1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "HÜKÜMET ABARTTI"
"HÜKÜMET ABARTTI"

"HÜKÜMET ABARTTI"

Yaşlı bakımevi için ayrılan 6 milyon TL’lik kaynağı iki kişiye peşkeş çeken hükümet, hemen her gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantılarında, vatandaşlık, arsa ve birçok partizan uygulamaya imza atıyor.

A+A-

7 BİNE YAKIN VATANDAŞLIK… UBP Hükümeti döneminde, yaklaşık 7 bin kişiye vatandaşlık verildi. Resmi kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 2012’de 2 bin 520, 2011’de bin 140, 2010 yılında 650, 2009 yılında 950 kişi ve son beş ayda bin 250 kişiye vatandaşlık dağıtıldı.

HERKES TASDİK MEMURU… Hükümetin yaptığı son Bakanlar Kurulu’nda daha önce “standart aranacağı ve sınavla verileceği” duyurulan tasdik memurluğu için de verilen söz unutuldu. Seçime beş kala, onlarca isme tasdik memurluğu yapma izni verildi. Birçok kişiye özel kamulaştırma, yol izni, tazmin işlemi, UBP’li belediyelere mali yardım ve sözleşme yenilemesi de yine seçim öncesine denk getirildi.

ARAZİLER DAĞITILDI… Deniz kenarında bulunan Tuzla ve Karşıyaka bölgelerinde iki devlet arazisi eşdeğer kapsamından çıkarılarak, ismi belirlenmeyen bir şahsa devredildi. Ayrıca, Çatalköy ve İskele’de de deniz kenarındaki araziler çeşitli kişi ve şirketlere verildi.

Kuzey Kıbrıs’ta erken seçim tarihi 28 Temmuz olarak belirlenirken, hükümet vatandaşlık vermeyi hızlandırdı. Bunun yanında arsa dağıtımı, arazi kiralaması, memurluk atamaları gibi uygulamalara da hız verdi.

Hükümetin son icraat olarak 600 civarında vatandaş yaptığı söylenirken, farklı kalemde rüşvet şeklinde birçok karara imza atması büyük tepkiye de neden oldu. Bakanlık ve Meclis koridorları vatandaşlık bekleyen yurttaşlarla dolup taşarken, özellikle Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde vatandaşlık için gerekli olan sağlık kontrollerinde de patlama yaşanıyor. Doktorlar dahi bu konuda sıkıntı yaşıyor. Erken seçime sadece kısa bir zaman kala, KKTC vatandaşlığı almak için İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na yapılan başvuru sayısı arttı.

Kıyak üstüne kıyak

Tuzla bölgesinde bir devlet arazisi daha eşdeğer kapsamından çıkarılarak, ismi belirlenmeyen bir şahsa devredildi. Birçok kişiye özel kamulaştırma, yol izni, tazmin işlemi, UBP’li belediyelere mali yardım ve sözleşme yenilemesi de yine seçim öncesine denk getirildi.

31 Mayıs ve 1 Haziran tarihli Resmi Gazetelerde, Bakanlar Kurulu’nun onlarca vatandaşlık işlemine imza attığı görüldü.

Bazı isimlerin KKTC’ye giriş yasağı kaldırıldı, bazı firmalara uzun süreli arazi kiralandı. Hükümetin uzun süredir, kişiye özel ağıl dağıtımında bulunduğu da biliniyor.

Son Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlardan biri de, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun kendi köyü olan Topçuköy’e ağıl yeri ayrılması.

Hükümetin, birçok kararı son güne bırakması ve zamanında çözüm üretmemesi de vatandaş tarafından öfkeyle karşılandı.

Sendikalar kızgın, muhalefet hesap soracak

Sendikalar erken seçim öncesinde yoğunlaşan vatandaşlıklar ve alınan kararlar nedeniyle oldukça kızgın. Sendikacılar toplumun yok olduğuna işaret ederken, UBP zihniyetinin değişmediğini her hükümet döneminde yapılan hataların ve yandaşça tutumların sürdüğüne işaret etti. Muhalefet partileri ise UBP Hükümeti’nin verdiği vatandaşlıklar ve aldığı tüm kararları sorgulamaya kararlı.

Yaklaşık 7 bin vatandaşlık

UBP Hükümeti döneminde, yaklaşık 7 bin kişiye vatandaşlık verildi. 28 Temmuz seçimine az bir zaman kala hükümet son icraat olarak 600 kişiyi daha vatandaş yaptı.

Resmi kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yıllara göre bakıldığında, 2012’de 2 bin 520, 2011’de bin 140, 2010 yılında 650, 2009 yılında 950 kişi ve son beş ayda bin 250 kişiye vatandaşlık dağıtıldı.

Herkese tasdik memurluğu

Hükümetin yaptığı son Bakanlar Kurulu’nda daha önce “standart aranacağı ve sınavla verileceği” duyurulan tasdik memurluğu için de verilen söz unutuldu. Seçime beş kala, onlarca isme tasdik memurluğu yapma izni verildi.

Lefkoşa’da avukat Özen Hürses, Selin Candemir, Enver Şoföroğlu, Mehmet Ali Bebek ve Mağusa’da Yasemin Öztürk KKTC’deki son tasdik memurları oldu.

İki UBP’li belediyeye yüklü yardım

Hükümetin son aldığı kararlar arasında, UBP’li Büyükkonuk ve Vadili Belediyelerine de yüklü yardımlar var.

Vadili Belediyesi’ne 650 bin TL, Büyükkonuk Belediyesi’ne ise 189 bin 353 TL yardımda bulunuldu. Yardımların sadece UBP’li belediyelere yapılması dikkat çekti.

Arazi dağıtımı devam etti

Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir diğer tartışmalı karar da devlet arazileri ile ilgili.

Hükümet, Tuzla, Çatalköy, İskele ve Karşıyaka gibi denize sıfır bölgelerde dört araziyi Resmi Gazete’de ismi açıklanmayan kişilere kiralamak üzere Maliye Bakanlığı’na devretti.

İskele bölgesindeki bir başka arazi ise turizm yatırımı yapılmak üzere, seçime kısa süre kala Nerhews Turizm Entertaitment Ltd.’ye kiralandı. Araziler “eşdeğer mal” kapsamından çıkarılarak, Maliye Bakanlığı’na devredildi.

Gökçebel: Rejimi yaşatmak istiyorlar

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, genel anlamda 1974’ten sonra Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturulan rejimin ayakta durması için bu rejimi oluşturanlar tarafından yağma, partizanlık, rüşvet, vatandaşlıklar gibi normal ülkelerde görülmeyen biçimlerde yapılanmalar oluşturulduğunu söyledi. Gökçebel, bunun dünya hukukundan uzakta olan ve yıllarca teşrif edilmiş kontrol altında bir bölgeye yapılacak genel uygulamalardan farksız olduğunu vurguladı. Nüfusla da bu anlamda sürekli oynandığını dile getiren Gökçebel, şunları kaydetti: “Bunun da demokratik bir yapıymış gibi kavanoz demokrasisi olarak lanse edilmesi için seçimler yapılıyor. Parlamento’da oluşturuluyor. Ancak sürekli müdahale ediliyor. Vatandaşlıklar da bu rejimin yaşatılması için aynen yağmalanan topraklar, peşkeş çekilen araziler, kamusal zenginlikler veya adanın kuzeyinde oluşturulan gazino, kara para gibi yapıları destekleyen bir biçimde seçim dönemlerinde hız kazanıyor. Kıbrıs Türk toplumunun yıllardır oluşturduğu, kültürel, sosyolojik birikimini yok eden, demokrasisini ortadan kaldıran, iradesini yansıtmayan, kukla hükümetlere zemin yaratan bu anlayış iflas etti. Bugün Taksim’den yükselen ses, Kıbrıs Türk toplumu için, 2002’li yılların hemen sonrasında İnönü’den yükseldi. Ancak bu talep algılanmadı ki aynı düzen devam ediyor.”

Bengihan: Yandaşlara kıyak

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, konuyla ilgili değerlendirmesinde, hükümetin seçim yasaklarına bir hafta kala birtakım yandaşlarına kıyak geçtiğini belirtti. Bengihan, kamu görevlilerine bakıldığı zaman seçimlerin 28 Temmuz’da yapılacağı ilanından bir hafta öncesine kadar müdür atamaları yaptıkları söyledi. Son atanılan müdürleri “altın vuruş” olarak niteleyen Bengihan, “Bariz şeklide kendi yandaşlarını müdür atadılar. Seçimlerden sonra bu hükümet görevini yapmayacak ama müdürler yeni hükümet görevden aldığı takdirde müşavir olacaklar, müdür maaşından emekli çıkacaklar. Devlet kaynaklarını Milli Piyango gibi kullandırıyorlar” dedi. Bengihan, İskan Encümenliği’ne bakıldığı zaman ise, Vakıflar’a ve İskan’a ait evlerin verildiğini, arsa dağıtıldığını, birtakım yandaşlara, yetki ve görev yüklemesi yapıldığının görüldüğünü söyledi. Verilen şube amirliklerine de dikkat çeken Bengihan, nakillerin de yapıldığını ifade etti.

14 UBP’liye cemile yardımı

Bengihan, bazı bilgiler verdi ve şunları kaydetti: “Cemile ödemeleri yapıldı. 14 kişiye Maliye Bakanlığı bin 200 TL’lik ödeme yapıldı. Örnek teşkil edecek iyi vatandaş adı altında partililerine para verdiler. İstihdamlar yapıldı. Vakıflar Bankası’na 25 kişi aldılar ve devam ediyorlar. Yok oluşa doğru sürüklüyorlar bizi. Aynı şey LTB’de de oldu. Cemal Bulutoğluları, plansız şekilde mali olanakları kullanıldı ve belediye battı. Ülkeyi de böyle partizanca ve bilinçsizce yöneterek, devlet olanaklarını da arpalık gibi kullanarak hem yok olmasına sebep hem de toplumu sefalete sürüklüyor.”

Özyiğit: UBP’den farklı bir davranış beklenemez

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi’nin AKP dayatmalarına boyun eğdiğini ve dolayısıyla farklı bir uygulama beklemenin ölü gözünden yaş beklemek olduğunu söyledi. Özyiğit, UBP’nin bu işleri yapmak için koltukta oturduğunu kaydetti ve “UBP; AKP için biçilmiş bir kaftandır” dedi. Özyiğit ayrıca şunları söyledi: “Zaten halkın karşı çıkmasına, sivil toplum örgütlerinin tepkisine rağmen, rutin olarak her hafta belli sayıda vatandaşlık yapılıyordu. Şimdi seçim yaklaştığı için bu olayı hızlandırdılar.

Partilerinden ayrılan muhaliflerin kaçıracağı oyları böyle yerine koymaya çalışıyor. AKP’nin tam desteğini de aldı. Sanayi arsası, kırsal kesim arsası dağıtarak, borç bağışlayarak, kredi vererek toplumu motive etmeye çalışıyorlar. Bu kısa günün karıdır. Onların desteğini alarak şimdi 28 Temmuz’da yeniden sandıktan çıkmayı ümit ediyorlar. Bunlar kesinlikle yanlış. Bu ülkede Kıbrıs Türkü’nün demografik yapısını gasbedecek derecede korkunç sayıda vatandaşlık dağıtıldı. Bazıları çıkıp insan haklarından söz ediyor. Hiçbir ülkede o toplumun nüfusundan fazla vatandaşlık verilmedi, verilmez. Bu durum Cenevre konvansiyonuna da aykırıdır. TDP olarak biz yasa dışı vatandaşlık dağıtılarak siyasi rant sağlanmasına karşıyız. Yasa dışı vatandaşlıklar ve haksız yere dağıtılan, verilen ne varsa iptal edilecektir.”

Akansoy: Hesabını soracağız

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, UBP’nin bu yöndeki icraatlarının iktidarda bulunduğu süre boyunca hiç aksamadığını ve işlerin bugüne kadar geldiğini söyledi. Akansoy, son günlerde yapılanların seçim öncesi talaştan kaynaklandığını ifade eden Akansoy, “Korkuları ve telaşları onları bir yere götürmez. Bu konuda CTP’nin tavrı net. Bu konuda daha önce de açıklıkla belirttik, kesinlikle tüm vatandaşlıkların gerekli yasal incelemesi yapılacak. Bu yönde suistimal edilen gayri yasal vatandaşlıklar varsa hesabı sorulacak. CTP’nin en çok hassas olduğu konulardır bunlar. Ülke bir seçime giriyor ve UBP geleneği her zaman olanı yapıyor. CTP; ikiye bölünmüş olan UBP’nin her ikisine de güven beslemiyor ve gözünü icraatlara dikmiştir. Kuşku olmasın ki gerekli tüm adımlar atılacaktır” şeklinde konuştu.

Tıp-İş’ten vatandaşlık tepkisi

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu hükümetin, seçim yasaklarına rağmen vatandaşlık işlemlerini sürdürdüğünü kaydederek, Tıp-İş üyelerinin vatandaşlık ve istihdama yönelik işlemleri yapmaması kararı aldıklarını bildirdi.

Şeherlioğlu yazılı açıklamasında, “Sendikamız seçim yasakları devam ettiği müddetçe vatandaşlık ve istihdamla ilgili işlemleri yapmama kararı almıştır. Kamuoyuna duyurulur” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.