1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. HÜR-İŞ 1 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ
HÜR-İŞ 1 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ

HÜR-İŞ 1 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ

HÜR-İŞ ÇALIŞANLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ

A+A-

HÜR-İŞ ÇALIŞANLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ

LATİFOĞLU: “KIBRIS TÜRKÜ’NE SERMAYEYİ ZENGİNLEŞTİREN, ÇALIŞANI FAKİRLEŞTİREN EKONOMİK PAKETLER DAYATILIYOR”

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş), 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda özel sektörde çalışanların örgütlenmesinin önünün açılması, kamu çalışanlarıyla ilgili Göç Yasası diye nitelediği yasanın kaldırılması, işçi sağlığı ve güvenliği denetimlerinin yapılması ve asgari ücretin arttırılması taleplerini dile getirdi.

Hür-İş 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle işçilerin taleplerine dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Lefkoşa’da Bedrettin Demirel Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Cemal Gürsel Caddesi güzergahı kullanılan yürüyüş Girne Kapısı önünde son buldu.

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, Girne Kapısı önünde yaptığı konuşmada 1 Mayıs’ın işçilerin sömürüye ve kölelik düzenine karşı baş kaldırıp günlük 8 saatlik çalışma talebi için mücadele başlatılmasının anısına kutlandığını kaydetti.

“ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İŞ BAŞINDA”

1 Mayıs İşçi Bayramı’nı buruk kutladıklarını çünkü tüm emekçilerin bayramı olmasına rağmen kuralsız ve güvencesiz çalışan özel sektör çalışanlarının yine iş başında olduğunu söyleyen Latifoğlu, “Devleti yönetenlerin nemelazımcılığı, işverenlerin kâr hırsı bu arkadaşlarımızın bayramını kutlamalarına izin vermiyor” dedi.

“EKONOMİK PAKETLER DAYATILIYOR”

Çalışanların kazanımlarının gün geçtikçe budandığını savunan Latifoğlu, Kıbrıs Türkü’ne sermayeyi zenginleştiren çalışanı da fakirleştiren ekonomik paketler dayatıldığını ileri sürdü ve dayatma ekonomik paketlere karşı olduklarını söyledi.

“ÇALIŞANLAR KAMPLAŞTIRILIYOR”

1987’de getirilen yasa, 2008’de sosyal sigorta ile yapılan değişiklikler ve en son olarak 2011’de yürürlüğe giren Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş Ücret) ve Diğer Ödeneklerini Düzenlenmesi Yasası ile çalışanların kamplara ayrıldığını belirten Latifoğlu, söz konusu yasa ile insan haklarının en önemli kuralı olan “eşit işe eşit ücret” prensibinin hiçe sayıldığını, söz konusu yasayla 2011’den sonra işe girenlerin toplu iş sözleşmesi hakkının da gasp edildiğini savundu.Söz konusu yasanın kaldırılması için sendikalarla mücadele edenlerin bugün hükümette olup kaynak olmadığını gerekçesiyle yasayı değiştirmeyecekleri söyleyerek kendilerini savunduklarını kaydeden Latifoğlu, “Kaynak yoksa vergi affını, stok affını neden çıkarttınız? Şirketlerin KDV borcunu neden sildiniz, batık bankalardan devletin alacaklarını neden tahsil etmiyorsunuz? Bunu kabul etmemiz beklenmesin” dedi.

İŞ KAZALARI

Latifoğlu konuşmasında iş kazalarına da değindi ve iş kazalarını “işçi cinayeti” olduğunu savunarak, “Patronların aşırı kâr hırsı, taşeron işletmecilik ve denetimsizlik iş kazalarının temel nedenleridir” diye konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği denetimlerini yapmak için, devletin kaynak olmadığı gerekçesiyle denetim görevlisi atayamadığını kaydeden Latifoğlu, “Bıraksınlar denetimleri biz yaparız, yeter ki özel sektörde örgütlenmemizin önü açılsın” dedi.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücretin sefalet seviyesinde olduğunu ileri süren Latifoğlu, asgari ücretin bir an önce arttırılması gerektiğini aksi halde Türk Lirası’ndaki değer kaybı sayesinde asgari ücretin açlık seviyesinde olacağını kaydetti.

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu, pek çok sıkıntıların temel nedenlerinden birinin neoliberal kuralların uygulanmaya çalışılması ancak bir diğer nedenin de Kıbrıs’taki çözümsüzlük olduğunu kaydederek, izolasyonların sonlandırılması için adada iki halkın da kabul edeceği bir çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

TALEPLER

Çalışanların sosyal adalet, eşitlik,  refah, insan onuruna yaraşır yaşam koşulları istediğini ifade eden Latifoğlu, “ülkede vergi adaleti sağlanması, ücretli kesim üzerindeki ağır vergi yükünün kaldırılması, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması, kadına karşı şiddetin son bulması için çalışma yapılması, taşeronlaşmaya son vermek için asıl işverenin tüm sorumluluğu üstlenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması, geçici işçi statüsünde çalışanların daimi kadrolara alınması, engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılmasının sağlanması, Avrupa Sosyal Şartı ile insan hakları evrensel beyannamesi behemehal yürürlüğe konmasının da gerektiğini” belirtti.

Latifoğlu’nun konuşmasının ardından Beyarmudu Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.