1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ “KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISINI” GÖRÜŞTÜ
İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ “KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISINI” GÖRÜŞTÜ

İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ “KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISINI” GÖRÜŞTÜ

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi bugün, gündeminde bulunan “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı” görüştü.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi bugün, gündeminde bulunan “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı” görüştü.

Meclis’ten verilen bilgiye göre, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, saat 10.00’da DP-UG Milletvekili Özdemir Berova başkanlığında toplandı. 

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısına, DP-UG Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Dursun Oğuz, CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, CTP-BG Milletvekili Hüseyin Erçal, DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz ve CTP-BG Milletvekili Erkut Şahali katıldı.

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı” ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda ele almaya devam edecek.
 
Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın genel gerekçesi şöyle:

“30 yıla yakın bir süredir yürürlükte olan ve uğradığı değişikliklerle ana felsefesinden oldukça uzaklaşan mevcut 7/1979 Sayılı Kamu Görevlileri Yasası, ne yazık ki, doğru kamu politikalarının oluşturulmasında ve halka hizmet sunumunun geliştirilmesinde kamu yönetiminin ihtiyaç duyduğu dinamizmi ve etkinliği sunamaz hale gelmiştir.
 
Üçlü kararname ile gerçekleştirilen siyasi atamaların sayısının birçok ülke örneğinin üzerinde olması kamu yönetimini oldukça siyasileştirirken, neredeyse kadrolu personel sayısına eşitlenen geçici personel ve işçi istihdamları, liyakate dayalı yönetimi tamamen ortadan kaldırmıştır.
 
Karmaşık hizmet sınıfları, kişiye özel oluşturulan kadrolar ve kurumlara hiç bir söz hakkı verilmeden Kamu Hizmeti Komisyonu eliyle düzenlenen sınavlar ise kamu görevine atanma ve yükselmelerdeki bilgi ölçme ve değerlendirmeyi büyük ölçüde etkisizleştirmekle kalmamış, personelin doğru yönetilmesini de güçleştirmiştir.
 
Bunlar ve bunlara benzer diğer nedenlerden dolayıdır ki, yeni Kamu Görevlileri Yasası Tasarısı, temelde, siyasi takdire dayalı üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılacağı (depolitizasyon); çalışanla çalışmayanın birbirinden ayırt edilerek çalışanın ödüllendirileceği (liyakat); insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde değerlendirileceği yeni bir personel yönetimi anlayışının getirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
 
Kamu yönetimi üzerindeki siyasi etkinin azaltılması, insan kaynaklarının yönetiminde liyakat anlayışının temel alınması ve kaynakların etkin kullanılması, kamunun hesap verebilirliğini ve verimliliğini artırmakla kalmayacak, kamu hizmetlerinden duyulan memnuniyetsizliği de önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.
 
Bu bağlamda yeni yasa tasarısı kapsamında getirilmesi planlanan değişiklikleri ve içeriğini aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür;

İstihdam şekillerinin yeniden düzenlenmesi ve geçici memur istihdam imkanının ortadan kaldırılması;

Üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılması, yöneticilik katmanlarının basitleştirilmesi ve tüm yöneticilik kadrolarına atanmaların liyakate dayandırılması; 

Danışman pozisyonlarının oluşturulması;

Kamu görevine ilk atanma ve terfilerde ilgili kurumların temsilcilerine söz hakkı sağlayacak sınav kurullarının oluşturulması;

Terfi ve kademe ilerlemesinde kıdem yerine liyakati öne çıkaran düzenlemelerin getirilmesi;

Performansa dayalı yönetim anlayışının geliştirilmesi ve performans değerlendirme sonuçlarının ödül-ceza ile ilişkilendirilmesi;  

Disiplin işlemi başlatma ve sonlandırma süreçlerinin etkinleştirilmesi;

İntibakların kazanılmış haklara halel getirmeden yapılmasının geçici maddelerle düzenlenmesi.”

Açıklamaya göre, “katılımcı bir yaklaşımla tüm kesimler sürece dahil edilerek hazırlanan ve kamuda yetkili tüm sendikaların görüş ve önerileri alındıktan sonra son şekli verilen” Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı 153 maddeden ve 13 geçici maddeden oluşuyor.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.