1. HABERLER

  2. HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ İLE HAYIR İNİSİYATİFİ ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ KONUSUNDA POPÜLİZM YAPILDIĞINI SAVUNDU
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ İLE HAYIR İNİSİYATİFİ ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ KONUSUNDA POPÜLİZM YAPILDIĞINI SAVUNDU

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ İLE HAYIR İNİSİYATİFİ ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ KONUSUNDA POPÜLİZM YAPILDIĞINI SAVUNDU

Hukukun Üstünlüğü Hareketi ile Hayır İnisiyatifi Anayasa Değişiklikleri konusunda popülizm yapıldığını savundu.

A+A-

Hukukun Üstünlüğü Hareketi ve Hayır İnisiyatifi, Anayasa değişiklik paketinde yer alan bazı kavramların Anayasa’da mevcut olduğunu savundu.

Hukukun Üstünlüğü Hareketi ve Hayır İnisiyatifinden yapılan ortak yazılı açıklamada, “Mevcut olan kavramları bir yenilik gibi önümüze getirip popülizm yapmaktadırlar” denildi.

Milletvekili transferleri ve servet beyanlarıyla ilgili değişikliklerin Anayasa’da yer almaması eleştirilen açıklamada, Anayasa değişiklikleri arasında halk yararına olumlu değişiklikler bulunmadığı öne sürüldü.

Anayasa değişiklikleri arasında insanlık onuru ile kavram dahil edildiği kaydedilen açıklamada, “İnsanlık onuruna aykırı muamelede bulunamamak ve cezaya çarptırılamamak, ayrıca insanlık onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi sağlamak hususları mevcut Anayasamızda zaten yer bulmaktadır” denildi.

Değişiklikler arasında yer alan ölüm cezası verilemez unsuruna da atıfta bulunulan açıklamada, yürürlükteki Anayasa’da da ölüm cezalarının müebbet hapse çevrilmesi bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca ülkenin en önemli kurumlarından ordu, Merkez Bankası ve Sivil Savunma Teşkilatı’nın idaresinin KKTC’nin elinde olmaması da eleştirildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.