1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İÇİŞLERİ BAKANI YÜCEL, DAÜ-SEN VE MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ’NDEN BİR HEYETİ KABUL ETTİ
İÇİŞLERİ BAKANI YÜCEL, DAÜ-SEN VE MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ’NDEN BİR HEYETİ KABUL ETTİ

İÇİŞLERİ BAKANI YÜCEL, DAÜ-SEN VE MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ’NDEN BİR HEYETİ KABUL ETTİ

DAÜ-SEN VE MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ’NDEN 37 FİLİSLİNLİ MÜLTECİ İÇİN GİRİŞİM

A+A-

DAÜ-SEN BAŞKANI GÖKÇE, FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERE ACİLEN OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ VERİLMESİNİ; MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI GÖYNÜKLÜ DE, SINIRDIŞI EDİLMEMELERİNİ VE İKAMET İZNİ VERİLMESİNİ İSTEDİ

BAKAN YÜCEL, MÜLTECİLERİN 24 TEMMUZ’A KADAR ZİYARETÇİ İZNİ BULUNDUĞUNU; KKTC’DE YAŞAMAK İSTİYORLARSA ÇALIŞABİLECEKLERİNİ, BU KONUDA SUİİSTİMAL EDİLECEKLERİNİ DÜŞÜNMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) ile Mülteci Hakları Derneği, bir süredir KKTC’de bulunan 21’i çocuk 37 Filistinli mülteci konusunda İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel’den yardım istedi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel DAÜ-SEN ve Mülteci Hakları Derneği’nden bir heyeti kabul etti.

GÖKÇE: “GÜÇ DURUMDA YAŞIYORLAR”

DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe ziyarette yaptığı konuşmada, acil bir durumla karşı karşıya olduklarını, 21’i çocuk 37 Filistinli mültecinin Lefkoşa’nın merkezinde çok güç durumda yaşadığını kaydetti. Mültecilerin yasal sıkıntıları olduğunu, ikamet ve çalışma izinleri bulunmadığını dile getiren Gökçe, bundan dolayı ailelerine bakacak durumda olmadıklarını anlattı.

Mülteci Hakları Derneği’nin imkanlarının kısıtlı olduğunu belirten Gökçe, DAÜ-SEN’in bir kampanya başlattığını, bazı siyasi parti ve sendikaların da yardım girişiminde bulunduğunu kaydetti. Gökçe, işin mali boyutunu halledeceklerini, yasal kısmını çözmenin ise başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere hükümetin görevi olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Bu mültecilere acil bir şekilde oturma ve çalışma izni verilmesi, gerektiğini söyleyen Gökçe, ailelerini insanlık onuruna yakışır bir şekilde doyurabilecekleri şartlara sahip olmaları gerektiğini de belirtti.

GÖYNÜKLÜ: “ÖNCELİĞİMİZ BU KİŞİLERİN SINIRDIŞI EDİLMEMESİ”

Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü de önceliklerinin bu kişilerin sınır dışı edilmemesi olduğunu söyledi. Göynüklü, mültecilerin, çok kısıtlı bir zaman dilimi içerisinde sadece iş bulmak maksadıyla, kendilerine uygun olmayan işlerde çalıştırılmalarının endişe verici olduğunu kaydetti.

Göynüklü, öncelikle mültecilere ikamet izni verilmesini temenni ettiklerini ifade ederek, daha sonra çalışma izni için müracaatta bulunulabileceğini söyledi.

YÜCEL: “24 TEMMUZ’A KADAR ZİYARETÇİ İZİNLERİ VAR”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel de ziyaretten önce bu konuyla ilgili bir çalışma yaptığını belirtti ve mültecilerin 24 Temmuz itibariyle sona erecek 90 günlük ziyaretçi iznine sahip olduğunu ifade etti.

Mültecilerin kalacak yer bulması ve iş başvurusu yapmalarına yönelik herhangi bir yasal engel olmadığını kaydeden Bakan Yücel, mültecilerin KKTC’de yaşamak gibi bir niyetleri varsa hayatlarını kurabilmek için çalışmaları gerektiğini, bu konuda suiistimal edileceklerini düşünmediğini dile getirdi.

 

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.