1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "İHALESİZ KİRALANDI!"
"İHALESİZ KİRALANDI!"

"İHALESİZ KİRALANDI!"

Çıkarma Plajı’nda kiralama karmaşası

A+A-

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman Çıkarma Plajı’nın Bakanlar Kurulu kararı ile 30 yıllığına kiralandığını açıkladı. Bu karar hem iktidar içindeki bazı milletvekilleri hem de muhalefet tarafından eleştirildi. Akşam saatlerinde ise Bakanlar Kurulu’nda geri adım mesajları geldi

Bertuğ TOPAL

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın Vakıflar İdaresi’ne ait Alsancak sınırları içerisindeki 19 dönüm arazinin, müdür İbrahim Benter ve askeri makamların tüm itiraz ve çekincelerine rağmen hükümet tarafından Altınbaş Holding kuruluşlarından Kennedy Trading Ltd.’ye 30 yıllığına kiralanmasını Meclis kürsüsünden duyurması ciddi tartışma yarattı.

Geçmiş dönemde kiralanmaması için oldukça fazla girişimin yapıldığı Çıkarma Plajı, Bakanlar Kurulu kararı ile kiralanması iktidar partiler arasında da kriz çıkardı. Özellikle Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun Erhürman kürsüde konuşurken Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na dönerek ‘sizin haberiniz var mıydı?’ şeklinde sorması krizin boyutunu gösterdi.

Geçtiğimiz dönemde, hükümet konuyu Cumhuriyet Meclisi’nin gündemine getirmiş ancak karar tasarısını Meclis’ten geçireceğini anlayınca tasarıyı geri çekmişti.

 

Bakanlar Kurulu’nda geri adım

Gün içerisinde yaşanan bu gelişmelerin ardından akşam üstü toplanan Bakanlar Kurulu’nda da gündem Çıkarma Plajı oldu.

Toplantı sonrasında Başbakan Özgürgün herhangi bir açıklama yapmazken Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Özgürgün’ün bu kararı onaylanmış olsa bile uygulamaya koymadığını ilettiğini söyledi. Atun Havadis’e yaptığı açıklamada detaylı açıklamanın Başbakan Özgürgün tarafından yapılacağını söylemekle yetindi.

50 yıl değil 30 yıl

Bakanlar Kurulu, Cumhuriyet Meclisi’ne getirdiği karar tasarısında 50 yıllık kiralama öngörmüştü. Meclis kararı ile 50 yıla kadar kiralama yapılabilirken, UBP-DP hükümeti bu karar tasarısı Meclis’ten geçiremeyeceğini anladığı için tasarıyı geri çekmişti.

Ardından ise Bakanlar Kurulu kararı ile içerisinde Çıkarma Plajı’nın bulunduğu toplam 19 dönümlük vakıf arazisini Altınbaş Holding kuruluşlarından Kennedy Tarding’e kiraladı.

Kiralama nereleri kapsıyor?

Kiralama Escape olarak bilinen Çıkarma Plajı’nın yanı sıra, Altınkaya Restoran’ın da olduğu tüm sahil şeridi, 5 yıldızlı tesis ve yan tesisleri kapsayacak.

Kasım ve Ocak aylarında onaylanmıştı

Geçmiş dönemde Meclis gündemine gelen Vakıflar İdaresi’ne ait Alsancak hudutları dahilinde takriben 19 dönüm alanındaki vakıf emlakın Kennedy Trading Ltd’e kiralanmasına ilişkin karar tasarısı 23 Kasım 2016’da Vakıflar İdaresi’nden, 3 Ocak 2017’de ise Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek Meclis’E gönderilmişti.

Sözleşme şartları

Meclis’e getirilip daha sonra geri çekilen karar tasarısında, Vakıflar İdaresi ile Kennedy Trading Ltd arasındaki sözleşme de ortaya konulmuştu. Buna göre Kennedy Trading Ltd Çıkarma Plajı’nın olduğu bölgeye 50 milyon Sterlin yatırım yapmak zorunda olacaktı.

Ayrıca ilk dört yıl 11 bin sterlin daha sonra da belirli oranlarda artacak şekilde bir kira bedeli belirlendi. Bu yatırımın süresi ise 4 yılda tamamlanacak şekilde yapılacaktı.

Ancak tüm bu sözleşme hükümetin Meclis’ten bu tasarıyı geçiremeyeceğini anlayınca rafa kalkmıştı. Şimdi ise nasıl bir sözleşme yapılacağı kamuoyuna açıklanmadı.

Tatar: Bu kiralamayı tasvip etmedim

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar bu kiralamayı kabul ve tasvip etmediğini ifade ederek bu kiralamanın kabine düzeyinde yapıldığını belirtti.

“Bu konuyu hükümet değerlendirdi. Ve Geçmişte de Meclis’ten geri çekildi. Milletvekilleri karşı olduklarını da açıkladılar” ifadelerini kullanan Tatar, bu konuda bir parti kararı olmadığını söyledi.

Tatar, partinin milletvekili grup toplantılarında konunun görüşülmediğini ifade ederek “Gerek sivil toplumdan gerekse askeriyeden burasının bir anıt olarak muhafaza edilmesi ile ilgili istekler vardı.Bu noktada bir takım projeler de vardı, Turizm Bakanlığı ile görüşüldüğünde buranın kiralanmasının uygun olmadığı kaydedildi” dedi.

 

İhalesiz kiralandı

Tatar, kiralamanın ihalesiz yapıldığına da vurgu yaparak böyle bir kiralamanın illa yapılması gerekiyorsa idi bunun ihale yoluyla yapılması gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu’nun konuyu tekrardan değerlendireceklerini söylediğini ifade eden Tatar, bu kadar hassasiyetle üzerinde durulan bir konunun tekrardan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Karar açık

2015 yılında Vakıflar İdaresi tarafından alınan bir karar ile kiralanacak uzun vadeli arazilerin üzerine gazino, gece kulübü ve bet ofis olmasının önü kapandı. Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter de geçtiğimiz dönemde bu karara istinaden Çıkarma Plajı’nın kiralanmasına karşı çıkmıştı.


Özgür: İşin içinde rant var

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür CTP Başkanı Tufan Erhürman’ın Cumhuriyet Meclisi’nde konuya ilişkin gelişmeleri aktarmasıyla hükümet partilerine mensup milletvekillerinin gösterdiği tepkinin dikkatlerden kaçmadığını belirtti.

Özgür, konu ilk gündeme geldiğinde Vakıflar İdaresi müdürüne ciddi baskılar yapıldığını duyduklarını vurgulayarak “Belli ki işin içinde rant var çünkü tüm tepkilere rağmen Başbakanın gözü hiçbir şey görmüyor” dedi.

Özgrü, bir önceki UBP hükümetinde gündeme gelen petrol dolum tesisi gibi bir vaka ile karşı karşıya olduklarını belirterek hükümetin kamuoyuna ve kendi milletvekillerine rağmen bu işi yapmak istediklerini belirtti.

 

“Kötü bir dönem geçiriyoruz”

Özgür ülkeye yatırım yapılmasını önemsediklerini kaydederek Maliye Bakanı olduğu dönemde Devlet Emlak Malzeme Dairesi’nin arazi kiralama ile ilgili yetkilerinden ötürü sürekli birilerinin kapısını çalıp durduğunu belirtti.

Özgür, “Bu nasıl bir düzendir? Niye bu insanlar bakan aracılığıyla işlerini halletmeye çalışıyor?” diye bir sorgulama yapmama sebep olmuştu bu durum. Nitekim Türkiye ile imzalanacak programı hazırlarken arazi tahsislerinde hukuki altyapı eksikliğinden ötürü hem yeterli yatırım çekilemediğini hem de arazilerin objektif ihale yöntemi ile yatırımcılara tahsis edilmediğini kâğıda döktük. En geç Haziran 2016’ya kadar turizm amaçlı rezerv arazilerin belirlenerek ihale usulü ile bunların yatırımcılara duyurulması hedefini programa yazdık. Şimdiki hükümet de bunun altına imza attı” ifadelerini kullandı.

Başbakan Özgürgün’ün yüzü kızarmadan protokoldeki hedeflerin gerçekleştiğini söylediğini belirten Özgür, pratikte durumun çok farklı olduğunu bu örnekten de anladıklarını söyledi. Özgür sözlerini kamu menfaatinin tamamen unutulduğu çok kötü bir dönemden geçtiklerini ifade ederek tamamladı.


Çavuşoğlu: Tekrar değerlendireceğiz

Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis’te eleştirilerin ardından kürsüye çıkarak konunun hassas ve tartışmaya açık bir konu olduğunu kaydederek, tekrar değerlendirileceğini anlattı. Çavuşoğlu, konuyu tekrardan Bakanlar Kurulu gündemine getireceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, kürsüden iner inmez Turizm Bakanıyla da konuyu görüştüklerini dile getirdi.


Erhürman: Meclis’e saygısızlık, hakaret var

Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı Tufan Erhürman Çıkarma Plajı konusunda yapılanların Meclis’e saygısızlık ve hakaret olduğunu belirtti.

Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun bir süre önce 3 Ocak’ta Çıkarma Plajı’nın 49 yıllığına kiralanması ile ilgili bir karar aldığını ve bu kararı Meclis’e karar tasarısı olarak getirdiğini belirtti.

Vakıflar ve Din İşleri Dairesi Yasası’nın, 49 yıllığına verilmesi halinde Meclis kararını gerekli kıldığı için, hükümet tarafından geri çekildiğini belirten Erhürman, CTP’li vekillerin burada yaptığı açıklamalarda, ‘umarız hatanızın farkına vardınız da geri çektiniz, umarız başka bir formülle önümüze getirmezsiniz’ dediğini belirtti.

Erhürman, 11 Nisan’da ilginç şekilde Bakanlar Kurulu yeni bir karar ürettiğini ve aynı şirkete aynı yeri bu kez 30 yıllığına kiralama kararı ürettiğini söyledi.

Erhürman, “49 yıl olursa Meclis’in onayı gerekeceği için UBP’nin vekillerinin ve bazı bakanların da tepkilerini bertaraf etmek için böyle bir yola başvurdular. UBP ve DP’li vekil arkadaşlarımıza sordum bir kısmının haberi yok.

Bakanlar Kurulu tarafından 49 yıl olarak belirlenmiş olmasının birtakım gerekçeleri vardı. Bakanlar Kurulu bu tasarıyı Meclise gönderirken hesabını kitabını yapmış, yatırımın 49 yılda döneceğini belirtmişti. Ama ne oldu belli ki ki UBP-DP Hükümeti burada kendini destekleyen milletvekillerine güvenmedi ve tasarıyı geri çekti, aynen sayıştaylık üyesi seçiminde olduğu gibi Meclis’i sabote ederek yasadaki bir noktayı kullanarak 30 yıllığa ilişkin kararı Bakanlar Kurulu kararı ile geçirdiler. Nasıl oluyor da bir Vakıf alanı, toplumun hassas olduğu bir arazi, buradaki yatırımın 49 yıl sonra geri döneceği belirtilmişken Bakanlar Kurulu 11 Nisan 2017’de aynı kiralamanın 30 yıllığına yapılacağını hükmederek Meclis’i yine devre dış bırakır? Bu Meclis’e yapılmış bir saygısızlıktır, Meclis’e yönelik bir hakarettir” dedi.


Özersay: Şafak Nöbetini Beşparmaklarda tutun

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin vakıf arazisine kumarhane olamayınca civardaki özel mülkleri de toparlayıp otel projesiyle Çıkarma Plajı’nı kiraladığını kaydederek “milli değerlere sahip çıkan iki parti olarak Şafak Nöbetini herhalde Beşparmaklarda tutacaksınız. Bakanlar sadece bakıyor demiştik, haklı çıktık maalesef. Bakanlar Kurulu kararlarından dahi haberleri yok madem, demek ki sadece bakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Özersay, Alsancak Belediyesi’nin, Çıkarma Plajı’nın bir bölümünde hemen yan taraftaki ormanlık araziyle bütüncül bir projeyi hayata geçirmeye çalıştığını kaydederek halka açık bir plaj haline dönüştürüleceğini söyledi. Özersay hükümete seslenerek, “Siz yol yakınken verdiğiniz bu izni derhal iptal edin ve plajı halkın kullanımına açık bir yer olarak düzenlemesi için Alsancak Belediyesi’ne verin” dedi.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.