1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İHALEYE ÇIKILACAK!
İHALEYE ÇIKILACAK!

İHALEYE ÇIKILACAK!

İHALEYE ÇIKILACAK!

A+A-

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) şehrin altyapısıyla ilgili çalışmalarının sürdüğü; kanalizasyon altyapısının istenilen seviyeye getirilmesi için projeler üretmeye devam ettiği belirtildi.

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2015 yılında da yatırımlara devam edilecek kanalizasyon projeleri ile ilgili LTB Kanalizasyon Şube Amiri Faik Özkaynak bilgiler verdi.

TAŞKINKÖY’DEKİ 2 ETAP BİRDEN 2015’DE TAMAMLANACAK

Faik Özkaynak, Taşkınköy Sanayi Hattı Birinci Etap Projesi’nin 2015 yılında tamamlanacağını söylerken, projenin büyük bölümünün 2014 yılında bitirildiğini, bu süreçte Taşkınköy Sanayi Hattı 2. Etap Yenileme Projesi ihalesine çıkıldığını ve projenin inşaasına başlandığını belirtti. Özkaynak, söz konusu projenin 2015 yılının ilk aylarında tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

SANAYİ BÖLGESİ’NDE YENİ BİR TAŞIYICI HAT İLE SIKINTI AZALTILACAK

Taşkınköy Sanayi Hattı Projesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nden ve Sanayi Bölgesi’nden gelen atık suların yeni bir taşıyıcı hatla Taşkınköy Pompa İstasyonu’na ulaştırılmasının hedeflendiğini vurgulayan Özkaynak, bununla birlikte proje ile Şehit Kemal Ünal Caddesi üzerinde yoğun yağış dönemlerinde yaşanan kanalizasyon atık suları ile yağmur sularının taşmasının önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi. Sanayi Bölgesi’ndeki sistemden dolayı zaman zaman taşmalar yaşandığına da vurgu yapan Özkaynak, yeni hattın faaliyete girmesi ile birlikte bu taşkınların da önüne geçileceğini belirtti.

KIZILAY BÖLGESİNDEKİ KANALİZASYON ÇALIŞMALARI…

Kızılay 1. Etap Projesi ile ilgili olarak da bilgiler veren Özkaynak, söz konusu proje için 2014 yılı içerisinde ihaleye çıkıldığını ve şu anda projenin devam etmekte olduğunu söyledi. Haydar Aliyev Caddesi üzerinde tamamlanması gereken yaklaşık 500 metrelik bir kanalizasyon alt yapısı olduğunu belirten Özkaynak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kızılay 1. Etap Projesi’nin tamamlanması ile birlikte Haydar Aliyev Caddesi’nin tümü kanalizasyona bağlanmış olacak. Böylelikle Haydar Aliyev Caddesi’nin Bolu Sokak’la kesiştiği yerden Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi’ne kadar olan kısımda kanalizasyon hattı döşenmiş olacak.Bu kısmın tamamlanması ile birlikte Haydar Aliyev Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’nden itibaren tüm kanalizasyon şebekesi aktif hale gelecek. Bu projenin de 2015 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir”

SOS ÇOCUK KÖYÜ VE CİVARI DA 2015’TE BAĞLANIYOR

LTB Kanalizasyon Şube Sorumlusu Özkaynak, SOS Çocuk Köyü ile Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi arasında kalan yerleşim bölgelerinin kanalizasyon alt yapısının tamamlanması için 2014 yılında ihaleye çıkıldığını ve söz konusu çalışmaların 2015 yılında sonlanacağını söyledi.

HAMİTKÖY KANALİZASYON ALTYAPISI İÇİN İHALEYE ÇIKILACAK

2015 yılında ihaleye çıkılacak projelerle ile ilgili olarak da bilgiler veren Özkaynak, Ecvet Yusuf Caddesi üzerindeki eksik kanalizasyon hatlarının yapılması ve bölgedeki basınçlı hattın değiştirilmesi ile ilgili olarak proje hazırladıklarını anlattı.

Özkaynak, Taşkınköy ve Kermiya Pompa İstasyonlarının pompalarının yenilenmesi, bunun yanı sıra TC Yardım Heyeti Kaynakları ve belediye bütçesinden sağlanacak finansman ile Hamitköy Kanalizasyon altyapısı için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını belirtti. Özkaynak, Lefkoşa’nın geriye kalan bölgelerinin kanalizasyona bağlanması için finans arayışı içinde olduklarını da vurguladı.

ARITMA TESİSİNDEN ÇIKACAK SU İÇİN PROJE ÇALIŞMASI BAŞLADI

Haspolat Atık Su Arıtma Tesisi’nin 2013 yılının temmuz ayından itibaren faaliyette olduğunu; tesisin atık su arıtım işlemine devam ettiğini anımsatan Özkaynak, buradan arıtılacak suyun tekrar kullanımı için bir proje ve ihale dosyası hazırlanması çalışmalarına başlandığını; söz konusu çalışmaların yaz aylarına doğru tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Özkaynak Avrupa Birliği finansman kaynakları ile gerçekleştirilecek yeni kanalizasyon taşıyıcı hattı ile Lefkoşa’nın kuzeyindeki kanalizasyon alt yapısının yeni ana taşıyıcı şebekeye bağlanacağını belirtti. 

ALINAN KOMBİ ARACI İLE ŞEBEKENİN BAKIMI SAĞLANIYOR

Özkaynak, 2014 yılı içerisinde kanalizasyon şebekesinin bakımı için gerekli olan kombi aracının alımının da gerçekleştiğini belirterek, bu aracın alımıyla mevcut şebekenin bakım ve idamesinin yapılmasında aşamalar kat edildiği ve gelecekte de bunun süreceğini söyledi.

LEFKOŞA’NIN %60’I KANALİZASYONA BAĞLI

LTB sınırları dahilindeki toplam bina adedinin yaklaşık olarak 18 bin 150 olduğunu, bu binalardaki toplam hane sayısının ise yaklaşık olarak 38 bin 085 olduğuna işaret eden  Özkaynak, Lefkoşa’nın yaklaşık olarak %60’nın kanalizasyona bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.