1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İBRET VERİCİ CEZA
İBRET VERİCİ CEZA

İBRET VERİCİ CEZA

Mahkemeden itiraf

A+A-


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, yarım kilo bonzai ile yakalanan Erkan Çiriş, Derviş Gümüşatam ve Cantürk Karabıyık’a toplam 18 yıl hapis cezası verdi. Heyet Başkanı kararı okurken bugüne kadar verilen cezaların hedefine ulaşmadığını da kaydetti

İBRET VERİCİ CEZA: Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçlarında son dönemde yaşanan artışa dikkati çekerek yarım kilo bonzai ile yakalanan üç kişiye caydırıcı bir ceza verdi.  uyuşturucu suçlarına ibret verici bir ceza verdi. Erkan Çiriş ile  Derviş Gümüşatam yedişer, sabıkası olmayan Cantürk Karabıyık ise 4 yıl hapse mahkum edildi

GÜRAN’DAN ÖZELEŞTİRİ: Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Başkanı Ömer Güran, Erkan Çiriş, Derviş Gümüşatam, Cantürk Karabıyık aleyhindeki kararı açıklarken özeleştiride bulundu. Güran, “Mahkemelerde verilen cezalar hedeflerine ulaşsaydı, suçlarda düşüş yaşanacaktı” dedi

ARTIK HOŞGÖRÜ YOK: Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin uyuşturucu suçlarına bundan sonra yasalar çerçevesinde daha ağır cezalar vereceğini de vurgulayan Güran, “Heyet olarak uyuşturucu suçu ile yargılanan sanıklara karşı hoş görülü olmayacağız” dedi
Devrim DEMİR
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Ekim ayında Hamitköy ışıklarında düzenlenen operasyonda 505 gram bonzai ile suçüstü yakalanan Erkan Çiriş, Cantürk Karabıyık ve Derviş Gümüşatam hakkındaki kararını dün açıkladı.
Mahkeme “Uyuşturucu ithal ve tasarruf” suçundan yaklaşık 6 aydır Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Erkan Çiriş’i 7, Cantürk Karabıyık’ı 4 ve Derviş Gümüşatam’ı ise 7 yıl hapislik cezasına mahkûm etti.
Ömer Güran başkanlığında, Yargıç Rauf Kürşat ve Yargıç Vedia Berkut Barkından oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını Mahkeme Başkanı Ömer Güran okudu.
Ömer Güran uyuşturucu suçlarının artışına dikkat çekti

Kararı okuyan mahkeme başkanı Ömer Güran, son yıllarda uyuşturucu suçunun ülkede yaygınlaşarak önüne geçilemediğini ve ülkede mahkeme gündemini bu tür davaların işgal etmekte olduğunu şu şekilde açıkladı: “Uyuşturucu ve uyarıcı etkisi bulunan maddeler, imalinden, dağıtımına, kullanımı sağlık açısından yasaklanmıştır. Uyuşturucu madde kaçakçılığı, ticaret ve tasarrufu kamu sağlığına karşı işlenmiş suçlardır. Uyuşturucu suçunun yasa koyucuda 18 yıla kadar hapisliği öngörülmektedir. Küçücük ülkemizde hızla yaygınlaşmaya devam eden bu tür suçları önlemek için mahkemelere büyük görevler düşmektedir.”

“Verilen cezalar hedeflerine ulaşmadı”    
Mahkeme başkanı Ömer Güran dün okuduğu kararda, yaygınlaşan ve artmakta olan uyuşturucu suçlarına mahkemelerin ağır ve ibret verici cezalara vererek suçların son bulabileceğini şöyle özetledi: “Yaygınlaşan uyuşturucu suçlarına ağır cezalar getirilerek sonlanmalı. Bu yapılmadığı sürece suçlar önlenemez ve artmaya devam eder. Uyuşturucu kullanan kişiler oldukça kötü durumda ve toplumun psikolojik olarak çökmekte olduğu gözlemlenmekte. Bu tür suçların ülkemizde arttığını görmemezlikten gelmek mümkün değil. Gün geçmiyor ki basında uyuşturucu ile ilgili haber görülmemesi. Her gün gerek ceza gerekse ağır ceza mahkemelerinde uyuşturucu suçlarından biri yargılanıyor. Verilen cezalar hedeflerine ulaşmış olsaydı, uyuşturucu suçlarında düşüş yaşanacaktı. ”

“Uyuşturucu tüm suçlara açık tehlike”
Ömer Güran, sanıklara ceza takdir ederken suçun işleniş şekli, kişisel durumları dikkate alındığını, işlemiş oldukları  “Uyuşturucu ithal ve tasarruf” suçlarının oldukça ciddi ve toplumu endişeye sürükleyen suçlar olduğunu kaydetti. Güran, bu tür suçların yaygınlaşarak, gün geçtikçe artmakta olup kamu vicdanını rahatsız edici boyuta geldiğini vurguladı. Mahkeme başkanı ceza takdir edilirken verilen cezaların ağır olabileceğini ancak toplum açısından yapılacak en doğru icraatın bu yönde olduğunun altını çizdi.

  “Gençler uyuşturucuyla kemiriliyor”
Uyuşturucunun toplum psikolojisi ve aile bağlarını oldukça etkilediğine dikkat çeken Ömer Güran, halkın ve özellikle gençlerin uyuşturucu ile kemirildiklerinin göz önünde olduğuna vurgu yaptı.
Benzer suçlardan mahkûmiyeti var

Ömer Güran,  Erkan Çiriş ve Derviş Gümüşatam’ın benzer suçlardan daha öncede yargılanıp, hapislik cezasına mahkûm olduğuna dikkat çekti. Sanıklara ceza takdir ederken kişisel durumlarının etraflıca izlendiğini söyleyen Güran, “Sanıklar benzer suçlardan daha öncede yargılanıp hapislik cezasına çarptırıldı. Ancak sanıklar aynı suçları tekrarlamaya devam ederek uslanmaz bir profil çizdi” dedi.

“En adil olan hürriyetini bağlayıcı ceza”
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Güran, tarafından okunan kararda sanıkların yeniden topluma kazandırılması için en adil ve en uygun olanının hürriyetini bağlayıcı ceza olduğunu söyledi. Güran, mahkeme heyeti sanık Erkan Çiriş’i 7, Cantürk Karabıyık’ı 4, Derviş Gümüşatam’ı ise 7 yıl hapislik cezasına mahkûm ettiklerini duyurdu.

Çiriş’in ailesi verilen cezaya isyan etti
Yarım kilo uyuşturucu “Tasarruf” suçundan yargılanarak 7 yıl hapse mahkûm edilen Erkan Çiriş’in ailesi verilen cezaya isyan etti. Çiriş ailesi verilen kararın adil olmadığını dile getirip gözyaşlarına boğulurken, polis aileyi sakinleştiremedi.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.