1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ”
'HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ”

'HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan Havaalanı’ndan yolcu başı aldığı 5 TL’lik katkının kesilmemesi için her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını bildirdi.

A+A-

SERDAR DENKTAŞ: “DEĞİRMENLİK BELEDİYESİ’NİN ALDIĞI KATKININ KESİLMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan Havaalanı’ndan yolcu başı aldığı 5 TL’lik katkının kesilmemesi için her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını bildirdi.

Denktaş, Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan Havaalanı’ndan alacağı katkılar konusunda belediye başkanının, belediyenin ve bölge halkının sonuna kadar yanında olduklarını vurgulayarak, “Her mücadelede varım” dedi.

Denktaş, DP’nin genel seçimlerde iktidara gelmesi durumunda, Ercan Havaalanı İhalesi’nin iptal edileceğini de söyledi.

DP, “Geliyoruz” sloganıyla Değirmenlik’te halka açık toplantı düzenledi. Toplantı, DP Değirmenlik Örgüt Binası önünde gerçekleştirildi.

DP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, toplantıya, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Sekreteri Bengü Şonya, Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk, bazı üst düzey yetkililer ve Değirmenlik bölgesindeki vatandaşların yanı sıra Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal katıldı.

Toplantıda DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve  Bengü Şonya ile Kemal Öztürk de birer konuşma yaptı.  

DENKTAŞ

Toplantıda konuşan Serdar Denktaş, yaklaşık 2 yıldır köy köy, mahalle mahalle dolaşarak vatandaşlara ortaya koydukları programı ve bölgelerle ilgili ne düşündüklerini yüz yüze anlattıklarını ifade ederek, “her gittiğimiz yerde yeni bir sorunla karşılaştık”dedi.

Denktaş, DP için önemli olanın seçimi kazanmak değil, seçimden sonra, ortaya koydukları görüşleri hayata geçirmek olduğunu belirterek, DP’nin 21 yıllık bir parti olduğunu, bunun 10 yılını iktidarda, 11 yılını da muhalefette geçirdiğini anlattı ve yaptığı çalışmaları anımsattı. 

Ercan Havaalanı’nı, Değirmenlik Belediyesi’ne nasıl bağlama kararı aldığını da anlatan Denktaş, o dönemde Değirmenlik Belediyesi’nin LTB ve Gönyeli Belediyesi’ne göre çok küçük bir gelirle hizmet vermeye çalıştığını, bu nedenle Ercan Havaalanı’nı Değirmenlik Belediyesi’ne bağlama kararı aldığını kaydetti.

Alayköy Belediyesi’nin gelirlerinin artırılması için belediye hudutları içinde sanayi bölgesi oluşturulması, Ercan'ın da Değirmenlik Belediyesi’ne bağlanması kararı üretildiğini anımsatan Denktaş, “El yordamı ve partizanca yaklaşımla değil, planlı bir yaklaşımla bu uygulama hayata geçirilmiştir” dedi.

Ercan Havaalanı’nın Değirmenlik Belediyesi’ne bağlanmasıyla birlikte Değirmenlik bölgesinin “rahatlamaya, nefes almaya” başladığını kaydeden Serdar Denktaş, o dönemde Ercan Havaalanı’nın Lefkoşa dururken Değirmenlik Belediyesi’ne bağlanmasından dolayı çok eleştiri aldığını ancak bunu Değirmenlik için yaptığını anlattı.

Hükümetin, Belediyeler Yasası’nda değişiklik yaparak, yıllardır havaalanından vergi geliri sağlayan belediyenin kaynağını kesme yönünde karar ürettiğini ifade eden Denktaş, bu konuya daha çok sahip çıkılması gerektiğini, çünkü sonunda kaybedenin Değirmenlik halkı olacağına dikkat çekti.

SANER’E CEVAP...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in kendisini “partizanca bir yaklaşımla Ercan Havaalanı’nı Değirmenlik Belediyesi’ne bağlamakla” suçladığını savunan Denktaş, “Bakana hak veririm. Çünkü politikaya daha yeni girdi. Kendisinden önce hiçbir şey yaşanmamış, her şey şimdiki hükümetin, yeni bakanların zamanında yapılmış. Taş taş üstüne konmadı her şeyi kendileri yaptı” diye konuştu.

“KIBRIS TÜRK HAVA YOLLARI İFLAS ETMEDİ KAPATILDI”

Konuşmasında KTHY konusuna da değinen Serdar Denktaş, KTHY’nin, THY’den devralınması ve kapatılmasının engellenmesi için verdiği mücadeleyi anlattı.

KTHY’nin “yıllar boyu yapılan yanlışlar neticesinde kapatıldığını”, ancak KTHY’nin her şeye rağmen kapatılmamasının gerekli olduğunu ifade eden Denktaş, şöyle devam etti:

“Kurtuluş yolları vardı, katılmamalıydı. Çünkü KTHY egemenliğimizin işaretlerinden biriydi. Kapatıldı. İflas edip batmadı. Ortadan kaldırıldı. Meclis’te ve televizyonlarda bağırdım. İnsanlar işsiz kalacak, mağdur olacak, bilet fiyatları yükselecek diye. Sendikanın yöneticileri de dâhil maalesef dikkate bile alınmadık. Öneriler sunduk, şunları hayata geçirelim kurtulsun dedik. Ortaklar bulduk. ‘Ortaklık kuralım çok daha iyi bir noktaya ulaşalım’ dedik, dinlenmedi ve neticede dünya kadar gencimiz işsiz kaldı yıllarca. Tazminatları hala daha ödenmedi. KTHY ortadan kaldırıldı. Biletler nerdeyse 2-3 misli fiyata ulaştı. Uçağa bindiğimizde bir yerden gelirken kendi evimizde hissederdik şimdi o his yok. KTHY yok.”

“ERCAN HAVAALANI 5 PARA ALINMADAN TESLİM EDİLDİ”

Hükümetin “Yeni bir şirket kuracağız. İnsanlarımız mağdur olmayacak” dediğini, ancak bununla ilgili hiç bir çalışma görmediklerini ve çok geçmeden Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesinin gündeme geldiğini; bu kötü idareye rağmen 30 Milyon Euro kar elde eden Ercan Havaalanı’nın başka şirkete teslim edilmemesi gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Denktaş, bu konuda şunları dile getirdi:

“Ercan Havaalanı 5 para alınmadan, yatırımcıya cebinden 5 kuruş ödettirmeden teslim edildi. 5 Milyon Türk Liralık bir teminat mektubu verdiler. Hükümete, 100 Milyon Dolar bir para ödediler. Yatırımcının hükümete verdiği 100 Milyon Dolar ile hükümet, askeri bölgede var olan mandıraları başka bir yere taşıyacak, askerin kullandığı bölüm ise oradan kaldırılıp mandıraların çıktığı yere hükümet tarafından inşa edilecekti. Bütün bunlar sözleşmenin içinde olanlardır. Ama ne oldu. Aldılar 100 Milyon Doları ve 13. maaşı ödediler. Her iki proje de askıda kaldı. Şirket ise şu anda parayı her gün cebine atıyor. Göstermelik bir iki iş. Fayans değiştirme şu bu. Üst kademe yöneticileri olarak Türkiye’den kendi adamlarını getirdiler. Benim orada çalışan insanlarım işten durduruldu.”

“ERCAN HAVAALANI İHALESİNİ İPTAL EDECEĞİZ”

Fert başına alınan 15 Euro’nun şu anda 24 Euro’ya çıkarıldığını savunan Denktaş, şirketin 4 yıl içerisinde havaalanını yapma taahhüdü olduğunu, yapamadığı halde de devlete sadece 5 Milyon Euro ödeyeceğine işaret ederek, “şirketin bu 4 yılda, 300 Milyon kazanarak cebine atabileceğine ve çekip gidebileceğine” dikkati çekti.

Devletin ihaleyi iptal etmesi halinde şirkete 1 Milyar Dolar ceza ödeyeceğini savunan Serdar Denktaş, bunu “art niyet” olarak değerlendirerek “asla” kabul etmeyeceklerini ve “ihaleyi iptal edeceklerini” söylemeye devam ettiklerini belirtti.

İhaleyi iptal edeceklerini söyledikleri zaman şirket yetkililerinin kendilerine ulaştığını ve “Cezayı ödemeyi göze mi aldınız?” diye sorduğunu iddia eden Denktaş, şirket yetkililerine; “Evet biz cezayı ödemeyi göze aldık. Biz iptal ederiz siz davaya gidersiniz. Davayı kazanırsanız dönerim şimdiki hükümete dava açarım, malını mülkünü satar size öderim. Ama bu Ercan’ı geri alırım” dediğini söyledi.

Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı vatandaşların görüşlerini dinleyen ve sorularını yanıtlayan Denktaş, Değirmenlik ve KKTC halkına, Ercan Havaalanı’nın yeniden bu devletin idaresine gireceğinin sözünü verdi ve “Tek çıkış kapımın tekel olarak bir şirkete devredilmesine göz yumulmayacaktır. Hiç kimse beni bu karardan döndüremez” dedi.

“ERCAN HAVAALANI’NA ÖNCELİKLİ OLARAK SAHİP ÇIKILMALI”

Özellikle bölge halkında Ercan Havaalanı’na sahip çıkmalarını isteyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ercan Havaalanı’ndan gelecek olan gelirden vazgeçmeme konusunda bölge halkının ses çıkarması gerektiğini ifade etti.

KIBRIS SORUNU VE UBP KURULTAYI...

UBP kurultayı ve Kıbrıs sorunu hakkında da konuşan Serdar Denktaş, UBP kurultayının bitmesine rağmen hala daha gündemde olduğuna işaret etti.

Kıbrıs sorunu konusunda bilgi almak için hükümete ve Cumhurbaşkanı’na yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını ileri süren Denktaş, “Yabancı basını okuyoruz, gelişmeleri takip ediyoruz. Bir yerlerde Kıbrıs sorunu ile ilgili bir yemek pişiriliyor. Kokusu gelmiyor bize. Eskiden hiç olmazsa kokusunu duyardık. Ansızın önümüze konacak ve yiyin diyecekler bize. Ne yiyeceğimizi de bilmeyeceğiz…Şimdi Güney’de de kriz. Güney’deki kriz lehimize bir unsur haline getirilebilir. Bakıyoruz bir adım, bir yaklaşım var mı? Yoktur” ifadelerine de yer verdi.

TÜRKİYE’DEN GELECEK SU PROJESİ

Hükümeti, Türkiye’den 2014 yılında gelecek su konusunda da eleştiren Denktaş,  hükümetin gelecek suyla ilgili plan ve programının ne olduğunu bilmediklerine işaret etti ve üreticinin, Değirmenlik göletinde biriken su ile ürettiklerini satamazken, onları pazarlama konusunda sıkıntı yaşarken, Türkiye’den gelecek su ile üreteceği ürünü ne yapacağını sordu ve pazarların açılması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs’ta gerçek, yaşayabilir ve eşit bir barış istediğini, ancak bunun tek şartının önce KKTC vatandaşlarının kendine güvenmesinden ve saygı duymasında geçtiğini ifade eden Denktaş, Türkiye ile ilişkileri en güçlü hale getirmek için yapılması gerekenlere de değinerek, “iki devletin birbirine saygı duyan, saygı gösteren, konuşan, tartışan ve üreten olması gerektiğini” kaydetti.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.