1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “İKİ TOPLUMUN ÇÖZÜME BAKIŞ AÇISI ÇOK FARKLI”
“İKİ TOPLUMUN ÇÖZÜME BAKIŞ AÇISI ÇOK FARKLI”

“İKİ TOPLUMUN ÇÖZÜME BAKIŞ AÇISI ÇOK FARKLI”

“İki Toplumun Çözüme Bakış Açısı Çok Farklı”

A+A-

İşadamı Ramazan Özçelik hükümetin herhangi bir bahanesi kalmadığının altını çizerek “Hazırlanan hükümet programının gerçekleşmesi halinde KKTC, birçok konuda özlemini giderecektir” dedi.

Hükümet programındaki Kıbrıs konusundaki maddelerle ilgili detaylı olmadığını belirten Özçelik, KKTC ile Rum tarafının çözüme farklı baktığının altını çizdi. Bölge halkının manipüle edilerek perişan hale getirildiğini ve çıkarlar doğrultusunda çeşitli oyunlara alet edildiğini vurgulayan işadamı Özçelik, ADA TV’de Nihan Yücel’in hazırlayıp sunduğu “Haftanın Analizi” programına konuk oldu.

“KİMSENİN MAZERETİ KALMADI”

İki zıt tabanlı parti tarafından kurulan koalisyon hükümetini olumlu bulduğunu ifade eden Özçelik, hükümetin herhangi bir bahanesi kalmadığının altını çizerek “Hazırlanan hükümet programın gerçekleşmesi halinde KKTC, birçok konuda özlemini giderecektir” dedi.

Geçmişteki hükümetin Kamu Reformu Yasası’nı yürürlüğe sokamadığına değinen Özçelik, CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın “gölge başbakanlık yapacağı” iddiasıyla ilgili “Talat Bey’in hükümete dışardan müdahale edeceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

“MUKAVEMET ESASINA GÖRE HAREKET EDİLMİYOR”

Hükümet programındaki Kıbrıs konusuyla ilgili maddelerin detaylı olmadığını belirten Özçelik, KKTC ile Rum tarafının çözüme farklı baktığının altını çizdi. Özçelik, UBP’nin Kıbrıs görüşmeleri dışında kaldığını öne sürerek CTP-BG ile TDP’nin çözüm konusunda aktör olduğunu sözlerine ekledi.

Özçelik, Türkiye doğumlu KKTC vatandaşlarının Rum tarafına seyahat anlamında haklarının elinden alınmasıyla ilgili “Rum tarafı Türkiye doğumlu KKTC vatandaşlarını da işgalci görüyor. Mukavemet esasına göre hareket edilmiyor” dedi. Mukavemet esasına göre hareket edilmediğini vurgulayan Özçelik, UBP kurultayında koalisyondan dolayı itilaf çıkıldığını ifade ederek, “UBP’nin koalisyona girmesinin Türkiye hükümetiyle alakası yoktur” dedi.

“SİYASET BOŞLUK TANIMAZ”

Siyasetteki eski isimlerin erken seçime gitme konusunda “tehlike teşkil ettiği” iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

“Kıbrıs’a siyasete gireli 8-10 yıl oldu. Genel siyaset hayatımda 40 seneyi tamamladım, ta ki sokağa yazı yazma, afiş asma günlerimden başlayarak. Kurt dediğimiz kişiler koltuklarını kaybederse ve devre dışı kalırlarsa bir daha hiçbir tehlike yaramadıkları görülmüştür. Siyaset hiçbir yerde boşluk tanımaz.”

“TÜRKİYE ENGEL DEĞİL”

CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın politik açıdan aynı çizgiden gittiklerini düşünmediğini söyleyen Özçelik, “sorunun çözülmesi halindeki sonuçların” bir netlik içinde olmadığının altını çizdi. “Yavru” kelimesinden rahatsızlık duymanın bir anlamı olmadığını ifade eden Özçelik, Türkiye’nin, KKTC’nin ekonomik anlamda büyümesinde bir engel olmadığını da sözlerine ekledi.

“BÖLGE HALKI OYUNLARA ALET EDİLİYOR”

Ramazan Özçelik, bölge halkının manipüle edilerek perişan hale getirildiğini ve çıkarlar doğrultusunda çeşitli oyunlara alet edildiğini vurgulayarak, Türkiye’ye yapılan saldırıdan dolayı şehitler için rahmet ve başsağlığı diledi. Özçelik, şunları kaydetti:

“Türkiye, Osmanlı Devleti’nin tarihinden ötürü bölgenin en büyük devletidir. Geldiğimiz noktada Osmanlı’yı paramparça yapanlar, çıkarlar doğrultusunda devletleri bir daha bölmeye çalışıyor. Türkiye’nin bulunduğu bölge her açıdan manipüle edilerek perişan hale getiriliyor. Asırlardır bölge halkı günlük çıkarlar uğruna bu oyunlara alet ediliyor.”

Star Kıbrıs

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.