1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İKTİDARA GELMEMİZ HALİNDE, ÜLKEDE HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEVAM ETMEYECEK”
“İKTİDARA GELMEMİZ HALİNDE, ÜLKEDE HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEVAM ETMEYECEK”

“İKTİDARA GELMEMİZ HALİNDE, ÜLKEDE HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEVAM ETMEYECEK”

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, iktidara gelmeleri halinde, ülkede hiçbir şeyin eskisi gibi devam etmeyeceğini söyledi

A+A-

“KARAMA OY KULLANMAK HATA OLACAK”

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, iktidara gelmeleri halinde, ülkede hiçbir şeyin eskisi gibi devam etmeyeceğini söyledi.

Partisinden verilen bilgiye göre, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, bugün katıldığı bir televizyon programında, 28 Temmuz erken seçimleri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.

Vatandaşların karma oy kullanmasının hata olacağını savunan Denktaş, karma oy kullanma sonucunda seçilecek farklı partilerden milletvekillerinin program ve vizyon açısından birlikte hareket etmekte güçlük yaşayacağını anlattı.

Denktaş, karma oy sistemini geri getiren partinin DP-CTP hükümeti olduğunu anımsatarak, “Bizden önceki sistem yüzde 34 alan partiyi 34 milletvekili ile iktidar yapardı” dedi.

Denktaş, o dönemde ilgili yasanın antidemokratik olduğu yönünde kavga ve mücadele verdiklerini belirterek, “şimdi diyorum ki karmayı getirmekle aslında yanlış yaptık. Çünkü tüm bu yozlaşmayı getiren sistemlerden bir tanesidir ” diye konuştu.

Denktaş, devletin engelli ve özel ilgiye muhtaç çocuklara şefkatle yaklaşması ve ailelerin sorumluluğunu üstlenebilmesi gerektiğini vurguladı.

VATANDAŞLARA “BANKALARI DAVA EDİN”ÇAĞRISI

Bankaların yasaya uymaması ile ilgili bir soru üzerine ise Serdar Denktaş, borçlu vatandaşlara bankaları dava etmesi çağrısında bulundu.

Mevcut yasaya uyulmamasının bir müeyyidesi olduğunu kaydeden Denktaş, banka hakkında dava açılması gerektiğini söyledi.

İlgili yasanın geçerlilik süresinin 30 Temmuz tarihi olduğunu, dolayısıyla mevcut hükümetin süreyi muhtemelen uzatacağını söyleyen Denktaş konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Yasa geçti geçeli evet bankalar yasaya uymuyor. Bankalar yasadışı bir uygulama içine giriyorlar ve şuanda bankaya yapılandırma için giden her vatandaş, avukatla birlikte gitsin, banka yasanın gereğini yerine getirmiyorsa bankayı dava etsin. Açık çağrı yapıyorum. Şuanda yapılabilecek tek şey budur. Davayı açtıktan sonra kişinin borcu zaten durur. Bunu her ortamda söylemek istemem ama bankalar, devletin çıkardığı yasaya uymamakta bu kadar direniyorsa, ‘durun bakalım’ beyler demek de bu ülkeyi yönetenlerin görevidir.”

“TEFECİLİK SÖMÜRGE ZAMANINDA DAHİ ENGELLENDİ”

İngiliz döneminde finans kuralları daha bu şekilde geçerli değil iken, tefeciliğe karşı karar alınabildiğini ve tefecinin engellendiğini anlatan Denktaş, “Çiftçi, hayvancıyı kurtarmak için bu kararlar sömürge zamanında alınmıştır. Ama aradan geçen onca zamana rağmen kendi devletimizde bunun yapılamaması olacak iş değil” dedi.

“BÜYÜKELÇİ İLE ANLAŞAMADIĞIMIZ NOKTA”

Türkiye’nin pazarını KKTC’ye açması gerektiğini nedenleri ile anlatan Serdar Denktaş, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi ile bu noktada örtüşemediklerini belirterek, “Ben buradan farklı bir gözlükle bakıyorum. Sayın Büyükelçi Türkiye’den bakıyor. Bu konuları Türkiye  Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştük. Vatandaş malını satamadığı sürece kapının açık veya kapalı olması beni ilgilendirmez” dedi.

Denktaş, Türkiye hükümetinin kendisini istemediği söylemlerinin de doğru olmadığını söyledi.
Seçimden sonra DP UG’nin hangi parti ile koalisyon kurabileceği yönündeki soru üzerine ise Serdar Denktaş, “Güvendiğim, ayakları yere basan, kısa, orta ve uzun vadeli programımızı hayata geçirmek istiyorum. Yoksa oralara oturmanın bir anlamı yoktur. BKP dâhil programımızı uygulamaya hazırsa onunla bile hükümeti kurarım” dedi.

Partinin tek başına iktidar olamaması halinde istifa edeceğini sözü de hatırlatılan Denktaş, hem ekibine, hem de halka güvendiğini belirterek, hedeflerine ulaşamamaları halinde parti başkanlığından çekileceğini yineledi.

Serdar Denktaş, 7 milletvekilinin partiye katılımı ile ilgili olarak da şunları kaydetti: “Partimiz iki aşamalı bir seçim geçirdi. İlk aşaması geçen yıl Kasım ayına kadardı. Aday adaylığı başvurularını erken başlatmıştık ve hedef nihayette seçim belli olduğu takdirde aday yoklaması ön seçimine gidilmesiydi. Arada hükümetin düşürülmesi, yeni hükümet kurulması süresince ‘muhalif’ denilen grupla çalıştık. Aniden 28 Temmuz ile karşı karşıya geldik, bir miktar yolu beraber yürüdüğümüz arkadaşlar bir anda demokratik ortamın dışına itildi.

Ya bir başka parti kurup yola düşeceklerdi, ya bir yerlere gireceklerdi. Başka parti kursalar başarı oranı ne isterse olsun günün sonundaki başlangıçtaki 29 Eylül de olsa o olacaktı örneğin. Ama ‘28 Temmuz’ denince, dedik ‘beyler gelin bizim kendi potansiyel tabanımızı 3’e de bölmeyelim. Bizim zaten bir şemsiye oluşturma çalışmamız vardı. Geçen seçimlerde ismi ‘Halk Birliği’ diye düşünülüyordu. Bunu ‘Ulusal Güçler’ şekline çevirelim. Bu şemsiyenin altında yer alın.”

“ÖZEL VE DEĞERLİ ADAYLAR”
 
Milletvekili adaylarının çok özel ve değerli adaylar olduğunu ifade eden Denktaş, “Tüm adaylarımız belli bir vizyona sahip, görüş açısı geniş olan arkadaşlar. O anlamda bu ekibin KKTC’ye vereceği gerçekten çok şey var” dedi.

Kadın adayların azlığı açısından üzgün olduğunu da söyleyen Denktaş, yapılan başvurular içerisinde bu ekip ile beraber ortaya çıkarmak istedikleri kadar kadın aday başvurusu olmadığını söyledi.

“Diğer parti adayları ile kıyaslarsanız ve yine empati yaparsanız bir vatandaş olarak kendi listenizi nasıl görürsünüz” sorusuna ise Serdar Denktaş, “Eksik kalan unsur bölgelerde herhalde mesleki açıdan hukukçudur. Hukukçumuz azdır. Ama öte yandan ‘Siyaset Bilimcimiz, Toplum Bilimcimiz’ veya kendisini toplumla özdeşleştiren görevlerde bulunmuş arkadaşlarımız, diğer partilere göre oldukça çoktur” diye yanıt verdi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.