel hem de ileri silah sistemleri ve teknoloji bakımından herhangi bir önemli takviyenin uzak olduğu vurgulanıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.