1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ''HÜKÜMET HÜKÜMETÇİLİK OYNUYOR''
''HÜKÜMET HÜKÜMETÇİLİK OYNUYOR''

''HÜKÜMET HÜKÜMETÇİLİK OYNUYOR''

hükümet “hükümetçilik oynamakla” suçladı. .. “KTHY çalışanlarına terörist diyen biz miydik?.. hükümetin ekonomiyi rahatlama paketi üzerinde

A+A-

CUMHURİYET MECLİSİ TOPLANDI

MECLİS’TE HÜKÜMET İCRAATLARI VE SİYASİ GELİŞMELER TARTIŞILDI

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümetin icraatları konusunda gündem dışı konuşma yaparak, hükümeti “hükümetçilik oynamakla” suçladı.

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, gıda güvenliği konusunda hükümetin denetim artırdığını söylediğini ama UBP hükümeti döneminde de gıda denetimlerinin yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, gazete manşetlerini göstererek, ülkedeki sorunlara dikkat çekti.

Hükümetin başarısızlıklarını örtmek ve toplum barışını bozmak için istihdamlar konusunu gündeme getirdiğini iddia eden Çavuşoğlu, hükümetin mevsimlik istihdamlar yaptığını ve bunu gözden kaçırmaya çalıştığını savundu. Çavuşoğlu, mevsimlik istihdamların çalışma süresinin üç ay olduğunu, üç ay sonra bu kişilerin işine son verilip verilmeyeceğini sordu.

Kamu reformu öncesinde hükümetin atamalar yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, “Bu bir kişiye sağlanan en yüksek menfaattir” dedi. Hükümetin zam şampiyonu olduğunu iddia eden Çavuşoğlu, zamların hükümet tarafından “tarife ayarlaması” olarak tanımlandığına da dikkat çekti.

Kuraklıkla ilgili kurulan komite konusunda hükümetten bilgi isteyen Çavuşoğlu, Girne’de yağan şiddetli yağmurla ilgili yağmur bombasıyla müdahale yapıldığına yönelik iddialar olduğunu bunun yapılıp yapılmadığını sordu.

SENNAROĞLU

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Gıda Yasası’nın 2009 yılında meclise geldiğini, kadük olup geri gittiğini anımsattı. Sennaroğlu, “UBP Gıda Yasası konusunda ne yaptı?” diye sordu.

YORGACIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Çavuşoğlu’nun hükümete yönelik eleştirilerini yanıtladı. Yorgancıoğlu, CTP/BG’nin toplumu sindirmeye çalıştığına yönelik iddialara karşı, “KTHY çalışanlarına terörist diyen biz miydik?” diye sordu.

Yağmur bombası konusuna da değinen Yorgancıoğlu, böyle bir ihtiyaç olduğunu, karar da üretildiğini ancak uygulama yapılmadığını belirtti.

SENNAROĞLU

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, UBP’nin olayları çarptırarak halkı yanılttığını söyledi. Sennaroğlu, dünyada, bulutların yoğunlaşmasını sağlamak adına uçaklarla bomba atılarak yapılan bir uygulama bulunduğunu ancak KKTC’de bunun uygulanmadığını kaydetti.

TÖRE

DP-UG milletvekili Zorlu Töre, ulusal mücadele, Dr. Fazıl Küçük ve Denktaş ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Töre, KKTC devletinin Dr. Küçük ve Denktaş’ın çabalarıyla kurulduğunu belirtti. Onların yolunda mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Töre, Küçük ve Denktaş’ın Kıbrıslı Türklerin varlığını pekiştiren adımlarını, çalışmalarını anlattı.

İki lidere karşı hayattayken, öfke ve kin tohumları ekildiğini söyleyen Töre, buna aldırmadan devam ettiklerini ve bağımsız KKTC’yi kurduklarını kaydetti.

Töre, KKTC’nin milli devlet olduğunu ve öyle kalacağını belirtti.

Töre, Fransız Büyükelçisinin Türkiye’ye işgalci dediğini Türk ordusunun adada işgalci olmadığını söyledi.

Töre, hükümet yetkililerinin, bu söylemlere yanıt vermemesini eleştirdi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu ise, son siyasi gelişmelerle ilgili konuşma yaptı. Sucuoğlu, kanser hastalarının sayısının arttığını, Gıda Güvenliği Yasası’nın daha çıkarılamadığını söyledi. Sucuoğlu, politikacılara güven oranının azaldığını, bunun hak edildiğini ifade etti.

Kimsenin  hiçbir şey yapmadığını, umursamadığını ve atılım yapmadığını iddia eden Sucuoğlu, hükümetin hiçbir konuda önlem almadığını savundu.

“Hal Yasası” ve “Gıda Güvenliği Yasası”nın henüz ortada olmadığını söyleyen Sucuoğlu, “Halk zehirleniyor, ölüyor, kimsenin umurunda değil. Bu iki yasa derhal gündeme getirilmelidir” dedi.

KAŞİF

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, “Potpuriden vazgeçelim. Daldan dala koşarsak çok işle uğraşırsak hiçbir iş yapamayız” dedi.

Kaşif, trafik kazaları konusunda devletin de yapması gerekenler olduğunu, trafik konusunda tüm birimlerin bugün bakanlığında toplantılara başlayacaklarını kaydetti.

Güney Kıbrıs’ta herkesin trafikte kurallara uyduğunu söyleyen Kaşif, kurallara uyulması gerektiğini belirtti.

Kaşif, Gıda Güvenliği Yasası ve Hal Güvenliği Yasası’nın geçirilmesi gerektiğini, yasaların tamamlandığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kaşif, hükümetin ekonomiyi rahatlama paketi üzerinde çalıştığını da ifade etti.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.