1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HİDROKARBON KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELER
HİDROKARBON KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELER

HİDROKARBON KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELER

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, elleri bağlı oturmadığını söyledi.

A+A-

LAKKOTRİPİS: “ELLERİM BAĞLI OTURMUYORUM”

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, hidrokarbon denetiminin ellerinde olduğunu belirterek, elleri bağlı oturmadığını söyledi.

Fileleftheros gazetesine konuşan Lakkotripis, hidrokarbon konuları ve Rum Hükümetinin planlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Habere göre, Lakkotripis, Bakanlar Kurulu oluşumunun ardından “bir sondaki günle” ilgili soruya verdiği yanıtta, geçen Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’nda bir dizi karar konusunda hazır olduğunu ancak dengelerin korunduğunu söyleyemeyeceğini belirtti.

ŞİRKETLERİN PROGRAMLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Noble, ENI VE Total şirketlerinin programlarında hiçbir şey değişmediğini söyleyen Lakkotripis, yaz aylarında başlayan araştırmalardan elde edilen sismografik verilerin yoğun analizi içerisinde olunduğu bilgisini verdi.

Çok önemli bir aşamanın söz konusu olduğuna dikkat çeken Lakkotripis, üç şirketin –ve Güney Kıbrıs’ın– denizaltı zenginlikleriyle ilgili ayrıntılar edineceğini; üç şirketin bilim adamlarının, her bir parselde tam sondaj noktasına karar vermeleri konusunda ihtiyaç duyduğu ayrıntılara sahip olacağını anlattı.

Sismografik verilerin yorumlanmasının çok önemli bir aşama olduğunu kaydeden Lakkotripis, önümüzdeki aydan itibaren nerenin delineceğiyle ilgili kararlar da dahil olmak üzere somut teknik kararların tamamlanmaya ve şekillenmeye başlamasını beklediklerini söyledi.

Öte yandan gazete, Bakanlar Kurulu’nun, iki şirketin kullanılacak platformun bulunması ve seçilmesine yönelik uluslararası ihaleye çıkmalarıyla ilgili kararı onayladığını yazdı. Noble ve ENI’nin hali hazırda sondajlar için uygun platform arayış prosedürüne başladığı bildirildi.

Gazete, ENI’nin, 2014 yılının dördüncü çeyreğinde sondajlara başlamayı planladığını ancak çalışmaların yaz ayında başlaması için çaba gösterildiğini yazdı. ENI’nin programında, 12 ay içerisinde dört sondaj öngörüldüğünü ve sondaj sayısının artmasının ihtimal dahilinde olduğunu aktardı.

Total’in 2015 yılının ilk çeyreğinde sondajlara başlayacağını yazan gazete, Noble’ın ise 12’inci parselde bir sondaj daha yapma niyetinde olduğunu belirtti.

Noble’ın yaptığı iki sondajdan birçok bilgi elde edildiğini yazan gazete, sismografik ve diğer verilerin yorumlanmasıyla bir sonraki sondajın artık doğrudan petrol için mi yoksa yeni bir doğalgaz yatağı için mi olacağına karar verileceğini kaydetti.

Lakkotripis’e göre şimdiye kadar elde edilen verilerle, doğalgaz sondajı yapılması ağır basıyor ancak nihai karar henüz alınmadı. Platform ve hedeflerin netleşmesi konusu askıda bekliyor.

“TERMİNAL TEMEL HEDEF”

Habere göre, Lakkotripis, her ne söylenirse söylensin temel hedefin terminal olduğunu ve bu yönde çalıştıklarını ifade etti.

“Afrodit”in dünya standartlarında olduğunu, ancak terminalin faaliyet göstermesi için tek başına yeterli olmadığını anlatan Lakkotripis, yıl sonuna doğru olası yeni bir yatağın keşfinin koşulları değiştirebileceğine işaret etti.

Gazete, İsrail’in –terminal için bir başka ek doğalgaz kaynağı– de henüz doğalgazıyla ilgili kararlar almadığına dikkat çekti.

Haberde, Bakanlar Kurulu’nun Çarşamba günü terminalin sahip olması istenen rejimi hakkında karar aldığını da yazdı.

Kararın, Noble ile müzakerelerde müzakere grubuna yol göstermenin ötesinde, terminalin düzenleyici çerçevesinin işleyişi, ticari modeli, terminale katılım modelinin yanısıra Total ve ENI gibi başka şirketlerin katılımlarının sağlanması için genişlemesiyle ilgili prosedüre netlikler kazandırılmasını içerdiği kaydedildi. Gazete, sıvılaştırma ücretinin belirlenmesi prosedürü ve terminalle ilişkin hukuki ve çevre konularıyla ilgili kararların da alındığını belirtti.

Noble heyetinin dün Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelios Himonas himayesindeki müzakere grubuyla görüşmelere devam etmek için Enerji Bakanlığı’na gittiğini aktaran gazete, hedefin, doğalgaz miktarı yetersiz olmasına rağmen ek miktarlar sağlandığında bir sonraki adım konusunda hazır olunması için doğalgaz sıvılaştırma terminalinin ön hazırlığıyla ilgili ilerleme kaydedilmesi oluğunu belirtti.

“NOBLE’IN TÜRKİYE’YLE GÖRÜŞTÜĞÜNÜ BİLİYORUZ” 

Öte yandan, Lakkotripis’in, Noble’ın Türk şirketleriyle Leviathan’dan Türkiye’ye olası bir boru hattıyla ilgili görüşmeler yaptığını bildiklerini ve bunu takip ettiklerini söylediği kaydedildi. Habere göre, Lakkotripis, bu durumun doğrudan Güney Kıbrıs’la alakalı olmadığından müdahil olmayacaklarını belirtti.

Lakkotripis, Noble’ın Leviathan konusunda tüm olası seçenekleri incelediğini belirtti.

“Boru hattı nereden geçecek? Lübnan ve Suriye’den değil, o zaman belki Kıbrıs’tan” sorusu ve yorumu üzerine Lakkotripis, “Bu durum tabii ki bizi düşündürüyor ancak daha çok Türkiye’yi düşündürmesi gerekir çünkü Leviathan’dan boru hattı Kıbrıs’tan geçmesi anlamına geliyor. Eğer bunu istiyorsa, Kıbrıs sorununun çözümüne yardım etsin” dedi.

“NOBLE GİTMİYOR MU?”

Haravgi gazetesi ise “Noble gitmiyor mu?” başlıkla verdiği haberinde, Noble’ın, yüksek borçları nedeniyle Limasol Limanı’dan ayrılmasıyla ilgili son zamanlarda çıkan söylentilere rağmen Rum Limanlar İdaresi’ne herhangi bir resmi bilgilendirmede bulunulmadığını yazdı.

Habere göre, Limanlar İdaresi Başkanı Yorgos Puros, şirket temsilcileriyle yapılması beklenen toplantıda konuya netlik kazandırılacağını ifade etti.

Önümüzdeki Temmuz ayında yapılması planlanan sondajın tarihinin değişmesinden dolayı çalışmalardaki durgunluk ışığında görüşme tarihinin belirlenmediğinisöyleyen Puros, şirketin Larnaka Limanı ya da İsrail’de bir alana taşınmasıyla ilgili ifadelerin teoriden öteye geçmediğini belirtti.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.